Česko-německý vzdělávací Tandem oslavil 15 let

Prostřednictvím zhruba 70 aktuálních inzerátů hledají české a německé školy partnerské instituce. Jde zejména o vzdělávací zařízení u hranic, která mají zájem o společné projekty. Nabídky i poptávky se střetávají online na internetové burze kontaktů v kontaktní databázi Tandemu, což je koordinační c...

Cílená propagace v Plzni

Prostřednictvím zhruba 70 aktuálních inzerátů hledají české a německé školy partnerské instituce. Jde zejména o vzdělávací zařízení u hranic, která mají zájem o společné projekty. Nabídky i poptávky se střetávají online na internetové burze kontaktů v kontaktní databázi Tandemu, což je koordinační centrum česko-německých výměn mládeže se sídlem v bavorském Řezně a v Plzni. Tandem podporuje spolupráce škol, organizuje semináře pro učitele, poskytuje poradenství v přeshraničních projektech. Výměny se mohou realizovat nejrůznější formou. Kupříkladu společným divadelním projektem, česko-německou bubenickou skupinou nebo přeshraničními školními výlety. Do projektů jsou zapojena gymnázia, odborné i mateřské školy. Oslavy 15. výročí založení Tandemu, které se konaly v sídle evangelicko-lutheránské církve v Norimberku, se účastnilo mnoho německých i českých hostů z oblasti veřejného života a politiky.
Díky koordinačnímu centru Tandem se rozvinulo během posledních patnácti let mnoho přeshraničních projektů. Mezi nimy například spolupráce mezi Speciálním pedagogickým podpůrným centrem v hornofalckém Chamu a Základní školy praktické v českých Domažlicích. „Jiskra přeskočila při bubnování na jarních slavnostech“, uvedla Anna Biermannová, učitelka na Speciálním pedagogickém podpůrném centru v Chamu. Na tehdy prvním setkání s učiteli a žáky obou škol dostala nápad, že při bubnování funguje vzájemné porozumění i beze slov. Od té doby je česko-německá bubenická skupina "Sambalila" součástí stále silnějšího partnerství obou základních škol v česko-německém příhraničí.

Ke společným přeshraničním projektům patří také divadelní skupina. Jejím projektem je inscenace části Wagnerovy opery Prsten Nibelungů a její uvádění v Čechách i v Německu. Za toto příkladné partnerství byly obě školy vyznamenány cenou "Stavitel mostů – Brückenbauer", kterou každoročně uděluje německo-české Kulturní centrum Bavaria Bohemia působící v hornofalckém městečku Schönsee. Získaly také "evropskou" pamětní listinu z rukou Emilie Müllerové, bavorské státní ministryně pro spolkové a evropské záležitosti. „Tandem nás opravdu hodně podpořil a dodal potřebnou odvahu“, řekla Biermannová.

Své plody přineslo také dlouholeté partnerství Gymnázia Jindřicha Šimona Baara v Domažlicích a Werner-von-Siemens-Gymnázia v Řezně. Nejviditelnějšího úspěchu dosáhlo díky velkému divadelnímu projektu, v němž se žáci obou zemí při společném uvedení hry Život na hranici úctyhodně vypořádali s německo-českou minulostí. Za své výkony získala divadelní skupina kulturní ocenění pro mládež od kraje Horní Falc.

Do projektů intenzivního partnerství jsou zapojeny také dětské školky z příhraničí. Už zhruba pět let podporuje Tandem v sekci "Odmalička - Von klein auf" spolupráci na poli předškolního vzdělávání s cílem osvojit si cizí jazyk. Příkladem je velmi aktivní výměnný program školek v Hostouni na Domažlicku a Kindertagesstätte St. Josef v hornofalckém Waldthurnu, který trvá už několik let. Na obou stranách profituje ze společných projektů, k nimž patří například společné vánoční oslavy, kutilské dny a návštěva zoo, téměř stovka dětí; do akcí jsou zapojeni také jejich rodiče. „Přátelské vztahy mezi dětmi a dospělými se tím velmi posilují a upevňují“, dodala vedoucí německé školky Sonja Kick.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 25.04.2012 07:16



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka