Festival Finále se blíží mílovými kroky

Plzeň bude od 3. do 9. dubna opět hostit filmový festival Finále. Finále je jedinou bilanční soutěžní přehlídkou české filmové tvorby u nás. V hlavní soutěžní sekci představí kolekci celovečerních filmů natočených od dubna 2005 do dubna 2006. O cenu festivalu - Zlatého ledňáčka – se utkají také vybrané dokumenty ve dvou kategoriích.

Cílená propagace v Plzni

Finále je jedinou bilanční soutěžní přehlídkou české filmové tvorby u nás. V hlavní soutěžní sekci představí kolekci celovečerních filmů natočených od dubna 2005 do dubna 2006. O cenu festivalu - Zlatého ledňáčka – se utkají také vybrané dokumenty ve dvou kategoriích. V rámci Finále se už tradičně připravuje celá řada nesoutěžních projekcí, setkání s tvůrci, výstav, koncertů a dalších doprovodných akcí. Letos poprvé se část festivalového programu představí v pražských kinech Světozor, Evald a Ponrepo.

Plzeň, 3. – 9. dubna, kina Elektra – Velký sál a Minikino, Měšťanská beseda - sály A a B:
- soutěžní a bilanční přehlídka české filmové dlouhometrážní tvorby
- soutěžní přehlídka české dokumentární tvorby (ve dvou kategoriích – do 30 a nad 30 minut)
- další nesoutěžní projekce a setkání s filmovými tvůrci (snímky dlouhometrážní, krátkometrážní, dokumentární, animované atd.).

Praha, 6. – 9. dubna, Světozor, Evald, Ponrepo
- výběr z programu (sekce Otakar Vávra a jeho žáci, Nejbouřlivější desetiletí české kinematografie – rok 1966, Báječní lidé s klikou)
- setkání s autory.
„V žádném případě neuvažujeme o přesunutí Finále do Prahy, jak by to na první pohled mohlo vypadat, rádi bychom však, aby se prostřednictvím vybraných projekcí o festivalu dozvěděli i další potencionální diváci a fanoušci českého filmu. Proto jsme pražským kinům nabídli především ‚filmové lahůdky“ z tvorby Otakara Vávry a dalších jubilantů,“ vysvětluje ředitel festivalu Ivan Jáchim.

Slavnostní zahájení
Jako součást slavnostního zahájení festivalu v pondělí 3. dubna v 19:30 v plzeňském kině Elektra bude uvedeno ve světové premiéře pásmo pěti krátkých animovaných filmů Michaely Pavlátové Karneval zvířat a celovečerní dokument Aleksandara Maniče Kniha rekordů Šutky, který je od své světové premiéry na MFF v Rotterdamu jedním z nejfrekventovanějších hostů světových festivalů. Je čerstvým držitelem Ceny diváků festivalu Jeden svět.

Soutěž o „Zlaté ledňáčky“
V hlavní soutěži festivalu se letos utká 15 hraných celovečerních filmů, natočených od dubna 2005 do dubna 2006. Dva filmy v soutěžní sekci jsou šířeny pouze na DVD, jeden z nich bude mít v Plzni celostátní premiéru. Tři snímky („Doblba“ ,„Toyen“ a „Jak se krotí krokodýli“) budou na přání tvůrců uvedeny mimo soutěž.
O vítězi rozhodne mezinárodní porota ve složení: Maciej Karpinski – předseda poroty (Polsko), Wendy Ide (Velká Británie), Danny Krausz (Rakousko) a Ivan Franěk (Česká Republika / Francie).

V soutěži dokumentů zhlédnou diváci 5 snímků v kategorii do 30 minut a 15 v kategorii nad 30 minut, které byly vybrány z celkového počtu 56 přihlášených dokumentárních filmů. V porotě usednou Jana Hádková – předsedkyně poroty (Česká republika), Ulrike Schaz (Německo) a Michael Pilz (Rakousko).

Další ceny
Na Finále se tradičně uděluje i Don Quijote - cena Poroty FICC (Mezinárodní federace filmových klubů), cena studentské poroty pro nejlepší celovečerní film, Divácká cena plzeňského Prazdroje, Výroční cena Asociace českých filmových klubů a také cena pro nejlepšího herce a herečku, letos na základě hlasování čtenářů Mladé fronty DNES.






Ústřední osobností Finále bude režisér Otakar Vávra
Hlavním tématem letošního Finále se stane tvorba pětadevadesátileté legendy českého filmu režiséra Otakara Vávry (Romance pro křídlovku, Kladivo na čarodějnice) a jeho žáků – režisérů české nové vlny - Věry Chytilové, Jiřího Menzela, Jana Schmidta a Evalda Schorma. Kromě nejznámějších snímků těchto tvůrců nebudou chybět jejich absolventské filmy, včetně Tátovy školy Karla Němce, a jejich studentský Občasník. Připraveny jsou i dvě besedy – jedna s režisérem Otakarem Vávrou a druhá s jeho žáky Věrou Chytilovou, Jiřím Menzelem a Janem Schmidtem.

Pocta Adolfu Bornovi
Předzvěstí festivalu Finále se v březnu staly dvě výstavy malíře Adolfa Borna v Univerzitní galerii a v kavárně Vídeňka v Plzni. „Pocta Adolfu Bornovi“, který v loňském roce oslavil 75. narozeniny, vyvrcholí v průběhu festivalového týdne stejnojmennou sekcí jeho animovaných filmů. Ti nejmenší diváci se mohou těšit na Macha a Šebestovou i na opičku Žofku, ti větší na animovaného Robinsona Crusoe a ti největší a nejstarší na téměř všechny krátké filmy, na nichž se Adolf Born podílel.

Pocta Juditě Křížové
Ústřední osobností v oblasti dokumentární tvorby se stává loni tragicky zesnulá režisérka Judita Křížová, která by letos oslavila 35. narozeniny. Její nedobrovolně přerušenou životní i tvůrčí dráhu festival připomene reprezentativní kolekcí jejích filmů za účasti jejích spolupracovníků a velkou společnou besedou. Z dokumentů Judity Křížové připomeňme netradiční portréty Zuzany Navarové, Světlany Nálepkové, překladatelky Dany Hábové, olympijského jezdce Jaroslava Hatly, výtvarníka Josky Skalníka či alarmující dokument To není depka, ale deprese.

„Bytové“ divadlo a jeho aktéři
Mezi výjimečné události letošního festivalu bude patřit uvedení filmového záznamu bytového divadla „Macbeth“. Na legendární představení, které se uskutečnilo v roce 1978 pod dohledem STB v bytě herečky Vlasty Chramostové, budou na Finále vzpomínat jeho účastníci: Vlasta Chramostová, Stanislav Milota, Pavel Kohout, Pavel Landovský, Vlastimil Třešňák a Tereza Boučková.

Další nesoutěžní sekce a novinky
V sekci „Nejbouřlivější desetiletí české kinematografie“ se tentokrát vrátíme od roku 1966 prostřednictvím filmů jako „Hotel pro cizince“ nebo „Kočár do Vídně“.
Sekce „Báječní lidé s klikou“ připomene filmy hereček Vlasty Chramostové, Ivy Janžurové a Jaroslavy Schallerové, herce a režiséra Jana Kačera, slovenského režiséra Dušana Trančíka a scénáristy Jiřího Křižana.
Nová sekce „Události“ přinese představení dvou knižních publikací za osobní účasti aktérů a projekce jejich filmů: Dušana Hanáka (3 scénáře Dušana Hanáka) a Jana Stránského (Srdcerváč).
Tradicí už se stala sekce filmových škol i sekce videoklipů Zdeňka Suchého.
Finále se v letošním ročníku výrazně zaměří na animovanou tvorbu. Kromě uvedení současných animovaných snímků je připravena i dílna pro nejmladší filmové výtvarníky ze Soukromé ZUŠ Trnka v Plzni.
Festival v premiéře představí dokumentární snímek „Hříšný člověk Jiří Sequens“, který je otevřeným portrétem kontroverzní osobnosti českého filmu.
Novinkou je sekce poeticky nazvaná „Ovoce stromů filmových jíme“, v níž se budou známé osobnosti naší součastné kinematografie (Alice Nellis, Eva Holubová a Petr Zelenka) za pomoci ukázek zamýšlet nad filmy, které je ovlivnily.
Chybět nebudou ani tradiční „Kinolektoráty Borise Jachnina a Pavla Taussiga“.
Víkendová sekce „Středoevropských filmů“ umožní srovnat tvorbu českých filmařů s tím, co se natočilo v okolním regionu.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 20.03.2006 08:24



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka