Finále za týden zahájí předpremiéra filmu Czech Made Man

Úplně prvním publikem, které uvidí očekávanou černou komedii Czech Made Man, budou diváci festivalu českých filmů Finále. Snímek mladého režiséra Tomáše Řehořka s Janem Budařem v hlavní roli bude promítnut v neděli 17. dubna jako zahajovací film celého festivalu. Pro komedii, kde se nemožné stává mo...

Cílená propagace v Plzni

Úplně prvním publikem, které uvidí očekávanou černou komedii Czech Made Man, budou diváci festivalu českých filmů Finále. Snímek mladého režiséra Tomáše Řehořka s Janem Budařem v hlavní roli bude promítnut v neděli 17. dubna jako zahajovací film celého festivalu. Pro komedii, kde se nemožné stává možným, to bude první veřejná projekce vůbec.
Tomáš Řehořek zahajoval stejný festival už v roce 2009 s filmem Proměny. Tehdy byl vůbec nejmladším českým režisérem a debutantem, letos představí na festivalu Finále už svůj třetí snímek.
Festival Finále klade v posledních letech na tradici zahajovacích filmů v předpremiéře velký důraz. Loni Finále zahajovalo s dokumentem Víta Klusáka a Filipa Remundy Český mír, před tím si svou veřejnou premiéru na festivalu užily Tajnosti Alice Nellis, Kuličky Olgy Dabrowské a právě Proměny Tomáše Řehořka.
„Chceme, aby zahajovací filmy Finále byly vždy výrazné a odvážné. Obě tyto charakteristiky má Tomáš jako filmař a takové jsou proto i jeho filmy. Jsme moc rádi, že jeho nový film budeme moci promítnout divákům jako první a festival jím zahájit,“ říká ředitel festivalu Ivan Jáchim.

Czech Made Man
Film Czech Made Man je bizarní komedií, ve které jde i „o hubu“. V hlavní roli novinky mladého režiséra Tomáše Řehořka exceluje Jan Budař. Czech Made Man vypráví o jedné nečítankové kariéře. Jeho hlavní hrdina začal jako otloukánek z rodiny alkoholika, ale po revoluci v roce 1989 už jeho život jede, ba přímo letí nahoru, a nakonec to dotáhne až na krále internetových domén. V jeho příběhu se nemožné stává možným a padají všechny konvence i pravidla.
Režisér sám říká, že ho zaujal především námět a žánr. „Pohybuje se na pomezí černé komedie a zároveň dramatu. To není snadné - musíte ve filmu zachovat určitou dávku reality, jinak se z něj stane fraška. Je o žižkovském zlodějíčku, který se složitou, strastiplnou i komickou cestou vypracoval na multimilionáře. Nabyté bohatství mu ale nepřinese takovou spokojenost, jakou si na začátku představoval. Je sice velmi bohatý, ale v podstatě bez práce, což je komický závěr jeho osudů," vysvětlil.

Role Jakuba Vrány dala velkou hereckou příležitost Janu Budařovi.
Diváci uvidí Budaře v nečekané podobě, která v mnoha ohledech pozmění zažité představy diváků o jeho hereckém typu. Jak sám Budař říká… „Když jsem dostal scénář a přečetl si ho, bylo mi jasné, že Vrána je člověk, který se odváží prakticky všeho, jen aby si splnil svůj sen být nejbohatším člověkem na zeměkouli. Dost možná se mu to i podaří, jen je otázka, jestli při tom ještě bude umět zažívat štěstí. Mě ta role učila a stále učí přijímat mé vlastní stíny. Je to taková exkurze do míst, kam se člověk bojí i jen pohlédnout, protože má strach, že tam uvidí něco, co nebude schopen přijmout. Jsou to ty chvíle děsu, kdy v pět hodin ráno člověk nemůže spát a má pocit, že všechno je úplně zbytečný. A po setkání s Řehořkem jsem se na tomhle filmu rozhodně chtěl podílet. Měl by to být film, který všechny překvapí a v dobrém slova smyslu i ohromí. Bude to zcela originální a naprosto neuvěřitelná jízda. Jízda, která bude překvapovat, bavit a někoho i trochu děsit.“
Podobný názor má i herec Milan Šteindler, který si zahrál policistu Čápa. Old Shatterhand v uniformě.
„Hrál jsem policajta, který občas pomůže hlavnímu hrdinovi a přitom se nedrží tak úplně striktně zákonů. A to se mi hrálo mnohem lépe, než postavy, které se zákonů striktně drží. Protože pro ty druhé je v naší zemi velmi málo příkladů. Role mi byla svým způsobem blízká. Rád bych měl koule na to, abych se uměl pohybovat na ostří zákonů, jako to umějí ti chlapci ve filmech, ale tady to jen hraju. Ve skutečnosti jsem bábovka a držím se zákonů zuby nehty. Natáčení pro mě velmi pohodové, jinak ale asi dost složité. Tomáš mluvil s kameramanem Riestrou anglicky, se mnou naštěstí česky, Honza Budař zase mluvil španělsky, pak se tam mluvilo čínsky a nějací chlapi rusky. Řeknu vám, že na takovouhle práci to musí mít režisér srovnané v hlavě,“ vysvětluje herec.

Do českých kin půjde Czech Made Man 28. dubna 2011 v počtu 40 kopií.

24. ročník festivalu českých filmů Finále
Týdenní oslava českého filmu Festival Finále 2011 letos probíhá od 17. do 23. dubna 2011. Vedle soutěžní přehlídky, která představí to nejlepší z českých hraných a dokumentárních filmů z posledního roku, nabídne Finále velké množství tématických sekcí, retrospektiv a unikátních filmových projekcí, které nebývají jinak k vidění.
Velkou poctu složí festival Finále Ivě Janžurové a firmě MICHR, neboli manželské dvojici Vlasta Chramostová - Stanislav Milota. Svoji sekci pod názvem Sága rodu Procházků bude mít i rodina mimořádných spisovatelských a filmařských osobností, mezi nimiž vyniká hlavně Jan Procházka podepsaný pod filmy Ucho nebo Kočár do Vídně a Maria Procházková, která sklidila velký úspěch s filmem „Kdopak by se vlka bál“. Fenomén doby se po loňském undergroundu zaměří na legendární festival trampingu, folku a country Porta.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 10.04.2011 17:07



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka