Jaké jsou nejčastější příčiny nadváhy u žen?

Zeptali jsme se provozovatele plzeňského dámského fitness Ing. Jana Zavadila na několik otázek ohledně hubnutí a cvičení. Jaké jsou nejčastější příčiny nadváhy u žen? Když nepočítám lehkou nadváhu (do 5kg), kterou si nesou nejčastěji maminky po mateřské dovolené, setkávám s...

Cílená propagace v Plzni

Zeptali jsme se provozovatele plzeňského dámského fitness Ing. Jana Zavadila na několik otázek ohledně hubnutí a cvičení.

Jaké jsou nejčastější příčiny nadváhy u žen?

Když nepočítám lehkou nadváhu (do 5kg), kterou si nesou nejčastěji maminky po mateřské dovolené, setkávám se zpravidla se dvěma typy nadváhy. Tou první je klasické přejídání většinou v kombinaci se špatnou skladbou potravin. Těchto klientek ale není mnoho. Vysvětluji si to tím, že ten, kdo si neodpustí velké porce jídla, zřejmě nemá ani vůli na to, aby začal navštěvovat nějaké sportovní zařízení. Druhou a zároveň nejčastější skupinou klientek jsou ženy, které se snaží už několik let (někdy i desítek let) zhubnout, ale stále se jim to nedaří. Drží celoročně nějakou dietu nebo se alespoň snaží jíst co nejméně. Mnohdy konzumují větší jídlo jen 1x denně a o co méně jí, o to více pijí tekutin. Výsledkem je velmi malé množství svalové hmoty, vysoký podíl tuku a často se přidávají i psychické problémy.

Jak je možné, že někdo málo jí a přesto není hubený?

Je to dáno tím, jak z principu funguje naše tělo. Pokud budeme konzumovat málo jídla (což je téměř vždy spojeno s nízkým množstvím bílkovin), začneme postupně ztrácet svalovou hmotu. Navíc tělo dostane strach, že bychom mohli objem jídla ještě více omezit a reaguje na to zvýšeným ukládáním přijatých tuků a sacharidů (přeměněných na tuky) do podkožních zásob. Kruh se tímto uzavírá a jedinou cestou, jak z toho ven je zvýšit množství stravy v kombinaci s pohybovou aktivitou.

Záleží na tom, jakou pohybovou aktivitu v tomto případě zvolíme?

Pokud budeme vycházet z toho, že klientka má nízký podíl svalové hmoty a velké množství tuku, je vhodné začít komplexně posilovat všechny svalové partie a k tomu zařadit odpovídající množství tzv. kardio zátěže – aerobní zátěže na běhacím pásu, eliptickém trenažeru, rotopedu nebo stacionárním kole. Posilování pomůže vrátit tělu zpět dietami ztracenou svalovou hmotu, což má potažmo vliv i na rychlejší spalování tuku, protože tuk se v těle spaluje především ve svalové tkáni. Současně se cvičením by se měl postupně navyšovat kalorický příjem až na hodnotu odpovídající potřebám organismu.

Jak ale pozná vaše klientka, že má málo svalové hmoty a hodně tuku?

Nejlepší je absolvování komplexní analýzy těla metodou bioimpedance. K tomuto účelu jsme před časem pořídili přístroj, který dokáže vyhodnotit komplexní ukazatele tělesné konstituce jako např. hmotnost svalové hmoty, kostí a tuku v jednotlivých částech těla, procentuální množství celkového tělesného tuku, index rizika skrytého útrobního (tzv. viscerálního) tuku nebo celkové množství vody v těle. Klientka dostane i s komentářem vyhodnocení v grafické podobě na svůj e-mail a může si v průběhu času své výsledky sama porovnat.

Za jak dlouho pozorují vaše klientky nějaké zlepšení?

Pokud chodí pravidelně cvičit (2-3x týdně) a upraví stravu dle základních doporučení, první výsledky jsou patrné již po měsíci a půl. Po 3-4 měsících se dá dosáhnout velice dobrých výsledků, které už nepřehlédne nikdo z jejího okolí.

Ing. Bc. Jan Zavadil
instruktor v dámském fitness a výživový poradce
www.cviceni-plzen.cz


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 27.01.2014 11:42




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka