Mariánská Týnice představuje ochotníky

Muzeum v Mariánské Týnici na Plzeňsku připravilo výstavu o historii divadelních ochotnických souborů na severu Plzeňska.

Jarní servisní akce AUTO CB

Muzeum v Mariánské Týnici na Plzeňsku připravilo výstavu o historii divadelních ochotnických souborů na severu Plzeňska. Činnost jednotlivých spolků přibližují fotografie a tiskoviny, výstavu doplňují dvě loutkové scény a na dvě desítky různých loutek, kulisy, divadelní šatna, řada rekvizit, kostýmů i líčidel. Řekl to její autor Jiří Fák.
"Ochotnické divadlo má v regionu velkou tradici. V Kralovicích sehráli amatéři první představení Berounské koláče před 180 lety. Divadelnictví se rozvinulo na konci 19. století, svého vrcholu dosáhlo ve 20. a 30. letech 20. století," uvedl Fák. Doplnil, že v regionu dodneška působí desítka ochotnických souborů. Nejstarším spolkem, který hraje jen s malou přestávkou zhruba 100 let, je soubor ze Žilova.
"Nejstarší vystavenou tiskovinou je plakát na představení souboru Kolár Kralovice z roku 1876. K unikátům patří i snímky spolků z Manětína nebo Kaznějova z přelomu 19. a 20. století. Nejrozměrnějším předmětem výstavy je unikátní opona řemešínského spolku Havlíček z roku 1928," uvedl.
Na přípravě výstavy i doplňující publikace o historii divadla se vedle pracovníků muzea podílela řada divadelních ochotníků nebo místních kronikářů. Exponáty pocházejí z muzejního depozitáře nebo vybavení ochotnických spolků.







Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 02.09.2006 11:25



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka