Michal se stal v úterý v Plzni pětistým dárcem kostní dřeně

Jubilejní 500. dárce rekrutující se z registru dobrovolníků ochotných v případě potřeby darovat neznámému člověku část svých krvetvorných buněk k záchraně života se v úterý 7. ledna 2014 podrobil odběru krvetvorných buněk na hemato-onkologickém oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Český národní re...

Cílená propagace v Plzni

Jubilejní 500. dárce rekrutující se z registru dobrovolníků ochotných v případě potřeby darovat neznámému člověku část svých krvetvorných buněk k záchraně života se v úterý 7. ledna 2014 podrobil odběru krvetvorných buněk na hemato-onkologickém oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.
Český národní registr dárců dřeně je seznam dobrovolníků, kteří jsou ochotni darovat v případě potřeby nepatrnou část svých krvetvorných buněk k záchranné transplantaci kostní dřeně. A to anonymně komukoliv, kdo by tuto pomoc potřeboval, bez ohledu na jeho věk, pohlaví, národnost anebo vyznání.
Dárcovství dřeně je považováno za nejvyšší dar člověka člověku, a proto je v České republice stejně jako na celém světě bezplatné.
Český národní registr dárců dřeně byl založen jako jedna z aktivit Nadace pro transplantace kostní dřeně v roce 1992 z podnětu rodin nemocných s těžkými hemato-onkologickými onemocněními.
K 31. 12. 2013 bylo v ČNRDD zaregistrováno 44 256 dobrovolných potenciálních dárců. 500. dárce pan Michal (28 let), vstoupil do ČNRDD v roce 2004, tedy když mu bylo 18 let. Zletilost je jednou z podmínek ke vstupu do registru.
(pozn.: Příjmení dárce a další informace o něm nelze z důvodu přísných pravidel anonymity dárcovství sdělit.)

Český národní registr dárců dřeně


je seznam dobrovolníků, kteří jsou ochotni darovat v případě potřeby nepatrnou část svých krvetvorných buněk k záchranné transplantaci kostní dřeně. A to anonymně komukoliv, kdo by tuto pomoc potřeboval, bez ohledu na jeho věk, pohlaví, národnost anebo vyznání.

Dárcovství dřeně je považováno za nejvyšší dar člověka člověku, a proto je v České republice, stejně jako na celém světě bezplatné.

Český národní registr dárců dřeně byl založen jako jedna z aktivit Nadace pro transplantace kostní dřeně v roce 1992 z podnětu rodin nemocných s těžkými hemato-onkologickými onemocněními.

ČNRDD zajišťuje:

* Osvětu a získávání dobrovolníků, ochotných darovat své krvetvorné buňky anonymně komukoliv z potřebných nemocných.

* Vyšetřování transplantačních znaků registrovaných dobrovolníků a udržování jejich počítačové databáze, napojené na databáze dárců v ostatních zemích světa.

* Průběžné vyhledávání možných dárců krvetvorných buněk pro konkrétní pacienty v ČR i v zahraničí, a to z databáze vlastní i z databází jiných registrů.

* Výběr nejvhodnějších dárců pro konkrétní pacienty na základě dalších zpřesňujících vyšetření.

* Prověření způsobilosti k darování a bezpečnosti odběru u vybraných dobrovolníků.

* Organizaci všech kroků, spojených s odběry krvetvorných buněk vybraných dárců a s transportem odebraných štěpů za pacienty na příslušná transplantační pracoviště.

* Dohled nad zdravotním stavem dárců ČNRDD po odběru.

* Shromažďování dat o provedených odběrech i transplantacích a jejich analýzu za účelem dalšího vývoje optimálních pracovních postupů a výzkumu transplantačních strategií v ČR i v mezinárodním kontextu.

K 31. 12. 2013 bylo v ČNRDD zaregistrováno 44 256 dobrovolných potenciálních dárců.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 07.01.2014 17:04



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka