Na silnicích západu Čech loni zemřelo 97 lidí, je to víc než předloni

V loňském roce se stalo na území Plzeňského a Karlovarského kraje celkem 15 831 dopravních nehod s hmotnými škodami za bezmála 707 mil. Kč. Při těchto nehodách bohužel zemřelo na silnicích 97 osob, 219 účastníků utrpělo těžká zranění a 2 598 zranění lehčího charakteru. Ve srovnání s loňským rokem za...

Jarní servisní akce AUTO CB

V loňském roce se stalo na území Plzeňského a Karlovarského kraje celkem 15 831 dopravních nehod s hmotnými škodami za bezmála 707 mil. Kč. Při těchto nehodách bohužel zemřelo na silnicích 97 osob, 219 účastníků utrpělo těžká zranění a 2 598 zranění lehčího charakteru. Ve srovnání s loňským rokem za stejné období došlo k nárůstu v kategorii usmrcených osob, kdy zemřelo o 6 účastníků více a v počtu lehce zraněných a to o 78 osob.
Snížení ve srovnání s loňským rokem došlo u počtu dopravních nehod, u těžce zraněných a u hmotných škod. Policisté zaznamenali o 642 dopravních nehod méně, méně o 219 těžce zraněných účastníků a hmotné škody poklesly o 103 mil. Kč.

Nejvíce nehod vykazují okresy Plzeň-město 3 400, Karlovy Vary 2 492, Cheb 1 627, Sokolov 1 561, Klatovy 1 352 a následují okresy Plzeň-jih 1 220, Tachov 1 192, Plzeň-sever 1 136, Domažlice 1 004 a Rokycany 847. Ze statistik vyplývá, že největší počet dopravních nehod se stalo na silnicích západních Čech ve dnech:
24. ledna - 97 DN
26. listopadu - 88 DN
2. července - 80 DN.
Nejvíce osob v jeden den zemřelo na silnicíh západních Čech dne 4. dubna, o život přišly 4 osoby. Dalšími tragickým dnem bylo 19. února a 5. září, kdy zemřely tři osoby v jeden den. Nejkritičtějším měsícem v počtu usmrcených osob byl měsíc duben, kdy svým zraněním podlehlo 13 účastníků, v listopadu a v červenci 12 osob. Počty nehod podle jednotlivých měsíců nám ukazují, že nejvíce nehod se stalo v listopadu 1 546, v květnu 1 422 a v září 1 397. Jako každým rokem se ukázalo, že řidiči nedokáží včas a odpovídajícím způsobem reagovat na náhlé změny klimatických podmínek (déšť, mlha, náledí, husté sněžení) a také jsou řidiči více agresivní a bezohlední.
Hlavní příčinou nehod je nepřiměřená rychlost. Následuje nepsrávné předjíždění, nedání přednosti a nesprávný způsob jízdy.
Oproti předloňsku se výrazně zvedl počet vozidel,která bourala kvůli nepřiměřené rychlosti.
Nejčastějšími viníky dopravních nehod byli řidiči motorových vozidel (14 249 nehod), kdy ve srovnání s loňským rokem došlo k poklesu o 804 případů. Velkou míru zavinění dopravních nehod měla v loňském roce lesní zvěř nebo domácí zvířata. Podle statistik bylo zaevidováno 1 068 těchto nehod. Řidiči nemotorových vozidel zavinili 157 kolizí, což je o 2 méně než v loňském roce. U dopravních nehod, které zavinili chodci (163 nehod) došlo oproti loňskému roku na území celého kraje k nárůstu o 30 případů. Z tohoto počtu bylo viníkem nehod 49 dětí. Při nehodách chodců bohužel čtyři osoby zemřely, třináct účastníků bylo zraněno těžce a 134 osob lehce.

Počet nehod podle místa nehody, tj. zda k nehodě došlo v obci nebo mimo obec, se v loňském roce oproti roku 2006 v obci snížil a mimo obec zvýšil. V 10 273 případech se havarovalo v obcích, což bylo o 749 nehod méně než loni. Mimo obec se stalo 5 558 havárií, což je o 107 více. V roce 2007 zemřelo na silnicích v obcích 28 osob (+ 4) ,mimo obec zemřelo na silnicích 69 účastníků, což je o 2 účastníky více.
Na železničních přejezdech se v roce 2007 stalo 50 dopravních nehod, při kterých zemřela jedna osoba, jedna byla zraněna těžce a deset vyvázlo s lehkým zraněním. Dalším statisticky sledovaným místem jsou dálniční úseky. Dálniční oddělení Svojkovice a Ostrov vykazují celkem 514 dopravních nehod. Při těchto nehodách zemřelo osm osob, jedenáct utrpělo těžká zranění a s lehkými zraněmi vyvázlo čtyřiačtyřicet osob a hmotné škody se vyšplhaly na 73,3 mil. Kč.
K ovlivnění dopravní nehodovosti proběhlo na území západních Čech 16 republikových dopravně bezpečnostních akcí a 8 součinnostních akcí s Generálním ředitelstvím cel. Policie ČR správa Západočeského kraje vyhlásila a provedla celkem 16 krajských dopravně bezpečnostních akcí typu “X” (zaměření na všeobecná pravidla) a 13 DBA typu “Y” (zaměření na alkohol). Dále byly prováděny tzv. „dny zvýšeného dohledu“, zejména v souvislosti s Velikonočními svátky, s ukončením a začátkem školního roku a s památkou zesnulých, kde mají nejen dopravní policisté, ale i policisté jiných služeb určeny konkrétní úkoly. Také byly k ovlinění kázně účastníků silničního provozu provedeny tři speciální dálkové kontroly, devět součinnostních akcí, kde bylo nasazeno na jednom území více sil a prostředků z více okresů a pět akcí zaměřených na jízdu přes křižovatku na červený signál.
"Další akce, hlavně preventivního charakteru, provádějí pracovníci preventivně informačních skupin při jednotlivých okresních ředitelstvích policie, které se zejména zaměřují na nemotorizované účastníky silničního provozu a na děti, které se účastní silničního provozu buď jako chodci nebo jako cyklisté. Jedná se o preventivní akce pod názvem “Jezdíme s úsměvem” a “Zebra”," uvedla mluvčí západočeských policistů Jolana Číhová


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 09.02.2008 08:29



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka