Návštěva v plzeňském prvním 3D planetáriu v ČR

Rozhovor a informace pro tento článek poskytl tiskový mluvčí planetária pan Mgr. Tomáš Moravec. Jak dlouho trvalo než byl tento projekt uskutečněn? Celý projekt planetária je nápad „Škodovky“. Již od 70. let byla snaha mít podnikové muzeum škodovky – technické muzeum - a pak...

Cílená propagace v Plzni

Rozhovor a informace pro tento článek poskytl tiskový mluvčí planetária pan Mgr. Tomáš Moravec.

Jak dlouho trvalo než byl tento projekt uskutečněn?

Celý projekt planetária je nápad „Škodovky“. Již od 70. let byla snaha mít podnikové muzeum škodovky – technické muzeum - a pak přišel pan Bernard a prosadil si nápad, že tady vznikne něco modernějšího – „Science center“. Od roku 2006 vyvíjela Techmania první aktivity a od roku 2008 máme alespoň částečně zrekonstruovanou budovu vedle. Spolupráce s univerzitou byla hlavně na bázi toho, že nám dávali odbornou garanci toho, abychom se nestali pouze další odbornou divizí škodovky, která nám dala pozemky. V současné správní radě jsou jak lidi z univerzity, tak i ze „Škodovky“ a v dozorčí radě je město, kraj, univerzita i „Škodovka“.

Co bylo pro projekt stěžejní?

Už když jsme podávali první žádost na Techmanii v r. 2008, abychom tady mohli fungovat, věděli jsme, že tu chceme jednou mít planetárium. Neměli jsme však tušení, jak to financovat, pouze jsme věděli, že budeme muset zažádat o evropské dotace, protože nám na to peníze nikdo jiný nedá. Vyhodnocení v Bruselu trvalo nakonec rok a půl a finance nám poskytli až v prosinci 2011. Hned v lednu 2012 se začalo stavět. 16.1. 2012 bylo oficiální zahájení, kdy tato budova byla ještě „troska“ a nakonec se nám ji podařilo otevřít v listopadu – kvůli dotacím. Celý projekt výstavby musí skončit do června 2014, kvůli financím. Za tu dobu musíme dodělat tuto budovu, která je památkou, a ještě budovu naproti, vše vybavit exponáty – je to obrovsky náročné.

Celá tato budova je z roku 1916, jak jistě víte „Škodovka“ procházela za 1.světové války velkým rozmachem. Protože byla využita k výrobě zbraní bylo také potřeba místo, kde by se všichni dělníci najedli. Tak byla postavena tato budova jako centrální jídelna celých Škodových závodů. Vzhledem k tomu, že byla válka a nebyla volně dostupná ocel, byl použit patent na dřevěnou konstrukci z roku 1901, jejímž autorem je Otto Hetzer. Ve zkratce šlo o to, jak naskládat lamely tak, aby vytvořily takto velké rozpětí (něco přes 20 m), což na tu dobu bylo opravdu velké konstrukční řešení. Trámy nejsou sbíjené, ale jsou lepené lepidlem dle původního návodu, které vzniklo na bázi tvarohu a vápna. Toto lepidlo přetrvalo až do současnosti a ukázalo se při rekonstrukci jako daleko trvanlivější než dřevo, které narušila voda. Vzhledem k těmto skutečnostem byla tato stavba v roce 2010 prohlášena za národní kulturní památku. Na jednu stranu nám to pomohlo získat dotace z Bruselu, na druhou stranu nás to často omezovalo a svazovalo nám to ruce, protože jsme museli hodně úzce spolupracovat s památkáři.

Každopádně, když už jsme stavěli toto planetárium, chtěli jsme mít tu nejlepší zobrazovací technologii. A tou je technologie od firmy Sky Scan, původem z Ameriky. Tuto technologii v době, kdy jsme ji získali, měla v Evropě dvě podobná centra ve Varšavě a Barceloně, v Americe jich je asi okolo deseti. Technologie je kvalitnější a ostřejší než jiné, a proto pro nás byla jasnou volbou.

Jak rozsáhlá je aktuální expozice?

Tato budova, kterou v současné době planetárium používá, má dvě a půl patra. Pod námi je patro plné exponátů – je tam vchod do té černé koule před námi, kde je exponát s technologií „Science on a sphere“, což je velký projekční globus, na který je možný pouštět až 700 snímků (filmových projekcí). Nahoře v patře je galerie, kde máme gyroskop, modely raketoplánů – velikost všech prostorů zde je přibližně 1000 m². Ale i to je zanedbatelné oproti probíhajícímu projektu budoucí Techmanie, jde přibližně 1/10 velikosti toho, co chystáme otevřít v březnu 2014 ve druhé budově. Pod majestátní kopulí, kterou vidíte uprostřed se skrývá hlavní promítací sál. Když byla odlita z betonu, napadlo nás nenechat ji šedivou, ale namalovat na ni Slunce. A když už jsme měli Slunce, napadlo nás sem umístit i ostatní planety sluneční soustavy. Výsledkem je největší model sluneční soustavy v České republice. Tento model neodpovídá vzdálenostem planet od Slunce, ale pouze poměrem velikostí.

Naším cílem je ukončit práce ve vedlejší budově koncem března 2014. K dispozici bude 10000 m² plochy, 7 nových expozic, které budou věnované například lidskému tělu, obnovitelným zdrojům energie, filmové a televizní studio, expozice pro děti na matematiku, fyziku a chemii, laboratoře, dílny a klubovny. Chceme i nadále pomáhat základním a středním školám, aby mohly rozšířit svoji výuku. Myšlenka, že školy budou chodit sem a realizovat výuku přímo v Techmanii, bude zajímavá i pro školy, protože nebudou muset za spousty peněz nakupovat drahé učební pomůcky do vlastní školy. Bude možné si do budoucna jak do planetária nebo těchto expozic koupit vstupenky na jednotlivá místa Science centra. Náklady jsou opravdu veliké (577 mil. Kč), a tato částka se nám nikdy nevrátí, jsou to evropské peníze a my nejsme komerční subjekt, takže nejsme tlačeni k tomu je v budoucnu vrátit, proto nemusíme nastavovat vstupné příliš vysoko. Opravdu chceme být pro školy dobrým partnerem a pro ostatní návštěvníky zajímavým turistickým cílem. V současné době nabízíme paušální vstupné pro školy, které klesá dle pravidelnosti návštěv až k ceně 50 Kč/student. Výuka lze praktikovat tak, že sem přijde třída a její paní učitelka vyučuje sama nebo je možné využít k odbornému výkladu naše pracovníky, kteří se dětem věnují a vykládají vybranou látku nejčastěji v expozici Science on a Sphere.

Co považujete za nejlepší expozici?

Naše nejzajímavější expozice je bezesporu 3D planetárium. Za 3 nejdůležitější pilíře našeho 3D planetária beru:

1) 2D a 3D projekce (to znamená filmy, které si vyrábíme sami a nebo je nakupujeme od NASA.
2) projekční globus Science on a Sphere
3) expozice vesmír zejména v patře dole – 27 exponátů. Zajímavým je v horním patře Gyroskop, který simuluje stav, které prožívá astronaut ve vesmíru a při přistání. Stává se častou atrakcí pro děti, stejně jako výtah.

Další atrakcí pro děti, ale už sofistikovanější, je jakýsi pult, kde se každý může zalogovat a následně plnit mise, na které ho program pošle. Máte tedy možnost stát se na chvíli kosmonautem. Děti nikdo neokřikuje, nehlídá a ty si tím pádem mohou návštěvu Planetária užít naplno.

Science on a Spere je 170 cm velká koule, která je zavěšená na 3 lanech, 4 projektory na ni promítají 3D obraz. Je to zařízení přímo z divize NASA Původně si to vyrobili jako vlastní prezentační pomůcku a později šla do prodeje – toto je 99. projekce na světě. Můžete na ni pozorovat letecký provoz, pohyby tektonických desek, oceány atd. Některé z filmů máme pouze v angličtině a některé sami dabujeme do češtiny. Je to pro nás obrovská zátěž dabovat vše do češtiny, protože v současné době máme něco přes 700 výukových filmů. Postupně tedy přidáváme nové snímky.

Po prohlídce několika exponátů ve spodní části budovy přecházíme do hlavního promítacího sálu na film Astronaut 2D, který je nádherným ukončením naší návštěvy plzeňského planetária.

Foto: Otakar Voříšek.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 02.01.2014 09:27




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka