Novinkou v nabídce večerních tematických prohlídek je Prvorepubliková Plzeň

Novinkou letošní sezony tematických prohlídek bude komentovaná procházka s průvodcem po prvorepublikové Plzni.

Jarní servisní akce AUTO CB

Zaměří se především na to, jak Plzeň v té době vypadala a jak se v ní žilo. Do historického centra se vrací také oblíbené prohlídky Báje a pověsti plzeňské, které prošly drobnou proměnou. Místo středověkého mudrce se tak především děti mohou těšit na alchymistu ze dvora Rudolfa II. nebo divoženku Jíkalku. První z prohlídek se uskuteční příští víkend. Další se budou konat v průběhu léta až do konce září.

„Město Plzeň letos pořádá jedny z největších oslav stého výročí vzniku republiky v Česku. Rozhodli jsme se k programu připojit a jako letošní novinku připravili prvorepublikové komentované prohlídky historického centra. Vzhledem k tomu, že přímo v souvislosti se vznikem nového státu se v Plzni neodehrály žádné zásadní události, rádi bychom turistům i Plzeňanům ukázali především to, jak se v Plzni žilo a jakou proměnou v té době město prošlo. Atmosféru dokreslí průvodkyně stylově oblečená v prvorepublikové módě,“ vysvětluje ředitelka městské příspěvkové organizace Plzeň – TURISMUS Zuzana Koubíková.

Během přibližně devadesáti minutové prohlídky se účastníci dozvědí, jak se proměnily stavby v historickém centru města, kde byl v provozu první rentgen či biograf anebo kde se na náměstí Republiky nacházela ordinace doktora Teichnera navržená slavným architektem Adolfem Loosem. Návštěvníky možná překvapí původní využití budovy právnické fakulty nebo to, že už v roce 1924 vybojoval plzeňský gymnasta Robert Pražák na olympijských hrách v Paříži dvě stříbrné medaile. Mluvit se bude i o tom, kam se v Plzni v neděli chodilo na korzo nebo kam prostopášníci mířili za hazardem.

Vedle prvorepublikových prohlídek se v nové podobě vracejí také prohlídky na téma Báje a pověsti plzeňské určené především rodinám s dětmi. Středověkého mudrce letos vystřídají hned dvě postavy. Návštěvníci se mohou těšit na setkání s alchymistou ze dvora císaře Rudolfa II. anebo divoženkou Jíkalkou. Oba je provedou známými i neznámými plzeňskými příběhy a pověstmi, o kterých se s největší pravděpodobností děti ve školách neučí. 
Řeč bude o tom, jestli náhodou nepostavili plzeňskou katedrálu za líného stavitele čerti, i o tom, zda to vážně byli místní, kdo ukradl husitům velblouda z plzeňského znaku. Podobně jako v loňských prohlídkách nebude chybět vyprávění o skrytých pokladech, jako je například ten, který během třicetileté války ukryli v jednom z domů v Dominikánské ulici mniši z plaského kláštera, a nikdy se nenašel. Pro zvídavé děti bude navíc během prohlídky připraven jednoduchý kvíz, za jehož splnění dostanou malou odměnu.

„Letošní ročník tematických prohlídek startuje 19. května. Konat se budou přes celé této až do září. Oproti loňskému roku, kdy naprostá většina prohlídek byla ihned vyprodaná, jsme se rozhodli vyjít zájemcům vstříc a připravili více než tři desítky termínů. Vstupenky na květen a červen je možné zakoupit už nyní v Turistickém informačním centru nebo online prostřednictvím Plzeňské vstupenky. Další budou puštěny do prodeje v průběhu června,“ upřesňuje vedoucí Turistického informačního centra Irena Benešová.

Termíny prohlídek:
    • Prvorepubliková Plzeň: 19. 5., 26. 5., 2. 6., 4. 6., 9. 6., 16. 6., 18. 6., 30. 6.
    • Báje a pověsti plzeňské: 19. 5., 21. 5., 26. 5., 2. 6.,16. 6., 30. 6.
    • Termíny na červenec, srpen a září se v prodeji objeví v průběhu června


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka