Obyvatelé Dobré Vody společně upravili část obce

Téměř sedmdesát obyvatel Dobré Vody u Toužimi se o víkendu sešlo na první ze šesti brigád, které hodlají místní společně s občanským sdružením Český západ do podzimu zorganizovat. Od rána do 16 hodin dospělí i děti společně pracovali na zkrášlování tří veřejných prostranství v obci tak, jak si to sp...

Cílená propagace v Plzni

Téměř sedmdesát obyvatel Dobré Vody u Toužimi se o víkendu sešlo na první ze šesti brigád, které hodlají místní společně s občanským sdružením Český západ do podzimu zorganizovat. Od rána do 16 hodin dospělí i děti společně pracovali na zkrášlování tří veřejných prostranství v obci tak, jak si to spolu s architektkou naplánovali během jara. Všechna místa, která již po první brigádě vypadají lépe, chtějí dobrovodští slavnostně otevřít pro sebe i návštěvníky obce již tento podzim.

Práci na proměně Dobré Vody začalo organizovat občanské sdružení Český západ koncem roku 2008. Společně s místními obyvateli vybralo nejprve tři místa, která potřebovala největší péči. Poté se obyvatelé Dobré Vody sešli na dvou veřejných setkáních a dohodli se, jak tato místa mají v budoucnu vypadat. Jednalo se o místo u křížku na okraji obce, okolí studny a prostranství před panelovým domem, který obývá asi osmdesátičlenná romská komunita. Kromě této komunity žije v obci jen asi deset dalších obyvatel a zbytek domů patří chalupářům.

„Jelikož účast byla velice dobrá, zvládli jsme udělat většinu toho, co jsme si naplánovali,“ říká hrdě o první brigádě Jana Kosová, ředitelka občanského sdružení Český západ. „V prostoru u křížku jsme odstranili suché stromy, vysekali trávu a náletové dřeviny. U studny lidé odvozili starý kompost a srovnali terén. Před panelovým domem zas zmizely staré rozbité betonové chodníky a obrubníky, které bylo nutné ze země pracně vykopávat a odvážet bagrem. Opodál ženy společně s dětmi naplnily pískoviště novým pískem a natřely dřevěné prolézačky. Další ženy natíraly latě na stavbu přístřešku, děti na stejný přístřešek připravovaly staré tašky, které bylo nutné očistit,“ vyjmenovává jednotlivé činnosti Jana Kosová, která nechce zapomenout ani na skupinu mužů, která naložila tři valníky kamenů a rozvezla je na potřebná místa v obci nebo na ženy, které se celý den staraly o hladové žaludky pracovníků. „Všem účastníkům brigády patří díky za velký kus práce,“ uzavírá Jana Kosová. Další společná brigáda v Dobré Vodě se uskuteční již 20. června.

Projekt „Společně v Dobré Vodě“ finančně podpořila Nadace České spořitelny skrze Nadaci VIA. Partnery projektu se staly město Toužim, klášter trapistů v Novém Dvoře a další. Cílem projektu je pomoci lidem zlepšovat místo, kde žijí. Více informací o projektu mohou zájemci najít na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz nebo na veřejných vývěskách v obci.

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi a okolí. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 03.06.2009 17:26



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka