Ochránci kroužkovali čápy, mláďat je v kraji letos méně

Jako každoročně i letos vyrazili dobrovolníci z plzeňské Záchranné stanice živočichů na významnou kroužkovací akci, která se týkala jednoho z nejznámějších ptačích druhů – čápa bílého. Tuto činnost provádí kvůli monitorování výskytu a pohybu čápů. Kroužkují se mláďata ve věku cca od 2 týdnů. "L...

Jarní servisní akce AUTO CB

Jako každoročně i letos vyrazili dobrovolníci z plzeňské Záchranné stanice živočichů na významnou kroužkovací akci, která se týkala jednoho z nejznámějších ptačích druhů – čápa bílého. Tuto činnost provádí kvůli monitorování výskytu a pohybu čápů. Kroužkují se mláďata ve věku cca od 2 týdnů. "Letošní akce proběhla relativně bez potíží, až na jedno hnízdiště se nám podařilo prohlédnout všechna ostatní. Naši členové, kteří šplhali k hnízdům, projevili maximální nasazení a odvahu," říká šéf Karel Makoň.
Ekologové během soboty stihli zkontrolovat 22 hnízdišť na Tachovsku i Domažlicku a okroužkovat celkem 47 mladých čápů. Pouze několik navštívených hnízd se nacházelo na známém stanovišti, které si čapí populace v minulosti oblíbila – komíně. V posledních letech těchto vhodných a pro čápy atraktivních míst ubývá, neboť často patří k již dosluhujícím, bouraným objektům. "Snažíme se proto čápům nabídnout nová hnízdní podložky v podobě uměle postavených stožárů a sloupů.
Tyto náhradní hnízdiště jsou ptáky s oblibou využívána, což dokazují i výsledky našich každoročních průzkumů," vysvětluje Makoň.
V celkem třech hnízdech ze všech kontrolovaných nebyly nalezeny známky úspěšného snesení a vylíhnutí vajec. Hnízdo v Postřekově sice neslo známky obsazení a ochránci tu našli i vývržky, ale mláďata na něm nebyla.
Oproti letům minulým se snížil obvyklý počet mláďat na hnízdech. "Většinou jsme na hnízdě kroužkovali, pouze 3 mladé ve věku mezi 2 – 3 týdny. Na stožáru v Chotěšově bylo dokonce pouze jedno živé mládě, druhé bylo mrtvé pod hnízdem a jedno vejce zůstalo nevylíhnuté. V Bělé nad Radbuzou a Horšovském Týnu bylo po 4 mláďatech což je určitě lepší."

Zajímavosti z akce očima Karla Makoně:

V Draženově jsme na hnízdě pozorovali dospělou samici, která měla na noze kroužek tmavé barvy a šestihranného tvaru pocházející ze sousedního Německa. Díky vyfotografování kroužku se nám podařilo odečíst potřebné údaje a odeslat kolegům.
V Chodově se nám kvůli nevyhovujícímu technickému stavu nepodařilo dostat na hnízdo k mláďatům. Čápi nanosili tolik hnízdního matriálu, že hnízdo bylo moc vysoké a kolega do něj z přístupové konzole ani neviděl.


The Loop Jazz Club

Komentáře

  • Před 9 roky

    Dobrý den,chci se prosím zeptat zda je normální,když jeden z mladých čápů dosud nevzlétl z hnízda?snaží se létat,ale nejde mu to.Mám strach,aby zvládl vzlétnout a odletět včas na svou dlouhou cestu a nevím na koho se obrátit. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Zavíralová.

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 16.06.2009 15:30



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka