Plzeň bude součástí projektu posilující výrobu ekologické elektroniky

Plzeň se zapojí do mezinárodního projektu, jehož cílem je posilovat a zvyšovat výrobu ekologické elektroniky malými a středními podniky ve střední Evropě.

weby uniweb zprávy

Dále zvyšovat využití eko-elektroniky prostřednictvím zadavatelů veřejných zakázek. Město se stane součástí sítě řady partnerů z České republiky, ale i z Rakouska, Slovenska a Maďarska. Žadatelem o dotaci a zpracovatelem projektu je Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni, která zároveň bude projekt řídit.

„Kvůli spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ZČU na tomto projektu se uskutečnilo během ledna několik setkání. Za město se jej zúčastnili zástupci Útvaru koordinace evropských projektů města Plzně a také odboru životního prostředí magistrátu. Jsem velmi rád, že se podařilo najít společné cíle,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík.

Hlavní aktivitou projektu bude vývoj vysoce inovativních nástrojů pro dvě cílové skupiny. První tvoří malé a střední podniky vyrábějící elektronické zařízení. Pro ně bude vytvořen soubor nástrojů s pokyny a návody v oblasti eko-designu včetně výběru vhodných materiálů, úpravy výrobních technologií s ohledem na výrobu ekologických elektronických výrobků. „Cílem je podpořit malé a střední firmy při uplatňování a získávání ekoznačky EU Ecolabel,“ doplnil Petr Náhlík.

Druhou cílovou skupinu tvoří zadavatelé veřejných zakázek. Pro ně vzniknou pokyny zaměřené na zadávání veřejných zakázek, u nichž je možné uplatnit požadavky související s eko-elektronikou. Součástí projektu bude také předávání zkušeností na mezinárodní úrovni, což pomůže zvyšovat poznatky v oblasti eko-elektroniky, eko-designu, eko-výroby a Ecolabelu.

Plzeň bude mít roli partnera bez finanční účasti, bude odborně podporovat tvorbu strategických plánů/dokumentů, bude připomínkovat a případně doplňovat navržené změny v procesech zadávání veřejných zakázek s ohledem na uplatnění elektronických produktů označených značkou Ecolabel. Dále bude mít možnost účastnit se pravidelných projektových setkání a bude rozšiřovat podvědomí o eko-elektronice a výrobcích označené Ecolabelem mezi širokou veřejnost.

Žadatelem o dotaci a zpracovatelem projektu je Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni. Kromě dalších partnerů z České republiky (České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Městské dopravní podniky Brno) jsou účastníky projektu partneři z Rakouska (Technische Universität Wien), Slovenska (Technická univerzita v Košicích) a Maďarska (Budapest University of Technology and Economics, NHKV National Organizer of Waste and Asset Management Private Limited Company). Projektová žádost bude podána ZČU v rámci dotačního programu Interreg Central Europe.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
avalonjobctvereczpravy

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018