Plzeňská zoo slaví 80 let, má nová zvířata

Soustavu rozsáhlých expozic, v Plzni zatím nechovaná zvířata a první reprezentativní knihu si ke svým 80. narozeninám nadělila plzeňská zoologická zahrada. Po Liberci druhé nejstarší zoo v republice, už tyto novinky představilo. Nové výběhy Severní a Jižní Ameriky obývají kapybary, lamy a pštrosi nandu, zoo nově pořídila také dva druhy rysů a skunky.

Jarní servisní akce AUTO CB

Soustavu rozsáhlých expozic, v Plzni zatím nechovaná zvířata a první reprezentativní knihu si ke svým 80. narozeninám nadělila plzeňská zoologická zahrada. Po Liberci druhé nejstarší zoo v republice, už tyto novinky představilo. Nové výběhy Severní a Jižní Ameriky obývají kapybary, lamy a pštrosi nandu, zoo nově pořídila také dva druhy rysů a skunky, řekl mluvčí zahrady Martin Vobruba.
"Tím nejhezčím a asi i nejzajímavějším obyvatelem nových výběhů je rys červený a rys kanadský. Rysů červených máme pár, od rysa kanadského jsme získali zatím mládě," řekl mluvčí. Výběhy doplňují i indiánské předměty a rostliny americké oblasti. Rys červený obývá hory i polopouště, s oblibou loví v noci. Jeho kořistí se stávají zejména drobní hlodavci, ptáci či zajíc bělák. Rys kanadský byl dříve považován za poddruh rysa ostrovida. Jeho počty značně snížil lov pro kožešinu, neboť má hustou a dlouhou srst. Aktivní je hlavně v noci, člověk se s ním v přírodě běžně nepotká.
Výběhy rysů mají kromě přírodního svažitého terénu i dřevěné sruby. Vedle výběhu rysa kanadského je i nová expozice pro stromové dikobrazy urzony. Urzony zatím zoo nemá, než dorazí, je ve výběhu zatím jen pár černobílých šelmiček skunků. Obelix a Štěpánka jsou podle Vobruby asi jediní skunci chovaní nyní v českých zoologických zahradách.
Kromě nových zvířat zoo upravila i výběhy lam huanaco a pštrosů nandu. Dovozem nových tří jedinců obnovila zoo také chov kapybar. "Kapybary jsou největší hlodavci světa a u návštěvníků jsou velmi oblíbené," uvedl mluvčí.
Dalším dárkem, který zoo sobě i návštěvníkům nadělila, je v dosavadní historii první reprezentativní publikace. Kniha připomíná vývoj chovu exotických zvířat v Plzni, stěhování zahrady z původní lokality na současné místo i jednotlivé vedoucí a ředitele zahrady. Lidé se z knihy dozvědí také o chovatelských úspěších, o vývoji botanické zahrady, o lochotínském amfiteátru nebo pionýrské železnici. Nejdůležitější částí knihy je rozsáhlá fotografická dokumentace.
Zoo v západočeské metropoli vznikla v roce 1926 v městské části Doudlevce blízko centra města díky aktivitě spolku Iris. Od roku 1963 působí v současném areálu na Lochotíně, kde se v roce 1981 sloučila se sousední botanickou zahradou. Přírodní areál má rozlohu 21 hektarů. Zahrada je s 1100 druhy a více než 5500 kusy zvířat druhově nejbohatší českou zoo. Víc než 70 procent zde chovaných druhů nemá žádná jiná česká ani slovenská zoo. V posledních letech se roční návštěvnost pohybuje kolem 300.000 lidí. Zoo je příspěvkovou organizací města.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
08.09.2006 08:55



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka