Přijďte si zítra vyrobit do Techmanie vlastní zemětřesení

Akademie věd České republiky se stane jedním z prvních hostů nově otevřeného science centra Techmanie v Plzni, a to ve čtvrtek 6. listopadu 2008. Akademie věd zve ten den všechny příznivce vědy, kteří si chtějí vyzkoušet její přitažlivost a seznámit se s nejnovějším vědeckým výzkumem, do prostor rek...

Cílená propagace v Plzni

Akademie věd České republiky se stane jedním z prvních hostů nově otevřeného science centra Techmanie v Plzni, a to ve čtvrtek 6. listopadu 2008. Akademie věd zve ten den všechny příznivce vědy, kteří si chtějí vyzkoušet její přitažlivost a seznámit se s nejnovějším vědeckým výzkumem, do prostor rekonstruované výrobní haly Regionálního technického muzea, o. p. s., Tylova 1/57 Plzeň. V rámci 8. týdne vědy a techniky, který Akademie věd pořádá v pěti městech republiky od 3. do 9. listopadu, se letos poprvé uskuteční její prezentace i v Plzni.
Jednodenní program nabídne výstavy Pohledy do vesmíru z Evropské jižní observatoře a Světelné znečištění ve fotografii, které připravil Astronomický ústav AV ČR, a navíc malou fotografickou expozici Fascinováni světlem, kterou vytvořili vědci z Biologického centra AV v Českých Budějovicích.
Mimořádnou prezentaci zábavných vědeckých experimentů pod názvem Michaelovy zázračné molekuly nabídne v 17.00 Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR, vynikající vědec i popularizátor, Brit, žijící dlouhodobě v České republice, kterého znají pravidelní diváci televizního magazínu o vědě PORT. Mladý muž, který vysvětluje zákony fyziky a chemie takovým způsobem, že i laik zatouží po bílém plášti. Michael má vynikající dar řeči a neúnavnou chuť vysvětlovat přírodní zákony.
Jeho prezentace nabídne devadesát minut vědeckých experimentů a informací. Bude rozhodně stát zato přijít se pobavit a nadechnout některými pro Zemi nejdůležitějšími molekulami a poučit se o tom, jak z naší planety učinily podivuhodný domov, v němž žijeme.
Pro studenty i veřejnost jsou připraveny prezentace a přednášky: Světelné znečištění trápí nejen astronomy, kterou bude mít Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR, a přednáška vybraná zejména aktuálně pro Plzeňský kraj – Výzkum zemětřesní v západních Čechách.
Prezentaci mobilní robotiky pod názvem Kde jsem a kam mám jít, předvedou vědci z Ústavu termomechaniky AV ČR. Tento ústav se navíc představí v Techmanii i prezentací z oblasti mechatroniky, robotiky, biomechaniky modelování lidského hlasu, moderní optiky v kriminalistické diagnostice, nebo výzkumem generátorů pro větrné elektrárny. Odborné veřejnosti a vysokoškolákům jsou určeny i jejich přednášky, například ta o fyzikálním modelování – metodě výzkumu znečištění ovzduší, havárií, teroristických útoků.
Geofyzikální ústav AV ČR představí v Techmanii význam studia zemětřesení, webnet otřesů i film o zemětřesení v západních Čechách, historické i současné seismometry a vyrobit si bude moc každý i své vlastní zemětřesení…
Pořad Duha mostem ke hvězdám nabídne zábavnou formou studentské vědecké projekty z oblasti astronomie, fyziky plazmatu a chemie, které již obdivovali diváci na festivalech vědy v Izraeli a ve Španělsku.
Návštěvníci Dne Akademie v Techmanii se mohou podívat i na filmy o projektech, na nichž se pracuje v ústavech Akademie věd ČR.
Podrobný program najdete na www.tydenvedy.cz

Vstup na všechny akce v Techmanii je dne 6.listopadu zdarma.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 05.11.2008 14:19



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka