Primátor Plzně uděluje ve čtvrtek nejvyšší městská ocenění

Primátor města Ing. Pavel Rödl udělí u příležitosti oslav 92. výročí vzniku samostatného československého státu celkem čtyři historické pečetě a Cenu města Plzně. Novými držiteli historických pečetí budou Prof. Zuzana Růžičková, Blanka Bohdanová, Doc. MUDr. Václav Fessl, CSc. a Prof. MUDr. Karel Opa...

Jarní servisní akce AUTO CB

Primátor města Ing. Pavel Rödl udělí u příležitosti oslav 92. výročí vzniku samostatného československého státu celkem čtyři historické pečetě a Cenu města Plzně. Novými držiteli historických pečetí budou Prof. Zuzana Růžičková, Blanka Bohdanová, Doc. MUDr. Václav Fessl, CSc. a Prof. MUDr. Karel Opatrný, DrSc. Cenu města Plzně převezme Prof. Ing. Stanislav Hosnedl, CSc.
Slavnostní ceremoniál, během kterého primátor významná městská ocenění udělí, se uskuteční ve čtvrtek, 28. října, v 15 hodin v obřadní síni plzeňské radnice.
Plaketu s vyobrazením městské historické pečetě uděluje primátor podle své úvahy osobám, které se zasloužily o rozvoj města, jeho propagaci, ochranu jeho práv a zájmů nebo jiným způsobem napomohly zvýšení prestiže města. Toto ocenění může primátor udělit také významným zahraničním návštěvníkům města, ústavním činitelům České republiky nebo primátorům či starostům jiných měst.

Jak vypadá historická pečeť města Plzně?
Městské historické pečetidlo Plzně z roku 1307 má tuto podobu: V kotouči o průměru
82 mm je obraz srdečního štítku městského znaku (bez štítu). Po obou stranách věží je v pečetním poli ještě ozdobná ratolest. Při okraji pečetě je perlovcem oddělený opis gotickou majuskulou: + SIG / ILLV . CIWITATIS. D . NOWA . PILSEN REGI . B / OhIE, který je nahoře přerušen střechami obou věží.

Cena města Plzně

Cena města Plzně má podobu listiny opatřené znakem města a otiskem městské historické pečeti a může být spojena s uměleckou plaketou. Její udělení je spojeno s peněžitou odměnou ve výši 50 tisíc korun. O udělení ceny rozhoduje zastupitelstvo města na návrh rady města nebo zastupitelstva městského obvodu. Cenu předává oceněným osobám primátor města zpravidla na slavnostním zasedání zastupitelstva města nebo při jiné vhodné příležitosti. Písemný návrh na udělení ceny mohou radě města podávat členové zastupitelstev města i obvodů, výbory zastupitelstva města a komise rady města. Poprvé byla Cena města Plzně udělena v roce 1968.

Udělení obou ocenění jsou zaznamenána v Pamětní knize města Plzně.


Městská ocenění 2010

Pečeť města Plzně

Prof. Zuzana Růžičková – významná česká cembalistka, klavíristka a hudební pedagožka. Narodila se 14. ledna 1927 v Plzni, kde také studovala gymnázium a hudební školu, ve studiích pokračovala na pražské AMU. V úspěšném studiu hudby pokračovala i v zahraničí – v Mnichově a Paříži, později v zahraničí rovněž vyučovala. Za II. světové války strávila 3 roky v nacistických koncentračních táborech.

Díky svému mimořádnému interpretačnímu umění nahrála kompletní cembalovou tvorbu J. S. Bacha, jako sólistka koncertovala po celé Evropě, USA, Kanadě, Austrálii i Japonsku, pravidelně hostovala na předních mezinárodních hudebních festivalech. Jejím manželem byl hudební skladatel Viktor Kakabus.

Doc. MuDr. Václav Fessl, CSc. – anesteziolog. Narodil se 17. září 1932 v Klatovech.
Po promoci na Lékařské fakultě v Plzni nastoupil na I. Chirurgickou kliniku v Plzni.
Věnoval se převážně anesteziologii, ale pracoval i jako chirurg. Začal publikovat v oboru anesteziologie a velmi intenzivně se věnoval rozvoji tohoto oboru. Zúčastnil se řady klinických zkoušek nových léků, které připravil československý farmaceutický průmysl pro nový obor. Podílel se i na zajištění technické základny oboru anesteziologie a na vývoji některých přístrojů i nástrojů. Během své bohaté lékařské kariéry vypracoval doc. Fessl řadu léčebných postupů, které v plném rozsahu převzaly nemocnice v celém Československu – zásady sondové výživy, varianty umělé plicní ventilace, léčení polytraumat, úplná parenterální výživa.

V Plzni vybudoval tradici „Minářových dnů“, konferencí, které se staly fórem pro postgraduální vzdělávání sester. Anesteziologicko resuscitační klinika FN Plzeň se proto stala vyhledávaným školícím místem pro sestry i lékaře z celé tehdejší Československé republiky. Od roku 1977 pracoval v České společnosti anesteziologie a resuscitace a stal se jejím čestným členem. V roce 1989 byl vybrán ministrem zdravotnictví do nové vědecké rady a stal se členem pracovní skupiny pro reformu nové zdravotnické soustavy. Je členem zahraniční Společnosti CCM –USA, byl členem prezidia České lékařské společnosti J. E. Purkyně, člen Akademického Senátu LF UK v Plzni, člen Akademického senátu Univerzity Karlovy v Praze, člen odborných společností zaměřených na výživu, bolest a paliativní medicínu. Jako odborník garantuje řadu vzdělávacích aktivit – garant akreditačních kurzů při Ministerstvu zdravotnictví ČR pro ošetřovatele a pečovatele, garant bakalářského studia ošetřovatelství – všeobecná sestra LF UK v Plzni, člen rady IGA MZ ČR a mnoho dalších.

Velkou péči vždy věnoval a stále věnuje vzdělávání sester a přednáškové činnosti
na všech odborných fórech doma i v zahraničí. Řadu let se podílel na zřízení Hospice sv. Lazara v Plzni jako člen představenstva a nadále se podílí na přípravě koncepce domácí hospicové péče. Od roku 1991 se věnuje vzdělávání charitních pracovníků – sanitářských kurzů sv. Zdislavy. Dodnes každoročně věnuje desítky hodin proškolování v poskytování první pomoci v kurzech pořádaných Městskou charitou Plzeň.


Blanka Bohdanová - herečka, malířka, výtvarnice, divadelní pedagožka, členka činohry Národního divadla v Praze. Narodila se 4. března 1930 v Plzni, kde žila do svých 17 let. Ve zdejším divadle zahájila svou hereckou kariéru v dětských rolích. Po válce odešla studovat na brněnskou JAMU a své první angažmá získala v oblastním východočeském divadle v Pardubicích. Její další angažmá byla již v Praze, v Městských divadlech pražských, v Divadle E. F. Buriana a od roku 1966 prakticky až dodnes je členkou činohry Národního divadla v Praze. Herectví také vyučovala na Pražské konzervatoři. Její herecká filmografie obsahuje 13 titulů přesto, že v sedmdesátých letech nemohla být do filmových rolí obsazována a v divadle po roce 1969 vystupovala v podružných úlohách. Nucené omezení herecké práce způsobila její angažovanost v roce 1968; v následujících letech se tedy věnovala literatuře a hlavně malířství. Je výbornou malířkou a grafičkou, své práce pravidelně vystavovala v České republice i v zahraničí.
Je nositelkou ceny Thálie a držitelkou ceny Františka Filipovského za dabing.

Prof. MUDr. Karel OPATRNÝ, DrSc. – lékař I. Interní kliniky FN v Plzni, člen Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.
Narodil se 10.dubna 1924, po ukončení studia Lékařské fakulty UK v Praze nastoupil
na Interní kliniku v Plzni. Habilitoval v r. 1969 a doktorskou práci obhájil v r. 1985, v roce 1989 byl jmenován profesorem. Po roce 1989 zastával funkci předsedy Akademického senátu LF UK a byl členem Vědecké rady této fakulty i členem Vědecké rady Ministerstva zdravotnictví ČR.

Od roku 1991 působil na I. Interní klinice FN v Plzni jako její přednosta a zasloužil se
o to, že vedle klinik v Hradci Králové a v Praze patřila k centrům hemodialýzačních a transplantačních programů, resp. byla třetím místem v tehdejším Československu, kde se transplantace prováděly. První plzeňská hemodialýza pod jeho vedením se uskutečnila v květnu 1969 a první plzeňská transplantace se uskutečnila v březnu 1972. Je autorem a spoluautorem přibližně 350 odborných publikací (dialýza, transplantace, imunologie) a cca 500 přednášek, které přednesl doma i v zahraničí. Všestranně rozvíjel a podporoval nejen činnost v oblasti nefrologie, ale mimo jiné i v oblasti transplantace ledvin. Dále je třeba zmínit jeho přínos v oblasti přípravy a vzdělávání hemodialýzačních a transplantačních sester. Jeho zásluhy byly oceňovány udělením zlaté medaile Univerzity Karlovy a čestných členství v odborných společnostech.

Cena města Plzně:

Prof. Ing. Stanislav HOSNEDL, CSc. – profesor Západočeské univerzity v Plzni, pracovník Výzkumného centra kolejových vozidel Fakulty strojní téže univerzity.

Narodil se 7. října 1942 a v roce 1964 ukončil studium na VŠSE v Plzni. Pracoval nejprve jako vývojový pracovník ŠKODA Obráběcí stroje, později jako výzkumný pracovník ŠKODA Výzkum. Po habilitaci v r. 1992 přešel na VŠSE Plzeň, kde v letech 1990 – 2000 působil jako vedoucí Katedry konstruování strojů a v letech 2000 – 2006 byl proděkanem Fakulty strojní ZČU. V roce 2002 byl jmenován profesorem pro obor strojní inženýrství. Od roku 1990 se významnou měrou podílí na pedagogické práci na FST (vytvoření a zavedení nových předmětů včetně výuky v angličtině). Jeho vědeckovýzkumná činnost je zaměřena na rozvoj u nás nového oboru Engineering Design Science. Je autorem nebo spoluautorem tří knih, mnoha výzkumných zpráv, článků v domácích i zahraničních odborných časopisech, příspěvků ve sbornících domácích i zahraničních konferencí a je rovněž řešitelem nebo spoluřešitelem řady výzkumných a pedagogických projektů. V jeho aplikačních aktivitách dominují zejména dva vynálezy a vytvoření jednoho velkého softwarového systému využívaného ve ŠKODA Machine Tool od roku 1980 dodnes, je rovněž autorem úspěšného rekvalifikačního projektu. V oblasti pedagogické rozvíjí v České republice ojedinělou metodiku konstruování a uplatňuje úspěšné projektové přístupy, kdy jeho studenti spolupracují se studenty dalších fakult ZČU i s odborníky z průmyslové praxe.






The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 28.10.2010 07:37



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka