Program ISPA v Plzeňském kraji ukončen

Dobrovolný Svazek obcí mikroregion RADBUZA požádal v rámci loňských ničivých srpnových povodní na řece Radbuze o pomoc v rámci opravy povodní poškozené vodohospodářské infrastruktury v majetku obcí svazku.

Jarní servisní akce AUTO CB

Dobrovolný Svazek obcí mikroregion RADBUZA požádal v rámci loňských ničivých srpnových povodní na řece Radbuze o pomoc v rámci opravy povodní poškozené vodohospodářské infrastruktury v majetku obcí svazku.
O pomoc byla požádána prostřednictvím Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí delegatura Evropské komise v Praze. Evropská unie za účelem pomoci České republice odstranit ničivé následky povodní a napravit vzniklé škody přizpůsobila jeden ze svých předvstupních nástrojů pomoci – program ISPA (zaměřen na projekty z oblasti dopravy a životního prostředí) v rámci orientace jeho priorit na řešení následků povodní.
Na základě vyhlášených podmínek byl v říjnu loňského roku podán ve spolupráci s provozovatelem vodohospodářských zařízení Vodohospodářským servisem s.r.o. a Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje návrh projektového záměru – projektu Oprava povodní poškozených vodohospodářských zařízení obcí Chotěšov, Dobřany a Stod – sousedních sídel v povodí řeky Radbuzy. Po splnění a předložení všech požadovaných materiálů (např. projektové dokumentace, návrhu finančního memoranda, přípravy tendrové dokumentace a nezbytných ostatních materiálů) byl projekt ze strany orgánů Evropské unie a implementační agentury programu ISPA pro Českou republiku – Státního fondu životního prostředí ČR vybrán ke svému financování.
Na základě výběrového řízení, byla vybrána k vlastní realizaci stavby společnost STAVMONTA s.r.o., se kterou byla také podepsána smlouva o dílo na realizaci celého projektu dle schválené projektové dokumentace.
Opravy povodní poškozených kanalizační zařízení (kanalizačních řadů a kanalizačních stok) byly realizovány ve městech Stod a Dobřany a obci Chotěšov. Projekt jehož vlastní realizace trvala necelých pět měsíců a stavebními náklady přesáhl 33 mil. Kč v sobě zahrnoval realizaci 1350 metrů nových kanalizačních řadů (typu DN 250 až 1500 mm) a 389 metrů rekonstruovaných železobetonových kanalizačních stok. Celý projekt byl proveden za stávajícího provozu tzn. odvádění odpadních a dešťových vod ( jednotná stoková síť ). Včasné dokončení projektu bylo výsledkem dobré spolupráce mezi implementační agenturou, investorem, dodavatelem stavby a provozovateli vodohospodářské infrastruktury v jednotlivých lokalitách.
Realizací stavby bylo umožněno řádné odvádění odpadních vod na stávající čistírny odpadních vod, minimalizace vypouštěného znečištění do vodních toků, odstranění senzorických závad v okolí poškozené kanalizace, likvidace rizika kontaminace půdního prostředí v blízkosti poškozených stok a v neposlední řadě odstranění nebezpečí propadu vozovek s ohledem na statické poškození dřívějšího potrubí. Stavba byla dokončena v předem plánovaném termínu i přes některé dílčí problémy, které se vyskytují i na jiných stavbách obdobného charakteru. V případě našeho projektu se jednalo o vysokou úroveň spodní vody s velkým přítokem do stavební rýhy v obci Chotěšov a výskyt skalního podloží tř. 7 při podmínce snížení nivelety kanalizačního potrubí ve městě Stod, při nutnosti propojení kanalizačních systémů a tím zrušení volné kanalizační výústě.
Celkový finanční rozsah stavby bez DPH byl 31 895 200 Kč, z toho vlastní prostředky mikroregionu RADBUZA 4 784 280 Kč.
„Jsme rádi, že se podařilo dokončit tento projekt v tak krátké době a bez větších problémů, a to především proto, že svazek obcí Mikroregion Radbuza připravuje realizaci typově stejného, ale investičně a obsahově podstatně většího projektu, na jehož realizaci bude opět žádáno o spolufinancování z prostředků Evropské unie, konkrétně z Fondu soudržnosti (projekt bude poprvé oficiálně představen na slavnostním ukončení uvedeného projektu). Realizací projektu oprav povodňové infrastruktury získal svazek rámcové zkušenosti s podmínkami typově stejně zaměřeného projektu financovaného z EU, které jsou velmi zásadní pro úspěšnou realizaci dalšího finančně velmi náročného projektu.“ řekla Jana Pospíšilová, náměstkyně zahraničních vztahů Státního fondu životního prostředí, jako implementační agentura programu ISPA pro Českou republiku.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 15.09.2003 11:55




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka