S průvodci už můžete za šumavskou divočinou

Již nyní si mohou návštěvníci Šumavy naplánovat a zamluvit letní termíny výprav do divočiny. V loňském roce byl o tyto výpravy velký zájem, proto je nejvyšší čas si trasu zamluvit. Rezervační systém je již spuštěn na webových stránkách NP Šumava. Návštěvníci Národního parku Šumava mohou v ...

Cílená propagace v Plzni

Již nyní si mohou návštěvníci Šumavy naplánovat a zamluvit letní termíny výprav do divočiny. V loňském roce byl o tyto výpravy velký zájem, proto je nejvyšší čas si trasu zamluvit. Rezervační systém je již spuštěn na webových stránkách NP Šumava.

Návštěvníci Národního parku Šumava mohou v letošním roce vyrazit s průvodcem do
5 oblastí, kde se vyskytují nejvzácnější druhy fauny a flóry celé Šumavy, a tedy i celé střední Evropy. V těchto unikátních lokalitách platí přírodní zákonitosti a je zde jasně zřetelná přirozená obnova lesa,“ řekl Mgr. Josef Štemberk, projektový manažer Správy NP a CHKO Šumava.

Pro návštěvníky je připraveno celkem 7 různých tras:

Do kaňonu Křemelné se vyráží každou druhou neděli od června do října ze Srní. V těsné blízkosti této rekreační obce v národním parku se nejprve účastníci mohou kochat nádhernými výhledy na centrální část Šumavy, aby poté sestoupali do nejhlubšího kaňonu na Šumavě (asi 210 m výškový rozdíl). Ve specifických přírodních podmínkách se tu vyvíjí unikátní lesní společenstva na skalách a v chladných meandrech řeky kaňonovitého údolí. Turisté zde mohou pozorovat celou paletu ptáků vázaných na řeku i její okolí, např. skorce vodního. Hluboké kaňonovité údolí je také domovem vydry říční a po jeho úbočích vedou lovecké stezky rysa ostrovida.

Další oblastí je Vltavský luh, který je kombinací řeky a mokrých luk. Na dvě nové trasy se může vycházet ze Soumarského Mostu, a to kolem Malé Nivy, kde jsou pestrá společenstva vázaná na řeku, její dno i břehové porosty a také okolní podmáčené lesy a olšiny.
Druhý výchozí bod je z Chlumu u Volar – začíná se pohledem na rozsáhlý a impozantní Mrtvý luh, následně se prochází přímo luhem v blízkosti Vltavy. Výlet končí v Pěkné.
„Pro návštěvníky je jistě zajímavé, že se místy prochází velmi vysokou trávou, která je pro tuto lokalitu specifická. V druhé části je možno zažít sílu přírody, která se vrací na donedávna těžené rašeliniště,“ řekla RNDr. Zdeňka Křenová, Ph.D., vedoucí Sekce výzkumu a ochrany přírody Správy NP a CHKO Šumava.

Skrze pralesovité zbytky horských lesů se vypravíme na nejvyšší vrcholy Šumavy, a to na Trojmeznou a Smrčinu, které jsou královstvím datlíka tříprstého. Po lesních průsecích se návštěvníci přemístí do oblastí ponechaných vlastnímu vývoji, kde síla přírody dokáže, že evoluce pokračuje, a není nutné se obávat o budoucnost horských smrčin Šumavy.

V měsících srpen a září bude možno navštívit Modravské pláně s nejrozsáhlejšími rašeliništními společenstvy na Šumavě. Zvláště citlivé biotopy na sešlap, hluk i další projevy lidské civilizace jsou domovem velkých zvířat a ptáků, které zde nalézají tolik vzácné útočiště pro klidný život.
„Je zde možno zahlédnout tetřeva hlušce, rysa anebo jelena lesního, který obzvlášť zde vyvádí mladé. Z rostlin pak vzácnou rostlinu kyhanku a masožravou rosnatku,“ dodal Josef Štemberk.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 10.06.2009 06:09



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka