Smetanovské dny zakončila unikátní Hedvábná stezka

Osm hudebníků a sedm tanečníků ze zemí Střední Asie ukončilo dnes v Plzni nejexotičtějších koncertem letošní 27. ročník festivalu hudby, literatury a tance Smetanovské dny. Dvouhodinový pořad Hedvábná stezka v tanci a hudbě je na českých pódiích zcela výjimečným projektem.

Jarní servisní akce AUTO CB

Osm hudebníků a sedm tanečníků ze zemí Střední Asie ukončilo dnes v Plzni nejexotičtějších koncertem letošní 27. ročník festivalu hudby, literatury a tance Smetanovské dny. Dvouhodinový pořad Hedvábná stezka v tanci a hudbě je na českých pódiích zcela výjimečným projektem, řekla jeho organizátorka Rena Milgrom, která má v Praze svoji taneční školu. Zatímco v Praze vystoupilo celkem 33 umělců, do Plzně, kde by byl problém s větším pódiem, jich přijelo 15.
"Chtěli jsme naše diváky trochu seznámit s kulturou, která trochu upadla v zapomnění, neboť do Česka mnoho umělců z těchto zemí nezavítalo už pár let," řekla Milgrom. Přes 700 diváků ve zcela zaplněném Pekle vidělo hudebníky a tanečníky z Íránu, Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu, ale také z Brazílie a USA, neboť projekt různorodých tanců i hudby spojuje umělce východních i západních zemí včetně ČR. "Každá země má svoje rituály, které jsou nám blízké. Jejich tradice nám mají co říct," řekla organizátorka.
Největší osobností byl americký perkusionista Hearn Gadbois, který organizoval, také v Plzni, Slet bubeníků a v nedalekém Starém Plzenci dílnu hry na perkuse. "Tento vynikající muzikant, který hrál s Patti Smith a newyorskými undergroundovými muzikanty, dokazuje, že lze bubnovat i na bambusovou tyčku," uvedla produkční festivalu Pavla Kormošová. Gadbois, který tráví hodně času v ČR, bubnuje také nohama. Podle mě k nám zatáhl módu prstových ponožek, dodala s nadsázkou.
Hedvábná cesta, legendární obchodní trasa mezi Evropou a Čínou vedoucí přes rozlehlé a pusté území Střední Asie, se znovu vrací zpátky k životu. Po staletí ji volili obchodníci, dobrodruhové a badatelé. Míjeli přitom města, jejichž jména - Samarkand, Buchara nebo Chiva - zavánějí exotikou. Rozvoj světové lodní dopravy a politický režim, který udržoval velkou část dřívějšího Sovětského svazu mimo dosah obchodníků a cestovatelů, však na desetiletí omezily její používání. Po rozpadu SSSR v roce 1991 vzniklo osm nových států, tři na Kavkaze a pět ve Střední Asii. Všechny hledají nové způsoby jak si zajistit a udržet ekonomickou nezávislost.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
02.03.2007 20:46



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka