Studenti Ústavu umění a designu vystavují klauzurní práce

Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni a Avalon Business Center pořádají od středy 10. června výstavu klauzurních prací studentů Ústavu umění a designu Klauzury 2/09. Vernisáž se koná ve středu v 18 hodin v prostorech Avalon Business Centra v plzeňské Poděbradově ulici. Stejně jako...

Jarní servisní akce AUTO CB

Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni a Avalon Business Center pořádají od středy 10. června výstavu klauzurních prací studentů Ústavu umění a designu Klauzury 2/09. Vernisáž se koná ve středu v 18 hodin v prostorech Avalon Business Centra v plzeňské Poděbradově ulici.
Stejně jako každý semestr podstoupili studenti Ústavu umění a designu v červnu klauzurní postupovou zkoušku, jejíž úspěšná obhajoba je klíčem k postoupení do dalšího semestru studia.
Výsledky jejich práce bude možné spatřit.

Na výstavě bude k vidění široká paleta uměleckých děl z oblasti výtvarného i užitého umění a designu, z nichž mnohé vynikají osobitým a zajímavým způsobem zpracování zadaných témat.

Obor Ilustrace a grafika - specializace Mediální a didaktická ilustrace bude prezentovat závěsné „Kramářské písně z Plzně a okolí“ vytvořené též jako závěsná leporelová kniha do domácnosti. Dále bude k vidění kniha deseti kreslených pohlednic formátu 23,5 x 12,5 cm s tématikou kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury 2015.
Studenti magisterského navazujícího oboru Ilustrace a grafický design – specializace Ilustrace představí kresby na téma kalendář s ukázkou graficky zpracovaného kalendáře v malém. Studentka BcA. Magdalena Bořkovcová realizuje publikaci nazvanou „Meditační zahrada“, která se stane součástí kampaně v rámci kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury. BcA. Tereza Šmolíková představí publikaci „Když byla Plzeň hlavním městem Čech aneb zábavná historie v obrázcích“, která bude též součástí kampaně v rámci kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury. V Techmania science center jsou k vidění komiksy pro děti, jež vysvětlují, jak vynálezce došel ke konkrétnímu vynálezu či jak byl určitý vynález použit. Dále zde návštěvník může zhlédnout kresby na téma „vymyšlený stroj, vymyšlené zvíře".

Studenti specializace Knižní vazba oboru Ilustrace a grafika představí autorsky zpracované tituly sestavené coby výběr z díla předních autorů české poezie a prózy - Ivana Wernische, Jana Skácela, Františka Gellnera a Jiřího Žáčka. Studentské práce nabízí bohatou škálu možností řešení od tradičních knihařských forem až k experimentům s materiály. Nevšední a invenční interpretace Wernischových textů můžeme zhlédnout v knihách/objektech studentů 2. ročníku Sandry Čechové, Martiny Laryšové, Přemysla Černého a Veroniky Botové. Studenti 1. ročníku dále zpracovali téma slabikáře, a to jak v podobě hravého čtení pro nejmenší (např. Olga Yakubovskaya vytvořila rusko - český slabikář), ale také jako čtení zašifrované v konteplativních obrazech - fotografiích studentky Caroliny Sidon.

Studenti specializace Grafický design oboru Ilustrace a grafika na výstavě prezentují grafické návrhy vzhledu kulturního čtrnátideníku A2, přičemž velice zdařilé jsou návrhy Filipa Matějčíka, který v nich pracuje s kombinací fotografie a typografie. Student Pavel Týbl vytvořil plakát na téma “My City”, v němž reflektuje nespokojenost s městem, ve kterém žije. Dále vytvořil návrhy obálky pro knižní edici světové prózy, kde se snažil vymyslet jasný, zapamatovatelný a mezi hřbety dalších knih snadno rozlišitelný obal. Studentka navazujícího magisterského oboru Ilustrace a grafický design specializace Grafický design BcA. Eva Hudečková vypracovala pod vedením prof. Ing. arch. Zdeňka Zieglera vizuální styl pro 51. ročník Chopinova festivalu, jehož základním prvkem se stala silueta Chopina sedícího u klavíru. Jí použitý logotyp je minimalistický a vychází z motivu klávesy (písmeno I ve slově Chopin).

Studenti oboru Design (specializace Prostorový design a Průmyslový design) se představí prostřednictvím modelů a posterů na téma interiérové svítidlo, zastávka MHD, PC-myš, Aquabar (výdejník vody), stínění světla, lampy veřejného osvětlení s možností reklamní plochy či mikrovlnné trouby. Návštěvníky jistě zaujmou také různorodá designová řešení vysoušeče vlasů anebo stolní a nástěnné váhy.

Expozice oboru Design kovu a šperku představuje výsledky práce studentů na téma „Prsten pro někoho“ včetně schránky. Z povahy úkolu vyplývá, že nejdůležitější pro tvorbu solitérního šperku není šperk sám o sobě. Teprve ve vztahu k osobě, pro kterou byl vytvořen, se plnohodnotně uplatňuje jako doplněk nebo dokonce jako výrazná charakteristika osobnosti.
Studentka Eliška Majerová reflektuje v prstenu např. pomocí gázy svoji přítelkyni - lékařku, která navíc píše poezii, a právě jedna z jejích básních o motýlovi se stala tématem k celému velmi rozsáhlému souboru motýlích prstenů a dalších doplňujících artefaktů. Anita Šťastová vytvořila také rozsáhlou sérii prstenů pro stevardky Student Agency. Prsteny jsou sestaveny z dílů rozebraných sluchátek a druhá série prstenů je z různě rozřezaných materiálů. Hana Polívková vytvořila prsteny ze stříbra pro svoji spolužačku studentku Petru Eretovou. Využila v nich systému rozkladu plochy a reflektuje tak Petřiny papírové prostorové projekty z minulých klauzur. Petra Eretová vytvořila pro nonkonformní odvážné ženy speciální PRS-TEN / PRSTÝNEK – PRSÍNEK. Je to nerezový pásek, který pružně jako rozpůlená obruč obepíná jedno rameno ženy. Opírá se o záda a na hrudi je fixován prostrčenou bradavkou prsu v různě velikém otvoru v obruči podle jeho velikosti.

V oboru Fashion design bylo zadáním pro závěrečnou práci letního semestru vytvoření funkční oděvní kompozice pro současného moderního člověka se zaměřením na celkový design včetně detailu. Vlastní filozofii k danému zadání musel hledat každá studentka samostatně.
Vznikla tak zajímavá řada modelů inspirovaná různými oblastmi života, která zároveň poměrně čitelně ve výsledném výrazu charakterizuje i osobnost každé studentky. Za nejzajímavější, svěží a kreativně pojaté, přesto funkční modely, považujeme práci Ivy Solilové, která ztvárnila dva modely inspirované charakterem a detaily oděvů pro lukostřelbu, čerpala z historických i ryze sportovních oděvů, které využila naprosto současným a nositelným způsobem. Ve své práci kombinovala ušlechtilé a přírodní materiály jako je kůže a hedvábí. Jinou polohu tvoří dva modely Lenky Markové, která ztvárnila moderního Dandy. Jedná se o nelehké, neboť mnohokrát zpracovávané téma. Přesto studentka dosáhla významného posunu. Své návrhy modelovala na principu přemístění tvarujících švů a celkovém přetáčení na postavě o 45°. V celkovém vzhledu dosáhla příjemného napětí při balancování mezi ležérním a elegantním vzhledem. Polohu humornou s velkou nadsázkou ztvárnila Adéla Krejčová, která vycházela z grafického ztvárnění tradičního komiksu. Kresebnou plošnou grafiku přetransformovala do trojrozměrného vyjádření v řešení dvou oděvních modelů, které jsou velmi hravé a zábavné, přesto si zachovaly a podpořily svěží ženskost.
Studentky se dále věnují i kresbě – módní ilustraci a stylingu daných modelů pro fotografii. Právě fotografie vystavených modelů budou rovněž součástí prezentace v Avalon Business Centru. Autorkou fotografií je PhDr. MgA. Mgr. Věra Kuttelvašerová Stuchelová, Ph.D.

Obor Keramický design zpracovával tentokrát tato témata - 1. ročník vytvářel návrhy stylizovaných zvířecích figurek pro Český porcelán, a.s., Dubí. Velice zdařilé jsou práce Kateřiny Černé a Markéty Kalivodové, které do svých figurek vložily i určitou nadsázku a humor.
2. ročník představí návrhy nápojových souprav, kde je výchozím bodem studie přírodního tvaru. Dalším zadáním byla stylizovaná 3D kompozice provedená v libovolném materiálu a následně přes skici a modely vyvzorovaný prototyp tvaru v porcelánu. Zajímavé řešení předvedla studentka Tereza Pavúčková.
Z prací studentů v magisterském studiu je zajímavé např. téma PISOAR - téma z odvětví sanitární keramiky. Zábavné a svěží řešení nabízí student Bc. Petr Grosman. Nejzdařilejší prací navrženou na ateliérovou cenu je prostorová kompozice studentky Anny Kuželové. Jedná se o velice citlivý a vyvážený tvar, který je určen do venkovních prostor – zahrada nebo park.

Studenti specializace Multimédia oboru Multimediální design zpracovávali zadání „ČTYŘIMETRYČTVEREČNÍ“. Studentka Jana Bušková vytvořila koláž na prostěradle čítajícím 4m2, do něhož vyšila úryvky textů z časopisů pro ženy. V jejím videu na další zadané téma „MILOSTNÝ DOPIS“ pracovala s textem básní Václava Hraběte. Děj zasadila kontrastně do sterilního nemocničního prostředí, v němž tápající pacient neví, zda ochořel zákeřnou nemocí či jen infekcí jménem láska. Studentka navazujícího magisterského oboru Intermediální tvorba BcA. Lucie Pištorová pod vedením doc. Mgr.Art. Dušana Zahoranského vytvořila sérii fotografických dvojportrétů, která se odvíjí od její první portrétní série vytvořené před třinácti roky v průběhu jednoho společného rodinného dne. V nově vzniklých dvojportrétech se snažila obnovit původní situaci, aby měl divák na první pohled pocit, že snímky patří do jedné sekvence a jsou zachyceny na jednom místě, jen nepatrný okamžik od sebe.

Specializace Prostorová tvorba oboru Multimediální design a magisterský obor Intermediální tvorba pod vedením prof. Adély Matasové bude prezentovat klauzurní práce na téma „Inovace“, které navazují na tématiku kandidatury Plzně na titul Evropské hlavní město kultury 2015. Studenti BcA. Martina Bernerová, BcA. Matěj Al-Ali a Monika Weinfurterová svými kreativními a inovujícími zásahy do narušeného městského prostoru vytváří neobvyklý pohled na město Plzeň.
Další téma „Tělo, hmota, vnímání“ se dotýká postavení ženy v umění. Prezentováno je video performancemi BcA. Hany Balážové a velkým objektem hrací skříňky Terezy Fišerové. Téma reagovalo na nedávno probíhající sympozium pořádané Západočeskou galerií s názvem „TĚLO A TĚLESNOST V ČESKÉM VÝTVARNÉM UMĚNÍ 19. STOLETÍ“.
Studenti dále pracovali na týmovém projektu. Každý si připravil a zrealizoval pro své kolegy určitou dějovou situaci a následně zpracoval tento materiál na krátký záznam, dokument, film. Další částí byla prezentace vlastního tématu v různých médiích. Studenti zrealizovali objekty, instalace nebo projekce - například objekt „Past“ od Lenky Tyrpeklové, velkorysé instalace „Pozitivní prostor“ od Anety Zieglerové či textový labyrint od Kateřiny Vyskočilové.

Výstava klauzurních prací studentů oboru Sochařství vedeného prof. akad. soch. Jiřím Beránkem a jeho asistentem MgA. Janem Morávkem je nainstalována v prostorách budovy bývalého Nádraží Plzeň – Jižní Předměstí. Expozice nazvaná „Nádraží“ by měla evokovat nostalgii lidského putování, kontrast ztichlých nádražních hal a městského ruchu…


Výstava v Avalon Business Centru bude 24. 6. rozšířena o expozici bakalářských a diplomových prací čerstvých absolventů UUD. Vernisáž se uskuteční 24. 6. od 18 hod.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 06.06.2009 12:21



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka