V lomanské hájovně je muzeum těžby smoly

V hájovně v Lomanech u Plas na Plzeňsku vzniklo muzeum těžby smoly. Nástroje i nádoby potřebné k těžbě, dobové fotografie a další exponáty, které připomínají historii lesnictví v regionu, uvidí veřejnost poprvé o svatováclavské pouti 28. září.

Cílená propagace v Plzni

V hájovně v Lomanech u Plas na Plzeňsku vzniklo muzeum těžby smoly. Nástroje i nádoby potřebné k těžbě, dobové fotografie a další exponáty, které připomínají historii lesnictví v regionu, uvidí veřejnost poprvé o svatováclavské pouti 28. září. Výstavu doplňují myslivecké trofeje. Řekla to majitelka hájovny Lipovka a autorka expozice Eva Čiháková.
V lesích v okolí Plas se těžila smola za druhé světové války a v letech 1975 až 1977. "Dělalo se to tak, že se kůra borovice nařízla, ke stromu se připevnil skleněný kelímek a smola se do něj nechávala odkapávat. Z kelímku se poté vyškrabala a uložila do sudů. Vozila se odsud do Německa a Polska," uvedla Čiháková.
Smola se používala jako přísada do střelného prachu, na utěsňování sudů, v chemickém i kosmetickém průmyslu. Zájem odběratelů ale opadl, proto těžba v okolí Plas v roce 1977 skončila, uvedla Čiháková.
Bývalá ředitelka pražské školy Čiháková je v důchodu a bydlí nedaleko Prahy. Hájovnu, v níž sloužil jako hajný její dědeček i otec, koupila jako ruinu před čtyřmi lety. Budova pochází z roku 1672. Čiháková ji opravila a tráví v ní léto. Plánuje, že muzeum bude otevřeno nastálo v letních měsících a během školního roku na objednávku pro školy. Do budoucna chce vybudovat v regionu i naučnou stezku.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 09.09.2006 12:24



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka