Věda a technika přišla za Plzeňáky do ulic

Stovky Plzeňanů, kteří procházeli centrem města a přilehlými parky, se přesvědčily, že věda může být i zábavná činnost.

Cílená propagace v Plzni

Stovky Plzeňanů, kteří procházeli centrem města a přilehlými parky, se přesvědčily, že věda může být i zábavná činnost. Na osmi stanovištích v pátek a v sobotu se tu konala akce Věda a technika v ulicích. Jejím cílem je přiblížit lidem populární formou vědecké vynálezy, postupy a "kouzla", a možná tak přilákat ke studiu vysokoškolských technických oborů více lidí, řekla organizátorka akce Jana Palatá z projektu Česká hlava.
Plzeň je po Praze druhé české město, kde se akce koná, v příštím roce by se mohla připojit ještě Ostrava, Olomouc a Brno. "Zájem roste, skutečně, lidé se s touto akcí postupně seznamují a moc nás těší, že jich v Plzni přišlo tolik," uvedla Palatá. Také sami návštěvníci se netajili nadšením, ať už u netradičních vozítek, nebo při skládání slavné stavebnice Lego. "Vzal jsem sem svého osmiletého kluka, ale je tady tolik lákadel i pro mě, že se nemůžu odtrhnout," pochvaloval si jeden tatínek.
Lidem v ulicích nejvíce učarovalo například auto na vodíkový pohon a elektromobil Zubřík, který hravě ovládá i předškolní dítě. Líbil se i simulátor stavu beztíže pro výcvik pilotů a kosmonautů, kokpit formule A1 nebo stroj, na kterém si mohl každý vytvořit své vlastní zemětřesení a změřit jeho sílu. Lidé v ulicích pozorovali erupce na Slunci a dozvěděli se, jak vytvořit virtuálního dvojníka, nebo jak se titulkuje přímý přenos. "Lidé se mohou na vlastní oči také přesvědčit, že obyčejná mikrovlnná trouba se nepoužívá jen v kuchyni, ale že s její pomocí lze například vysoušet knihy poškozené při povodních, nebo že může dokonce nahradit sklářskou pec," popsala Palatá.
Kromě expozic firem, akademie věd, univerzit či jiných vědeckých institucí se ke slovu dostali i jednotliví vynálezci. Miroslav Vacek z Tábora předvedl v Plzni své dva modely tak zvaného handybiku - kola pro lidi s nepohyblivými nohami. "Myšlenka byla rychlá, byla to trochu koumárna, ale nebylo to těžké. Problém byl všechno vyrobit ze součástek, které momentálně v České republice existují, a těch je hodně málo," postěžoval si vynálezce. Jeho kola se uvádějí do pohybu rukama - tahem a tlakem na speciální soustavu klik a převodů a jsou sestavena z několika starých bicyklů včetně součástek ze skládky.
Velkou část expozic si vzala na starosti Západočeská univerzita. Její studenti, vědci i profesoři připravili mimo jiné přednáškovou show, v níž ukazují některá fyzikální a chemická kouzla a odtajňují tajemství triků jako je například ohýbání vidličky.
Při dvoudenní akci čekala na Plzeňany řada populárních ukázek, pozorování, "hraček" i pokusů z chemie, fyziky, kybernetiky, astronomie, biologie, geologie, mechaniky či ekologie.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 24.09.2006 12:24



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka