Velká synagoga hostí výstavu fotografií Ladislava Michálka

Plzeňská Velká synagoga hostí až do konce října výstavu fotografií Ladislava Michálka naznavou Periférie. Pro sezónu r. 2009 připravilo Občanské sdružení Pro Photo ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Plzni, Židovskou obcí v Plzni a Památníkem národního pí...

Cílená propagace v Plzni

Plzeňská Velká synagoga hostí až do konce října výstavu fotografií Ladislava Michálka naznavou Periférie.
Pro sezónu r. 2009 připravilo Občanské sdružení Pro Photo ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Plzni, Židovskou obcí v Plzni a Památníkem národního písemnictví v Praze do Velké synagogy v Plzni další rozsáhlý výstavní projekt, profilovou výstavu českého fotografa Ladislava Michálka.
Ladislav Michálek (nar. 1937) patří do okruhu „něžných barbarů“ soustředěných od konce padesátých let kolem spisovatele Bohumila Hrabala v době jeho života v Libni v domě Na hrázi věčnosti, jak Hrabal nazýval dnes již neexistující dům č. 24 v ulici Na hrázi. Michálka s Hrabalem seznámil Michálkův přítel a kolega z podniku ČKD Trakce, grafik Vladimír Boudník. V té době Ladislav Michálek fotografoval postupně mizející a měnící se Libeň a mezi „objekty“ zachycované svým fotoaparátem zahrnul jak spisovatele Hrabala, tak grafika Boudníka i další osobnosti tehdejší neoficiální kultury pohybující se v Hrabalově blízkosti.
Postupně Ladislav Michálek rozšiřuje geografický i obsahový horizont svých fotografických zájmů, vyráží dál do terénu, aby kromě Libně a dalších pražských „periferních“ čvrtí zachytil atmosféru starých židovských i vojenských hřbitovů, zapomenutá zákoutí předměstských uliček, dvorků, dílen, továren či zádumčivou poříční i venkovskou krajinu, ale i některé dějinné události, byť způsobem spíše subjektivním, než reportérským, ať už jde o události z let 1968-1969, či 1989.
Ve své tvorbě zůstává důsledně mimo módní trendy či směry, zachovává si vlastní styl i osobitost a vytváří emotivně i esteticky púsobivé dílo konkrétním obrazovým sdělením svázané s dílem obou nejvýraznějších „něžných barbarů“, spisovatele Bohumila Hrabala a grafika explozionalisty Vladimíra Boudníka.
Pro plzeňskou rozsáhlou výstavu bylo ve spolupráci s autorem vybráno a nově nazvětšováno více než 200 fotografií představujících Ladislava Michálka v několika tématických okruzích. Kromě portrétů zmíněných osobností a mizející Libně se na výstavě objeví snímky vybraných židovských hřbitovů (negativy pro zhotovení zvětšenin zapůjčil Pamáník národního písemnictví, kam je Ladislav Michálek před několika lety věnoval), dosud neznámé snímky z okupace z r. 1968, z událostí r. 1969 a další soubory. Fotografie jsou - jak už se stalo v plzeňské Velké synagoze tradicí - kvalitně galerijně nazvětšovány i adjustovány jak pro vytvoření samotné výstavy, tak pro trvalé uchování a možnou budoucí další prezentaci této unikátní kolekce.
K výstavě je vydán kvalitní obsáhlý katalog navazující na ediční řadu vydávanou k výstavám ve Velké synagoze.v Plzni.
Výstava významně přispěje k nabídce kulturních aktivit města Plzně a zároveň umožní celosezónní zpřístupnění Velké synagogy, jedné z nejvýznamnějších architektonických dominant města.
Výnos ze vstupného bude využit na údržbu a opravy obou plzeňských synagog.

Otevřeno denně kromě sobot a židovských svátků 10 – 18 h.
Ladislav Michálek
Periférie
Výstava fotografií
Velká synagoga v Plzni
22. 6. – 31. 10. 2009
Zahájení 21. 6. 2009 v 16 hodin
Otevřeno denně kromě sobot a židovských svátků 10-18 h.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 28.06.2009 11:05



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka