Veterinář a patolog přednášel o chorobách ptáků a zvířat

Ptačí malárie, tuberkulóza či tularémie u zajíců - to byla hlavní témata naprosto unikátní přednášky předního plzeňského veterináře a patologa MVDr. Františka Čady. Ten si zhruba po patnácti letech vzájemné spolupráce našel čas a přišel v pátek večer mezi členy Dobrovolného ekologického spolku ochr...

Cílená propagace v Plzni

Ptačí malárie, tuberkulóza či tularémie u zajíců - to byla hlavní témata naprosto unikátní přednášky předního plzeňského veterináře a patologa MVDr. Františka Čady. Ten si zhruba po patnácti letech vzájemné spolupráce našel čas a přišel v pátek večer mezi členy Dobrovolného ekologického spolku ochránců přírody v Plzni. Jednalo se o předem dohodnutou přednášku na téma nemoci volně žijících zvířat a jejich léčba. "Sešli jsme se v uzavřeném salonku jedné Doubravecké restaurace a celkem tři hodiny probíralo 13 členů DES OP nejen všeobecná fakta dané problematiky, ale i konkrétní případy a výsledky jednotlivých projektů," říká šéf ochránců Karel Makoň.
MVDr. F. Čada přišel jako vždy řádně připraven, a tak dataprojektor běžel celý večer a o zajímavé snímky jeho precizních preparátů nebyla nouze. "Viděli jsme například všechna vývojová stádia ptačí malárie, zákožky svrabu u lišek či myší, poškozené orgány po otravě brzdovou kapalinou, nejrůznější tasemnice, plicní červy atd. Vše doplněno poutavým výkladem, praktickými výstupy a konkrétními případy," dídává Makoň.

MVDr. František Čada se svému oboru věnuje minimálně již 40 let. Dnes je už v důchodovém věku, ale do své pracovny a laboratoře s pitevnou v Plzni - Lobzích nepřestal nikdy docházet. A právě jeho dlouholeté zkušenosti v oboru a výsledky jeho práce pomáhají nejedné veterinární klinice či chovateli zvířat. Za svoji profesní éru se stal předním patologem a dnes pracuje pro veterinární kliniky i Plzeňskou zoologickou zahradu, ochránce přírody a většinu chovatelů hospodářských, domácích či exotických zvířat. "V osobním životě je F.Čada, alespoň tak, jak ho znám já, příjemný, spíše nenápadný člověk, absolutní realista, životní optimista a příznivec naší přírody. Díky své profesi se dívá na svět poněkud jinýma očima, uznává poněkud jiné hodnoty, i přesto že nedávno oslavil své 75 narozeniny snad vůbec nestárne a svým výkladem dokáže zaujmout i naprosté laiky," konstatuje Makoň.

Plzeňští ochránci přírody s MVDr. F. Čadou spolupracují minimálně již patnáct let, a to nejen při léčbě a vyšetřování jednotlivých zvířecích pacientů, ale i na několika odborných projektech. Jedním z nich je projekt ptačí malárie. "Ten běží již od roku 1997 a za tu dobu jsme odebrali a zajistili přes 1.000 krevních vzorků. Naše organizace zajišťuje většinou ryze technickou stránku věci, a tak při kroužkování volně žijícího ptactva či u některých přijatých pacientů odebíráme ve spolupráci s veterinářem na nátěrové sklíčko pouze krevní vzorek. Takto získaný materiál pak předáváme MVDr. Čadovi a ten jej dále zpracovává, vyšetří a vyhodnotí," vypočítává Makoň.
Dalším projektem byly například pitvy legálně střelených kormoránů, kde se sledoval zejména jejich výživný a zdravotní stav. MVDr. Čada pak u některých pacientů sleduje například ptačí tuberkulózu, určité druhy parazitů či neštovice atd. "Pevně věřím, že naše spolupráce je pro obě strany přínosná a že na podzim, až bude více času a méně práce v terénu, se s MVDr. Čadou opět sejdeme a operativně probereme aktuální témata letošní sezony, jako tomu bylo v pátek minulého týdne," přeje si Makoň.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 26.02.2008 14:25



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka