Vzácný ústřičník velký spatřen ve vypuštěné Labutince

Kromě záchrany volně žijících živočichů se rokycanští ochránci přírody věnují i dalším činnostem, např. pozorováním opeřenců při jarních tazích. Nejinak tomu bylo i o letošních velikonočních svátcích. I přesto, že na obloze lze v této době pozorovat především řadu známých navrátilců, občas zahlednou...

Cílená propagace v Plzni

Kromě záchrany volně žijících živočichů se rokycanští ochránci přírody věnují i dalším činnostem, např. pozorováním opeřenců při jarních tazích. Nejinak tomu bylo i o letošních velikonočních svátcích. I přesto, že na obloze lze v této době pozorovat především řadu známých navrátilců, občas zahlednou i unikátní druhy. Ty u nás pochopitelně nehnízdí, na rozdíl od běžných druhů. U řady z nich již probíhají nejen svatební lety, ale v přírodě lze najít i první mláďata. Přesto však na řadu ptačích druhů ještě s napětím čekáme.
Zcela nevšední zážitek zažili rokycanští ochránci přírody při sledování vypuštěného rybníka Labutinka v Oseku nedaleko Rokycan. Kromě početného hejna racků chechtavých a kachen divokých pozorovali v našich končinách neznámého ústřičníka velkého. Tento zajímavě zbarvený bahňák velikosti vrány váží kolem půl kilogramu. Vrch těla, celý krk a hlava jsou černé, spodní strana těla kontrastně bílá. Červený zobák a nohy dělají z tohoto na Rokycansku vzácného opeřence učiněného krasavce, přičemž obě pohlaví jsou zbarvena stejně. V letu má nápadně bílé proužky v křídle, bílý kostřec a černobílý ocas. Vyskytuje se hlavně na mořských pobřežích celé Evropy. Postupně se šíří i do vnitrozemí a hnízdí i podél velkých řek. Jižní populace jsou stálé, ptáci ze severu Evropy zimují v západní Evropě a Středomoří. V ČR se vyskytuje jednotlivě, popřípadě v malých hejnech od března do října. Vhodným prostředím jsou písčité nebo kamenité břehy vodních ploch. Hnízdo je jen málo vystlaný důlek v kamení nebo v trávě. Od května snáší 2 až 4 vejce, na kterých oba rodiče sedí 27 až 30 dní. Po 1 až 2 dnech mláďata hnízdo opouštějí, ukrývají se v jeho okolí a rodiče jim donášejí potravu. Po několika dnech jsou už rodiči k potravě odvedena. Vzletná jsou ve stáří 31 až 37 dní, pohlavně dospívají až ve 3 letech. Nejvyšší dosud prokázaný věk kroužkovaného jedince je 36 let. Potravu tvoří hlavně měkkýši, korýši, červi a ostatní drobní živočichové. Ve vnitrozemí je hlavní složkou potravy hmyz.
"Nutno dodat, že na Rokycansku jsme tohoto opeřence pozorovali vůbec poprvé. Zároveň je sympatické, že tomuto druhu na rybníku Labutinka v Oseku dělali společnost i další zajímavé druhy bahňáků – kulíci říční, pisíci obecní a neméně zajímavé male kachny čírky modré," líčí šéf rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis. "I když jde o krátkodobou a zcela vyjímečnou přítomnost ústřičníka velkého na Rokycansku, je pro nás potěšením sledovat tento zajímavý ptačí druh, kterého bychom spíše viděli u mořského pobřeží. Je to pro nás další signál uzdravující se přírody, která se navíc probouzí. Na každém kroku je nyní znát, že jaro je zde. V přírodě jsou k vidění první mláďata nejen ptáků, ale i savců, na rostlinách i stromech je znát zvyšující se teplota. Vydáte-li se tedy v této době do přírody, zcela jistě nebudete litovat. Přesto je potřeba dávat pozor, aby vlivem lidské zvědavosti nevyhasl právě rodící se život v přírodě."
A k tomu, aby se tak nestávalo přispívají i členové Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech. Máte-li zájem i Vy přiložit ruku k dílu, je právě ta nevhodnější doba. Již o příštím víkendu, tedy 14. dubna, pořádají rokycanští ochránci zajímavou akci s názvem „Ukliďme svět“. Máte-li zájem, kontaktujte nás na e-mailu: pavel.moulis@tiscali.cz , kde Vám prozradíme víc.
Nemáte-li dostatek času, nevadí. Pomoci se dá i jinak, např. odesláním dárcovské sms zprávy ve tvaru DMS ZVIREVNOUZI ROKYCANY na telefonní číslo 87777 / cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč / nebo zasláním finančního daru na číslo účtu 33553322/0800 s variabilním symbolem 29/01. Pokud chcete pomoci jiným nebo výraznějším způsobem, dejte vědět.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 10.04.2012 07:16



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka