Zájem o domovy důchodců stoupá

Tři funkční domovy důchodců v současné době nabízejí občanům na Tachovsku své služby.

Jarní servisní akce AUTO CB

Tři funkční domovy důchodců v současné době nabízejí občanům na Tachovsku své služby. Jeden je v Kurojedech a dva v Tachově. V Boru je v patře nad poliklinikou Domov pro seniory a občany s postižením s kapacitou 15 lůžek, který od 1. dubna 1997 zaštiťuje Diecézní charita v Plzni. Dále při Domově důchodců v Tachově v ulici U Penzionu funguje Domov - penzion pro důchodce. Do těchto zařízení odcházejí lidé, kteří mají starobní nebo plný invalidní důchod.
Žádosti podávají především lidé z Tachovska
Celkem je ve třech domovech a jednom penzionu kapacita 266 míst. Žádosti o ubytování v těchto zařízeních podávají především lidé z Tachovska.
"Většinou o místo žádají lidé sami. V rodinách na ně často nemají čas, tady potkají vrstevníky a mnohdy pro ně začne nový život. Smutnější jsou případy, kdy staré lidi donutí rodina k odchodu z domova. Někdy přicházejí také ze zdravotních důvodů," řekla Olena Martínková, vedoucí Domova důchodců Kurojedy.
Rozdíl mezi domovem a penzionem pro důchodce nám vysvětlila Vladislava Burešová, vedoucí Domova důchodců a Domova - penzionu pro důchodce v Tachově.
"V Domově - penzionu platí důchodci úhradu za pobyt a mají vlastní elektroměr, musí si vařit, uklízet, nakupovat, prát i žehlit. Jsou tam umístěni lidé soběstační, kteří nepotřebují komplexní péči. Kdežto pobyt v domově důchodců je pro lidi mnohem jednodušší. Zaměstnanci jim uklidí, nakoupí, mají pravidelnou stravu pětkrát denně, vypereme jim, přineseme vyžehlené šatstvo. Přesto se lidé brání přechodu z Domova - penzionu do Domova důchodců. Zdá se jim to příliš drahé, ale neuvědomují si, co všechno za daný obnos dostanou," řekla Burešová.
Ve všech domovech důchodců je nepřetržitá zdravotní péče 24 hodin denně. Dvakrát v týdnu zde ordinují lékaři a důchodci tak nemusí řešit mnohé problémy, které by jim jinak znepříjemňovaly život. V domovech důchodců na Tachovsku jsou většinou jedno či dvoulůžkové pokoje, výjimečně i třílůžkové.
Mnoho lidí zajímá cena pobytu v jednotlivých domovech, který je dražší a který levnější. Ceny však určuje vyhláška, a tak jsou částky všude přibližně stejné. Výše částky, kterou důchodce za ubytování zaplatí, je také ovlivněna počtem lůžek na pokoji. Za jednolůžkový pokoj zaplatí přibližně 5670 Kč měsíčně, za dvoulůžkový 5280 Kč atd. Za tuto cenu získají obyvatelé domovů stravu, bydlení a nezbytné služby, což jsou praní, žehlení, uklízení i zdravotní péče. Pouze v Domově pro seniory v Boru jsou ceny rozděleny na lůžka standardní a nadstandardní. Rozdíl je jen v tom, že nadstandardní lůžka mají v pokoji vlastní sociální zařízení. Důchodci tak zaplatí v tomto domově za měsíc (30 dní) pobytu v nadstandardním jednolůžkovém pokoji 5790 Kč a za dvoulůžkový standardní 4665 Kč.
Pro důchodce připravují v domovech také mnoho kulturních akcí, zájezdy a představení.
"Dvanáctého září jsme pořádali zájezd do Domažlic. Kromě lidí z našeho zařízení jelo také devět důchodců z Kurojed,"
prozradila Jana Klímová, vedoucí Domova důchodců v tachovské Panenské ulici.
"Velmi těžce prožívají staří lidé poslední etapu svého života v případě, že za nimi nikdo nechodí, jejich děti a příbuzní si na ně nedokáží udělat čas," postěžovala si Martínková. Naopak někteří staří lidé odjíždějí v letních měsících na pár týdnů k příbuzným a v několika málo případech se důchodci i vrací zpět k rodinám natrvalo.
"Od dubna 1999 jsme zaznamenali pouhých šest případů odchodu k příbuzným," podotkla vedoucí Domova důchodců z ulice U Penzionu v Tachově. Většina lidí, kteří přijdou do domova, tady prožije poslední část svého života. Do Domova pro seniory v Boru jsou umisťováni důchodci i na krátkou dobu, například v případech, že příbuzní odjíždějí na dovolenou a o staré lidi se nemá kdo postarat.
Jen málo lidí se zajímá o důchodce a snaží se nějakým způsobem zpříjemnit pobyt obyvatel domovů. Jsou to například ochotníci z Kladrub či Rozvadova.
"Nedávno jsme dostali sponzorský dar od pana Novohradského z Tachova. Peníze jsme použili na zaplacení autobusů na akce, kterých se důchodci z domova zúčastnili", dodala Martínková.
Přesto je většina důchodců v domově spokojená, mají vše, co potřebují a navíc i dostatek času, jenž prožijí podle vlastních představ. Lidí, kteří si podávají žádosti o umístění v domovech stále přibývá. Rozdíly v čekací době jsou velké.
"Největší zájem je o Domov - penzion, kde žadatel čeká téměř tři roky a nyní je v pořadníku čekatelů 95 lidí, dále o Domov důchodců v Panenské ulici s čekací dobou přibližně roční. V domově v ulici U Penzionu je žadatel umístěn průměrně za třičtvrtě roku. Nejmenší zájem je o Domov důchodců v Kurojedech, kde je čekací doba pouze pět měsíců a nyní je v pořadníku 12 žadatelů. Příčinou je nepochybně poloha domova mimo město," řekla Ludmila Červená z Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Krajského úřadu v Plzni.
Tiskopisy žádosti o umístění do zařízení sociální péče jsou k dispozici na jednotlivých zařízeních, na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Krajského úřadu, na obcích s rozšířenou působností, na obcích s pověřenými obecními úřady a na vyžádání mohou být zaslány i poštou. Žadatel musí společně s žádostí doložit vyjádření lékaře o svém zdravotním stavu. Jediný rozdíl na okrese je u Domova pro seniory a občany s postižením, jehož zřizovatelem je Diecézní charita. V Boru je možno podat žádost přímo v domově, kde všem případným zájemcům ukáží jeho prostory.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 21.09.2003 15:10




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka