Zámek v pošumavském Vimperku otevřel nepřístupné prostory

Před zahájením oprav zámku v šumavském Vimperku a před uzavřením některých jeho částí si může veřejnost prohlédnout dosud nepřístupné prostory, které jsou k vidění díky archeologickým výzkumům. Předpokládaným termínem dokončení projektu opravy zámku je rok 2016. Opravený zámek bude sloužit...

Cílená propagace v Plzni

Před zahájením oprav zámku v šumavském Vimperku a před uzavřením některých jeho částí si může veřejnost prohlédnout dosud nepřístupné prostory, které jsou k vidění díky archeologickým výzkumům. Předpokládaným termínem dokončení projektu opravy zámku je rok 2016.
Opravený zámek bude sloužit jako vstupní brána k informacím a k prezentaci ochrany přírody a krajiny v oblasti Šumavy a Bavorska. Prostory se také využijí pro kulturní a společenské akce.
Co se děje ve vimperském zámku právě teď? Byly dokončeny vyklizovací práce, provedeny základní revitalizační práce v zahradách a odstraněny náletové dřeviny na skalách pod zámkem. Hlavní činnost projektových konzultantů a správy zámku je směřována na spolupráci s generálním projektantem – zpracovatelem projektové dokumentace. Probíhá zde rozsáhlý záchranný archeologický výzkum, který postupně odhaluje taje o životě na středověkém hradním sídle.

Mimo stálou a tradiční expozici v zámeckém muzeu mají návštěvníci letos poprvé v celé historii zámku možnost prohlédnout si dosud veřejnosti nepřístupné a vyklizené prostory. Průvodci tyto prohlídky doplní odborným výkladem.
„Prohlídky nově zpřístupněných prostor byly zahájeny 1. května a probíhají denně od 9.00 do 16.00 hodin,“ upřesnil Antonín Dvořák, vedoucí správy zámku.
Rekonstrukce bude probíhat několik příštích let a zámek se z větší části po tuto dobu pro veřejnost uzavře. „Po rekonstrukci se mohou návštěvníci zámku těšit na prohlídku evangelické kaple a na varhaní koncerty v kapli sv. Josefa. Bude možné vidět restaurované renesanční malované stropy v Horním i Dolním zámku či zažít tajemnou prohlídku Černé věže nebo vzrušující stezku kolem zámku,“ říká Bohumil Kubát, konzultant Správy NP a CHKO Šumava a zpracovatel investičního záměru a předprojektové přípravy tohoto velkého projektu.
Veřejnosti přístupná bude jižní terasovitá zahrada a celá východní zahrada před arkádami, kde se budou pořádat kulturní a společenské akce. Patrně se nepodaří zcela obnovit podzemní štoly, kudy vedly únikové cesty ze zámku do města. Ty sloužily lidem při obléhání bývalého královského hradu. „Jedna ze štol měla vést z Vlčkovy věže, přes evangelickou kapli a Haselburg za město a ústila pod rybníkem. Další šla ze sklepení pod zámkem přes starý pivovar dolů do města a třetí směrem k dnešní nemocnici,“ vypráví Bohumil Kubát.
„Oprava bude velmi náročná, zejména restaurátorské práce, ale věříme, že se nám vše podaří,“ dodává Bohumil Kubát.
A kdy bude nový zámek zcela k dispozici veřejnosti? „Je prokazatelné, že hrad již v r. 1260 stál, v roku 1620 byla zahájena rozsáhlá přestavba zámku, a proto v roce 2016 bude projekt plně dokončen,“ záměrně naráží Bohumil Kubát na kombinaci číslic.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 27.06.2009 12:29



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka