Arabfest v Plzni slaví již patnáctý ročník, přičemž letošní program je zaměřen na oslavy a přibližuje bohatou kulturu Blízkého východu. Festival probíhá od 8. do 13. dubna a nabízí pestrou škálu kulturních akcí, které zvou diváky k objevování arabských tradic i nových pohledů na orientální svět.
Na úvod festivalu, v úterý 8. dubna, se představil houslista Milan Al-Ashhab a klavírista Adam Skoumal se svým koncertem v Západočeském muzeu. Program zahrnuje i skladbu inspirovanou Pohádkami tisíce a jedné noci. Po koncertu pokračuje Arabfest ve středu 9. dubna s lekcí arabštiny pořádanou studujícími katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU, která hravě představí základní arabská slova.
Ve čtvrtek 10. dubna bude hlavním tahem večera přednáška věnovaná českému orientalismu, kterou povede Adéla Macková Jůnová a Libor Jůn z Masarykova ústavu a Orientálního archivu AV ČR. Páteční večer 11. dubna pak nabídne projekci libanonského filmu 'Krabice vzpomínek', doplněnou diskuzí s odbornicí na romanistiku Mílou Janišovou.
Sobotní program 12. dubna v Papírně zachytí multižánrový festival. Návštěvníci se mohou těšit na orientální trhy, street food, filmové produkce marockých tvůrců a lekce o neverbální komunikaci v arabském světě. Literární beseda a přednášky o oslavách na Blízkém východě zaručují kulturně obohacující zážitek. Součástí programu budou i ochutnávky blízkovýchodní kuchyně, workshopy a taneční vystoupení.
Závěrečný den festivalu, neděle 13. dubna, propojí kulturní akci s charitativním záměrem během charitativního brunche. Výnosy budou věnovány organizaci Pomůžu jak můžu, která podporuje potřebné v Jemenu. Jemenské velvyslanectví se do akce zapojí přípravou tradiční kávy a kuchyně.
Vše podstatné o festivalu a jeho programu návštěvníci najdou na oficiálních stránkách
Komentáře