Jak se řediteli Václavu Šimánkovi daří naplňovat své záměry?
„Do funkce jsem nastoupil v srpnu letošního roku a v té době již bylo rozjeto mnoho velkých projektů, díky nimž FN Plzeň získala nové přístrojové či technologické vybavení a může uskutečnit významné rekonstrukce na lůžkových odděleních i v ostatních nemocničních provozech. Tyto projekty samozřejmě podporuji a snažím se o jejich bezproblémovou realizaci. “
Těch novinek nebylo málo. Pokud se týká nového přístrojového vybavení, v posledním období byl největší investicí nákup nového PET/CT pro Kliniku zobrazovacích metod v nákladech cca 65 mil.korun, které významně zkvalitní výsledky vyšetření pacientů. V rámci obnovy technologií byla instalována nová tunelová pračka (18 mil. korun), jež nejen zefektivní provoz, ale zejména přispěje k ještě úspěšnějšímu boji s nozokomiálními nákazami.
Realizace potrubní pošty umožňuje velmi rychlý transport vzorků biologického materiálu do laboratoře (ale třeba i léků z lékárny na klinická pracoviště v případě jejich akutní potřeby) a Ústav klinické biochemie a hematologie zprovoznil rozšířené prostory s moderním přístrojovým vybavením.
Nedávno byla otevřena lůžková část neuro-rehabilitace, která je součástí interního oddělení v borské části FN Plzeň, v nákladech cca 3/4 mil.korun. Toto pracoviště přijímá pacienty s neurologickým onemocněním v rámci Cerebrovaskulárního centra a je permanentně plně obsazené.
Vedení FN Plzeň si uvědomuje, že tato nemocnice je stěžejní součástí života krajské metropole i celého regionu. V září ředitel Václav Šimánek zahájil řadu společných setkání ředitelů ostatních zdravotnických zařízení v kraji, včetně primářů jednotlivých pracovišť základních oborů. Společně diskutovali o efektivnějším nastavení léčby nemocných jak z pohledu nemocnic, tak i o tom, jak zároveň zajistit určitý komfort pro pacienty.
Pro veřejnost byla započata řada vzdělávacích přednášek, jejíž úvodním dílem bylo setkání na téma Otázky kolem rakoviny. Na druhé straně nemocnice navázala trvalou spolupráci s plzeňským hokejovým klubem. Hráči pravidelně a velmi ochotně navštěvují dětské pacienty a povzbuzují je v jejich léčbě.
Nedílnou součástí rozvoje nemocnice je výzkum
Pracovníci FN Plzeň se velmi intenzivně zabývají výzkumem, jehož zavádění do praxe přináší prospěch pacientům. Z dosažených úspěchů je možno jmenovat zavedení nových léčebných postupů na chirurgické klinice v léčbě jaterních metastáz, nové diagnostické a terapeutické postupy u plicního, kolorektálního karcinomu. Totéž se týká diagnostiky karcinomu prostaty.
V současné době existuje čilá spolupráce FN Plzeň v oblasti onkologie a laboratorní diagnostiky nádorových onemocnění se špičkovými světovými výzkumnými pracovišti. Jedná se například o Evropskou společnost pro nádorové markery a Evropskou společnost preventivní personalizované medicíny EPMA se sídlem v Bruselu či s pracovišti v Izraeli, kde v rámci vládního dokumentu byly přímo do vědeckovýzkumného programu specifikovány tři problematiky plzeňské fakultní nemocnice, týkající se onkologického programu a to: časná diagnostika individualizace léčby a monitorace léčby nádorů prsu, kolorekta a melanomu.
Ředitel Václav Šimánek uzavírá svoji rekapitulaci slovy: „Letošní rok ještě není u konce, ale už teď si troufám říci, že rok 2014 uzavřeme s potvrzením, že FN Plzeň se rozvíjí v souladu se světovými zdravotnickými trendy a její hospodaření je stále ve velmi dobré kondici.“
A jaké jsou plány pro příští rok?
Rok 2015 bude rokem nové techniky, která přinese pacientům přesnější vyšetřovací metody. FN Plzeň bude první nemocnicí v ČR, která pořídí diagnostickou techniku PET/ MR v hodnotě 110 milionů korun. Pro zkvalitnění péče na Emergency je rozjetý projekt nákupu nového CT a MR (80 milionů korun) a pro borský areál se na jaře plánuje zprovoznění nové magnetické rezonance. O výstavbě nového heliportu a parkovacího domu byla veřejnost již informována, obě akce by měly započít na jaře.
Nejzásadnějším projektem, který usnadní celý chod FN, je výstavba nového pavilonu chirurgických oborů. „Tato myšlenka dostala jasnější obrysy ve chvíli, kdy naši nemocnici navštívil premiér České republiky Bohuslav Sobotka a přislíbil podporu tomuto projektu. 5 let starou studii začínáme aktualizovat a samozřejmě, vše je závislé na financích. Finanční rozměr je v rozmezí 1,5-2 miliardy korun,“ vysvětluje ředitel Václav Šimánek.
Menšími plánovanými akcemi, kterým však vedení nemocnice věnuje rovněž velkou pozornost, jsou např. otevření denního stacionáře pro seniory a ve spolupráci s Úřadem práce projekt na zlepšení orientace pacientů v lochotínském areálu.
Účast v akci MOVEMBER jako potvrzení směru
Shodou okolností právě na závěr prvního stodenního období Václava Šimánka v čele FN Plzeň proběhla celosvětová akce MOVEMBER. Jedná se o významnou součást kampaně šířící osvětu o karcinomu prostaty, jehož každoroční nárůst je burcující. Zároveň prezentuje skutečnost, že se nejedná pouze o uroonkologické onemocnění. Ředitel FN Plzeň MUDr. Václav Šimánek, Ph.D., technicko-provozní náměstek Ing.František Řeřicha a přednosta Urologické kliniky prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D., MBA, se aktivně zapojili do této kampaně, celý měsíc listopad pěstovali knír a i tím iniciovali diskusi o problematice zdraví mužů.
Lékař a zakladatel nadace Muži proti rakovině Roman Zachoval zároveň vysvětluje hlavní myšlenku měsíčního růstu knírů: „Čím hůř muži vypadají, tím lépe pro osvětu. Uvědomujeme si, že „řešit věci včas“ je u věkové skupiny ohrožených (40+) to nejdůležitější a zároveň často opomíjené. Proto jim to chceme připomínat. V Česku je každý rok objeveno až 6000 nových případů rakoviny prostaty a varlat.“ Přitom je-li nádor diagnostikován v časném stádiu, kdy je lokalizovaný pouze na samotnou prostatu, je operací nebo ozářením zcela vyléčitelný. „V dobře vybraných případech, kdy je nádor málo agresivní, je možné dokonce pacienta pouze sledovat s tím, že bude zahájena radikální léčba, když bude nádor růst, změní své charakteristiky nebo když si pacient bude léčbu přát,“ potvrzuje MUDr.Ivan Trávníček z Urologické kliniky FN Plzeň. V současnosti se podařilo v úzké spolupráci mezi urologickou klinikou a imunoanalytickou laboratoří vyšetřit 600 osob, což je v tomto období největší soubor v Evropě. Ukázalo se, že index zdravé prostaty umožňuje cílený a individuální přístup k nemocnému. Na jedné straně při nízkém indexu ušetří nemocného od biopsie prostaty, když není bezpodmínečně nutná ( bude se jednat o 25 % dosud prováděných biopsii) a naopak při vysokém indexu, kde je nádor zcela zřejmý a kde biopsii a další terapeutický postup je nutno výrazně urychlit. Stanovení indexu není dosud propláceno zdravotními pojišťovnami, ale ve FN je prováděno u všech nemocných , které toto vyšetření potřebují a je financováno z institucionálního výzkumu.
Zástupci FN Plzeň podporovali Movember i po odborné stránce. Během měsíce listopadu měli muži možnost nechat si ve FN Plzeň stanovit zdarma krevní test PHI na diagnostiku časného karcinomu prostaty.
Kolik nemocných ročně rakovinou prostaty onemocní?
Záchyt nově diagnostikovaných případů karcinomu prostaty je uváděno číslem tzv. incidence, která udává počet nově diagnostikovaných případů na 100 000 mužů za jeden rok. Pro Českou republiku jsou k dispozici údaje nejčerstvěji z roku 2011, kdy incidence dosahovala 135 nových případů na 100000 mužů. Celkově bylo v České republice nahlášeno téměř 7000 nových případů karcinomu prostaty za rok 2011.
Jak vypadá vývoj výskytu karcinomu prostaty v čase? Zvyšuje se nebo snižuje jeho výskyt?
Alarmující je nárůst incidence, která za posledních 10 let vzrostla z počtu asi 60 na udaných 135 případů. Nutné je však poukázat na nárůst v incidenci hlavně nižších stádií karcinomu prostaty, tedy těch, které lze operačně nebo ozářením vyléčit! Naopak snižuje se výskyt pokročilých nádorů, které tvořily většinu diagnostikovaných případů v době před 20 lety. Tento trend odráží jednak samotnou situaci v populaci, ale hlavně také zlepšení diagnostiky a její snadnější dostupnost. Na zvýšeném výskytu se podílí i stárnutí populace (zejména díky účinné léčbě infekčních a nově i kardiovaskulárních chorob, zlepšuje se životní styl), nádor prostaty je typicky nádorem vyššího věku. Na Urologické klinice Fakultní nemocnice Plzeň se počet odoperovaných pacientů pro nádor prostaty každoročně zvyšuje a za letošní rok přesáhne 100 pacientů. Od doby před 5 lety se tento počet zdvojnásobil.
V jakém věku se nádor prostaty nejčastěji vyskytuje?
Karcinom prostaty je onemocnění převážně starší populace mužů, největší incidence je mezi 60. a 80. rokem věku, nicméně ani mezi padesátníky není nález karcinomu prostaty výjimkou. Díky současným možnostem diagnostiky jsme schopni odhalit nádor prostaty již v časných stadiích, tedy v mladším věku pacienta. Průměrný věk pacientů se tedy v delším horizontu snižuje.
Jak se onemocnění projevuje, jaké jsou první příznaky?
V časných stadiích se nádor prostaty nijak projevit nemusí, pokud dále roste, může způsobit, stejně jako takzvané nezhoubné zvětšení prostaty, obtíže při močení, častější močení a slabý proud. V pokročilejších stadiích může způsobit krvácení do moči či zástavu močení a je-li pokročilý nádor již rozšířen po těle, mohou být i prvními příznaky bolesti kostí nebo dokonce zlomeniny i v oblasti páteře. Nicméně nejčastěji se v současné době nacházejí právě nádory nízkých stadií na základě vyšetření tzv. PSA – prostatického specifického antigenu v krevním vzorku. Je-li jeho hodnota zvýšena, je pak úkolem urologa určit, zda se jedná o příčinu v nádorovém bujení v prostatě, nebo jinou příčinu, třeba zánětlivé postižení prostaty nebo její nezhoubné zvětšení