Cyklus přednášek o architektuře Plzeň poválečná startuje

Cyklus přednášek a diskusí o architektuře let 1948–1989 zahájí díl věnovaný architektce Jaroslavě Gloserové.

weby na míru UNIWEB

Podzimní přednášková série, kterou připravil plzeňský spolek Pěstuj prostor, se podobně jako plzeňská část festivalu Den architektury soustředí na přiblížení, reflexi a interpretaci architektury vzniklé mezi lety 1948 a 1989 v Plzni i mimo ni. V úvodní části, která se uskuteční ve středu 2. listopadu od 18 hodin v hotelu Central na náměstí Republiky v Plzni, představí architekt a historik architektury Petr Klíma osobnost a dílo architektky Jaroslavy Gloserové (1932–1981).

Přestože Jaroslava Gloserová, od jejíhož narození letos uplynulo 90 let, zemřela v pouhých 49 letech, v rodné Plzni zanechala výraznou stopu. Během působení ve Stavoprojektu v letech 1958–1981 navrhla hotel Ural na náměstí Republiky či správní budovu ředitelství Sboru národní bezpečnosti. Podílela se i na projektu výškové administrativní budovy s objektem restaurace Bohemia (pro niž spolu s Vladimírem Belšánem připravila návrh interiéru) či budovy Krajské politické školy (i pro ni navíc navrhla kompletní řešení interiéru). Těmto zpravidla programově nebojácným solitérům dokázala architektka vtisknout kromě nezpochybnitelných provozních a formálních kvalit zároveň velmi kultivovanou tvář, a to vně i uvnitř. Gloserová vypracovala i několik realizovaných projektů školních budov v Doubravce a na Severním Předměstí, nákupního centra tamtéž, přístavby polikliniky na Denisově nábřeží či interiéru Městské knihovny.

V druhém plánu přednášky se bude odvíjet příběh brněnské architektky a designérky Růženy Žertové. Také v jejím případě si v letošním roce připomeneme 90. výročí jejího narození. Kromě přiblížení plzeňských realizací Jaroslavy Gloserové se tak přednáška soustředí na možnosti a postavení ženy-architektky na tuzemské poválečné scéně.

Vstupné na akci činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na www.plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz.

FB událost: bit.ly/plzenpovalecna1
***
Druhý díl cyklu Plzeň poválečná, připravovaného s podporou města Plzně, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace české architektury, proběhne ve středu 16. listopadu od 18 hod. v budově 20. ZŠ v Brojově ulici v Plzni. Život a tvorbu architekta Františka Sammera, Le Corbusierova spolupracovníka a plzeňského rodáka, v ní představí historička architektury Martina Hrabová.

SEO konzultant

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
AutoCB - Renault Clio (Renault bez čekání)

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
uniweb weby