Okresní nemocnice v Plané je totiž zmítána krizí, například dodavatelům a státním institucím dluží sto tisíc korun a zdá se, že zlom přišel právě teď.
Nastoupil nový ředitel, zveřejnil průměrné měsíční platy, které tvořily až 70 procent nákladů nemocnice a které se u lékaře vyšplhaly na téměř pětačtyřicet tisíc korun (u primářů až na 100 tisíc), a jasně řekl, že tudy cesta nevede.
Zažádal o existenční státní dotaci 52 miliónů a vypracoval revitalizační program rozpracovaný na dvouleté období. Ten počítá nejen s ostrým snížením mezd, ale také s redukcí lůžek a jednotlivých oddělení.
Mzdy jsou jednou ze základních věcí, na níž chce nový ředitel ušetřit. V pátek oznámil zaměstnancům, že všechny mzdové požitky nad tarify sníží na minimum. Platy půjdou dolů razantně. Bývalý ředitel Karel Lysý byl ve funkci šest a půl roku. Souhlasí s tím, že platil lékařům moc. Jinak by je ale prý do pohraničí nedostal.
Karla Lysého prý překvapila stopadesátitisícová suma, kterou měl za měsíc brát. Vysvětluje to jako ostatně i u ostatních lékařů chybějícím personálem a tím pádem množstvím nutných přesčasů.
Nový ředitel nahlas hovoří o tom, že někteří lékaři si zvykli na dobré bydlo a nechce se jim dělat. Odborní lékaři si prý nesnaží přitáhnout klientelu. Nevyužitá je prý i moderní technika. To potvrzují i někteří odborníci z jiných zařízení, kteří do Plané zavítali.
Přestože nás v moderní budově kolaudované v roce 1999 přivítaly prázdné chodby, personál se brání, že by nic nedělal. K atmosféře nejistoty se vyjadřovat nechce. V samotné Plané ale není člověka, kterému by byl osud nemocnice lhostejný.
Problémem, který přiznávají současný i bývalý ředitel, je komunikace s místním lékařským odborovým klubem. Právě odboráři prý vyhrožovali tím, že když nedostanou zaplaceny všechny možné i nemožné příplatky za přesčasové služby, přestanou sloužit pohotovosti a chod zařízení bude ohrožen.
Předseda místního LOK Ondřej Klincman nám řekl, že do zítřka čeká na jednání s novým ředitelem. Když se prý nedohodnou na platech, což je docela dobře možné, zatlačí ho ke zdi a lékaři nepůjdou na pohotovostní službu. Doktoři ale odcházejí už teď.
Ředitel Vadlejch si ale stojí na svém, že vnitřní problémy nemocnice zvládne a zdravotnické zařízení dovede pomocí revitalizačního plánu k prosperitě. Podle něj je například třeba na interně snížit počet lůžek o čtrnáct a propustit tři lékaře a šest sester, lůžka i počet sester omezit i na chirurgii, kde by ale naopak lékaři přibyli.
Plán je rozsáhlý a měl by směřovat k větší efektivitě a také zprůhlednění hospodaření. Základem je ale získání 52miliónové státní dotace. O té včera v Praze jednali zástupci zřizovatele, tachovského okresního úřadu.