Myslivci z Rokycanska představili trofeje

Okresní myslivecký spolek v Rokycanech představil o víkendu na své tradiční, precizně připravené výstavě pořádané v areálu Středního odborného učiliště lesnického a zemědělského v Rokycanech přes čtyři sta nejrůznějších trofejí ulovených na Rokycansku za rok 2007. Zájemci tak mohli obdivovat trofeje...


Okresní myslivecký spolek v Rokycanech představil o víkendu na své tradiční, precizně připravené výstavě pořádané v areálu Středního odborného učiliště lesnického a zemědělského v Rokycanech přes čtyři sta nejrůznějších trofejí ulovených na Rokycansku za rok 2007. Zájemci tak mohli obdivovat trofeje srnčí, jelení, mufloní, dančí a sičí zvěře. Dalšími trofejemi byla zastoupena i zvěř černá, která zaznamenala v poslední době na Rokycansku opět citelný nárůst. Samotná výstava začala čtvrtečním / 3. dubna / hodnocením trofejí a jejich instalací. Od pátku do neděle si mohli zájemci prohlédnout vkusně připravenou výstavu, kde byla prezentována nejen činnost myslivecké organizace na Rokycansku, ale i pestrá ukázka tvorby tamní školy. Svůj stánek zde měl i místní Český svaz ochránců přírody a dravce představili sokolníci z Rokycanska a okolí, což ocenili hlavně děti, kteří se s některými druhy dravců setkali vůbec poprvé.
Lovecká trofej je pro myslivce především trvalou vzpomínkou na zážitek s ulovením zvěře. Je také dokladem o vitalitě, kondici a konstituci zvěře. Má vypovídající hodnotu i o jejím zdravotním stavu, o úrovni myslivecké péče o zvěř, o úrovni průběrného odstřelu a také o vztahu mezi početními stavy zvěře a úživností či celkové kvalitě jejího životního prostředí. Loveckými trofejemi nejsou jen rohy, růžky, parohy, parůžky či zbraně černé zvěře. Ale i lebky, kůže a kožky šelem a jejich penisové kůstky, kelce jelenů a laní, škáry divočáků, kačírky z ocasních per kačerů, hubertky především ze srdcí jelenů, bezoárové koule, dlouhá prsní pírka z krocanů, drápy medvědů, celé preparáty pernaté a srstnaté zvěře či štětky z kamzíků, divočáků, jelenů, jezevců a také ze zaječích vousů.
Historie vystavování trofejí sahají hluboko do minulosti, neboť trofeje byly znamením udatnosti a úspěšnosti lovců.
Na Rokycansku se však tato výstava konala teprve potřinácté, nicméně představila celou řadu zajímavostí a rarit. Hodnocení trofejí probíhá podle hodnotitelských metod CIC, které jsou specifické pro všechny trofejové druhy zvěře. V podstatě tyto metody představují body za naměřené hodnoty, které přiděluje hodnotitelská komise. Ta také přiděluje značku správného či nesprávného odstřelu – zelenou, modrou či červenou barvu. Bohužel některé trofeje dostaly červenou, což znamená nesprávný odstřel. Je potěšitelné, že těchto trofejí se každoročně objevuje minimálně.
Sobotní součástí výstavy trofejí byl i letos jarní svod psů, na němž se představilo téměř padesát psů nejrůznějších plemen. I přesto, že v současné době vzniká obliba především malých plemen lze říci, že zájem o lovecká plemena neustále roste a kynologie na Rokycansku jen vzkvétá. Důkazem toho je nespočet kynologických akcí, které se v nejbližších dnech rozběhnou a jejichž termíny lze najít na internetových stránkách rokycanských myslivců nebo přímo u jednatelky OMS Rokycany paní Světlany Vlnové na adrese Plzeňská 399/III , 337 01 Rokycany nebo na telefonu 371 722 531 nebo případně 723 658 012. Je nutné též připomenout i skutečnost, že se OMS Rokycany opět po delší době stane pořadatelem oblastní výstavy loveckých psů. Ta se uskuteční 31. května na zámku na Březině a bližší informace lze též nalézt na internetu či p. Vlnové.
"A co dodat závěrem. Pečlivě připravená akce, které přálo i počasí opět dokázala, že jsou myslivci schopni uspořádat zajímavou akci pro širokou veřejnost představující odbornou činnost myslivců. Je potěšitelné, že se na ní prezentovali i sokolníci a ochránci přírody z Rokycan, kteří s myslivci úzce spolupracují," říká šéf rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 07.04.2008 14:29



0 +
 
Čištění klima Chraňte sebe a své milované

Hlavní zprávy

 

Čištění klima Chraňte sebe a své milované