Plzeň bude hospodařit s rekordním rozpočtem

Plzeň má příští rok hospodařit s rekordními 5,067 miliardy korun, rozpočet schválený na letošní rok byl o více než 600 milionů korun nižší.


Plzeň má příští rok hospodařit s rekordními 5,067 miliardy korun, rozpočet schválený na letošní rok byl o více než 600 milionů korun nižší. Na stavební investice vydá město příští rok také nejvíce v historii - 1,785 miliardy korun, letos to má být o 100 milionů Kč méně. Návrh vyrovnaného rozpočtu schválili zastupitelé. Řekl to ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek.
Celkový rozpočet magistrátu na příští rok je 4,581 miliardy korun, zbytek tvoří rozpočty deseti městských obvodů.
Nárůst příjmů je dán masivní dotací EU na budování vodohospodářské infrastruktury a růstem daňových výnosů. Příjmy z daní se mají meziročně zvýšit o 6,2 procenta na 3,026 miliardy korun v roce 2007. "Předpokládáme minimálně čtyřprocentní růst HDP. S tím souvisí také vyšší výběr daně z příjmu právnických osob. Daňové příjmy ale nerostou takovým tempem, jak bychom si představovali. Nejsme schopni to nijak ovlivnit," uvedl Duchek.
Plzeň příští rok nezahájí žádné nové stavby. "Současná prostavěnost to neumožňuje," řekl náměstek. Největší sumu si vyžádá šest vodohospodářských staveb, které začaly letos v září s evropskou dotací 1,2 miliardy korun. V příštím roce by měly vodovody a kanalizace spolknout přes 600 milionů korun. Celkově si do roku 2008 vyžádají 1,7 miliardy korun.
Radnice dále počítá s dokončením dláždění na náměstí Republiky a s poslední etapou rekonstrukce Měšťanské Besedy - obnovou dvora, hudebního altánu a kuželníku za 30 milionů Kč. Asi 70 milionů korun spolkne rozšíření sportovní haly na Slovanech, kde přibude druhé kryté sportoviště. Z velkých dopravních staveb plánuje město obnovu Částkovy ulice od kruhového objezdu ke Slovanské třídě. S krajem bude připravovat výstavbu severozápadního okruhu, samo město magistrálu od Klatov na Karlovy Vary a Žatec.
Do sociální služeb, kultury a školství dá radnice stejně jako letos plus inflaci. Město nepočítá s tím, že by si v roce 2007 vzalo půjčku. "Celková zadluženost Plzně je minimální. Každoročně se snižuje o 150 až 200 milionů korun až do roku 2013, kdy klesnou splátky na 50 milionů Kč," řekl. Město má nyní půjčky, zejména na sídliště Sylván, kolem 900 milionů Kč. V dalších letech Duchek nevyloučil úvěr na Čistou Berounku, akci za 1,5 miliardy Kč.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
15.12.2006 15:260 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq