Plzeň nakoupí zemní plyn a elektřinu na burze, chce zmírnit zdražení

Plzeň bude opět nakupovat zemní plyn a elektrickou energii na burze.

SEO UNIWEB

Zadání veřejné zakázky pro období 2021 – 2022 pro magistrát, městské obvody, městské příspěvkové organizace, městské společnosti a s městem spolupracující subjekty schválila Rada města Plzně. Nákup komodit se uskuteční na Českomoravské komoditní burze Kladno. Město k tomuto kroku přistupuje proto, že díky centrálnímu nákupu energií zmírní zdražení, ke kterému plynule dochází.

„Například v roce 2012 jsme při nákupu zemního plynu uspořili pět milionů korun, při nákupu elektřiny byla úspora 33 milionů korun. V roce 2016 nám centrální nákup přinesl u elektřiny úsporu 15 milionů korun, u zemního plynu 8,5 milionu korun,“ přiblížil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.

V roce 2018 se město Plzeň spojilo s Plzeňským krajem a realizovalo společný nákup energií na komoditní burze. V maximální možné míře se tím eliminovalo zdražení elektřiny a plynun a velkoobchodních trzích, ke kterému od roku 2018 postupně dochází. Město a kraj se soutěží dostaly pod hladinu průměrných cen energií. „Společně s krajem jsme zhodnotili přínosy a možná rizika společného obchodu na následující období, kdy jsme dospěli k závěru, že společný nákup energií nepotvrdil naše očekávání. Spojení co největšího objemu odběrných míst rozdílných distribučních sazeb a potřeb není vždy pro potencionálního dodavatele přínosné a pro nás nepřináší potřebný efekt v podobě nižší ceny. Centrální nákup v tak velkém objemu není pro dodavatele zajímavý, což nám potvrdily i jednotlivé komoditní burzy. Proto jsme na následující období nespojili síly k společnému nákupu,“ dodal radní David Šlouf. Vzhledem k tomu, že období levných energií již bohužel skončilo ,je hlavní úkolem města v současné době co nejvíce zmírnit zdražení, ke kterému plynule dochází.

V minulých letech se centrálního nákupu zúčastnilo zhruba 135 subjektů města s 1 980 odběrnými místy a s celkovým objemem 98000 MWh. Při minulém nákupu se k městu připojila i obec StarýPlzenec. Pro následující období město oslovilo i další obce s rozšířenou působností  ve správním obvodu Plzeň.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Launch Octavia auto cb

Hlavní zprávy

 

auto cb restart
seo uniweb