Plzeň nakoupí zemní plyn a elektřinu na burze, chce zmírnit zdražení

Plzeň bude opět nakupovat zemní plyn a elektrickou energii na burze.

SEO UNIWEB

Zadání veřejné zakázky pro období 2021 – 2022 pro magistrát, městské obvody, městské příspěvkové organizace, městské společnosti a s městem spolupracující subjekty schválila Rada města Plzně. Nákup komodit se uskuteční na Českomoravské komoditní burze Kladno. Město k tomuto kroku přistupuje proto, že díky centrálnímu nákupu energií zmírní zdražení, ke kterému plynule dochází.

„Například v roce 2012 jsme při nákupu zemního plynu uspořili pět milionů korun, při nákupu elektřiny byla úspora 33 milionů korun. V roce 2016 nám centrální nákup přinesl u elektřiny úsporu 15 milionů korun, u zemního plynu 8,5 milionu korun,“ přiblížil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.

V roce 2018 se město Plzeň spojilo s Plzeňským krajem a realizovalo společný nákup energií na komoditní burze. V maximální možné míře se tím eliminovalo zdražení elektřiny a plynun a velkoobchodních trzích, ke kterému od roku 2018 postupně dochází. Město a kraj se soutěží dostaly pod hladinu průměrných cen energií. „Společně s krajem jsme zhodnotili přínosy a možná rizika společného obchodu na následující období, kdy jsme dospěli k závěru, že společný nákup energií nepotvrdil naše očekávání. Spojení co největšího objemu odběrných míst rozdílných distribučních sazeb a potřeb není vždy pro potencionálního dodavatele přínosné a pro nás nepřináší potřebný efekt v podobě nižší ceny. Centrální nákup v tak velkém objemu není pro dodavatele zajímavý, což nám potvrdily i jednotlivé komoditní burzy. Proto jsme na následující období nespojili síly k společnému nákupu,“ dodal radní David Šlouf. Vzhledem k tomu, že období levných energií již bohužel skončilo ,je hlavní úkolem města v současné době co nejvíce zmírnit zdražení, ke kterému plynule dochází.

V minulých letech se centrálního nákupu zúčastnilo zhruba 135 subjektů města s 1 980 odběrnými místy a s celkovým objemem 98000 MWh. Při minulém nákupu se k městu připojila i obec StarýPlzenec. Pro následující období město oslovilo i další obce s rozšířenou působností  ve správním obvodu Plzeň.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
3. ročník Mistrovství ČR v Cestářském rodeu

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb