Plzeňská cyklojízda upozornila na překážky v cyklodopravě

Asi stovka kol a koloběžek projela v úterý 22. září po 17 hodině ulicemi centra Plzně.

SEO UNIWEB

Cílem bylo upozornit na překážky v cyklodopravě a ukázat kolo jako rovnoprávný dopravní prostředek. Akci pořádal spolek Plzeň na kole v rámci Evropského dne mobility, Dne bez aut a Zářijové výzvy Do práce na kole.

„Na cykloshromáždění u Andělíčka na náměstí Republiky jsme zvali všechny Plzeňany a Plzeňanky, kteří po městě jezdí rádi na kole či koloběžce, nebo by jezdili, pokud by k tomu měli lepší podmínky,“ vysvětluje Daniel Soutner ze spolku Plzeň na kole, který se dlouhodobě věnuje zlepšování podmínek pro městskou cyklistiku. „Sešla se asi stovka účastníků – byla to směsice lidí na kolech, koloběžkách, elektrokolech a dalších vozítkách na vlastní pohon. Nechyběly ani děti v cyklosedačkách nebo na vlastních kolech nebo lidé na červených sdílených kolech KolemPlzne.cz, která sem byla pro tuto příležitost speciálně přistavěna. Po úvodním shromáždění, kdy spolek apeloval na vedení města, aby věnovalo cyklodopravě více pozornosti, následovala dobrovolná vyjížďka – cyklojízda,“ přibližuje akci Soutner.

„Při cyklojízdě jeli účastníci v běžném provozu po silnici či cyklostezkách každý sám za sebe. V čele jelo naše nové cargo (nákladní) kolo, které náš spolek plánuje půjčovat zájemcům pro jejich nákupy nebo převozy objemnějších nákladů, které běžné kolo neuveze,“ doplňuje Soutner. „Asi sedm kilometrů dlouhá trasa vedla z náměstí Republiky Riegrovou ulicí do sadů Pětatřicátníků, poté do Smetanových sadů a dále přes Klatovskou třídu do Husovy ulice. Skrétovou a Bendovou ulicí se přiblížila k náměstí T. G. Masaryka. Pokračovala Purkyňovou a Resslovou ulicí na Americkou a odtud k nádraží do Šumavské ulice. Přes most po cyklostezce překonala nádraží a vedla dále na Petrohrad – Barrandovou ulicí k Mikulášskému náměstí a poté k Papírenské lávce a podél řeky po Anglickém nábřeží až do Štruncových sadů do nového centra cyklistiky Bikeheart s kavárnou. Tam probíhala neformální áfterpárty s plzeňskou jazzovou kapelou Džangobells. K dispozici bylo samozřejmě i občerstvení,“ uzavírá Soutner.

Zářijová výzva Do práce na kole proběhla od 14. do 27. září 2020 a je určena pro jednotlivé zaměstnance a zaměstnankyně z celé ČR (i ze zahraničí). Jejím cílem je přilákat k bezmotorovým cestám do práce co nejvíce lidí, kteří se snaží co nejpravidelněji jezdit do práce na kole, chodit pěšky, běhat nebo cvičit. V Plzni se jí účastní 84 zájemců. Akce navazuje na tradiční květnovou kampaň, do které se letos i navzdory karanténím opatřením zapojilo na Plzeňsku 917 žen a mužů z desítek firem a organizací. Výzvu pořádá spolek AutoMat a v našem regionu koordinuje spolek Plzeň na kole. Více informací lze najít na www.dopracenakole.cz.

weby uniweb

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
dacia duster

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb