V národním kole o jejich nominaci za Českou republiku rozhodla odborná porota. Přesvědčil ji nejen význam života a tvorby světoznámého architekta Adolfa Loose, ale také svědectví, které prostřednictvím osobních příběhů tehdejších majitelů bytů ilustruje hodnotu místa v kontextu evropských dějin a uchovávání společných evropských hodnot, jako je svoboda, demokracie a dodržování lidských práv. Přihláška Loosových interiérů, kterou zpracovala organizace Plzeň – TURISMUS, se prosadila v takové konkurenci míst se symbolickou evropskou hodnotou, jako je hrad Karlštejn či Arcidiecézní muzeum v Olomouci.
Národní porota složená z odborníků Národního památkového ústavu, Ministerstva kultury a dalších národních kulturních institucí jednohlasně rozhodla o nominaci Loosových interiérů v Plzni na označení Evropské dědictví. Jako hlavní důvod uvedla jejich významnou hodnotu nejen ve vztahu k osobnosti a práci světově uznávaného architekta Adolfa Loose, ale také svědectví, které prostřednictvím osudů jednotlivých bytů a jejich původních majitelů podávají o jedné z nejtradičnějších událostí evropských dějin – holocaustu. Velice kladně byla porotou ohodnocena kvalita zpracování přihlášky, která představila Loosovy interiéry nejen jako turistický produkt, ale zároveň jako místo vhodné pro využití v oblasti vzdělávání a kultury.
Předat k vyhodnocení evropskému panelu porota zároveň čtyřmi z pěti hlasů doporučila přihlášku Arcidiecézního muzea v Olomouci. O tom, zda některé ze dvou nominovaných míst za Českou republiku označení Evropské dědictví opravdu získá, rozhodne v Bruselu na přelomu tohoto roku 13členný panel nezávislých odborníků jmenovaných Evropským parlamentem, Evropskou radou, Evropskou komisí a Výborem regionů roku.
„Už jenom postup z národního kola podtrhuje význam a hodnotu, kterou Loosovy interiéry v rámci evropských dějin a společného evropského kulturního dědictví mají. Kromě prvotřídního designu průkopníka moderní architektury Adolfa Loose představují svědectví o tragických událostech evropských dějin, kterými musely evropské národy projít, které je třeba si neustále připomínat,“ říká náměstek primátora Martin Baxa.
Zpřístupnění plzeňských realizací Adolfa Loose pro individuální turisty plánované na začátek turistické sezony je jedním z klíčových bodů programu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.
„V uplynulých dvou letech město a jeho partneři udělali s ohledem na uchování a zpřístupnění Loosových interiérů veřejnosti velký krok kupředu, nicméně s ohledem na jejich turistický a kulturní potenciál je třeba značku Adolf Loos Plzeň dále rozvíjet. Označení Evropské dědictví samo osobě sice nepřináší žádné finanční výhody, nicméně představuje značnou prestiž. Navíc subjektům, které označení získají, zaručuje účast na každoroční konferenci a zapojení do
mezinárodní sítě Evropského dědictví. To by nám usnadnilo spolupráci a výměnu dobré praxe s podobnými institucemi po celé Evropě,“ vysvětluje ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS Zuzana Koubíková. Plzeň - TURISMUS provozuje Losovy interiéry v Bendově 10 a Klatovské 12 a zároveň marketingově zaštiťuje připravované prohlídkové trasy, na jejíž spuštění spolupracuje s majitelem Domu Brummelových a do budoucna také se Západočeskou galerií v Plzni.
Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) je určeno pamětihodnostem, které sehrály významnou roli v dějinách Evropy či při budování Evropské unie, mají symbolickou hodnotu pro Evropu a mohou občanům EU napomoci získat poznatky o společném kulturním dědictví, evropských dějinách, demokratických hodnotách a lidských právech. Vzniklo jako mezivládní inciativa 17 evropských zemí včetně České republiky v roce 2006. V roce 2011 byla původní mezivládní iniciativa podpořena rozhodnutím Evropského parlamentu a Evropské rady. Od 1. ledna 2014 je označení Evropské dědictví součástí nového komunitárního programu Evropské unie s názvem Kreativní Evropa (Creative Europe).
Prozatím jej získaly pouze čtyři místa, mezi nimi sběrný koncentrační tábor Westerbork v Holandsku, Mírový palác v Haagu, kde se konala první světová mírová konference a dodnes je sídlem řady mezinárodních institucí, dále pak archeologický park na místě bývalého římského tábora Carnutum na východě Rakouska a gotický dům Velké guildy v estonském Tallinu.
Další z pamětihodností budou na seznam Evropského dědictví zařazeny po slavnostním večeru 15. dubna. Nicméně už z prosincového jednání evropského panelu pro Evropské dědictví je patrné, že žádné ze čtyř míst nominovaných Českou republikou letos označení Evropské dědictví nezíská. Porota bohužel nedoporučila Městkou památkovou zónu Zlín, Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, Zámek Kynžvart ani vítkovický důl Hlubina. Evropští odborníci naopak vyhodnotili, že značku Evropské dědictví budou moci používat například univerzitní knihovna v Coimbře, klášter Cluny ve Francii, antické centrum řeckých Athén či Münster a Osnabrück, místa spojená s uzavřením westfálského míru.