Plzeňský betlém už má 431 postaviček obyvatel města

Plzeň má unikátní betlém. Má už 431 postaviček různých podob a velikostí, které za posledních osm let vyrobili obyvatelé města. Ztvárňují většinou sami sebe. Betlém je vystavený každoročně v předvánoční době v mázhauzu radnice a je výjimečný tím, že ho nevyrábí profesionální řezbáři, ale samotní oby...


Plzeň má unikátní betlém. Má už 431 postaviček různých podob a velikostí, které za posledních osm let vyrobili obyvatelé města. Ztvárňují většinou sami sebe. Betlém je vystavený každoročně v předvánoční době v mázhauzu radnice a je výjimečný tím, že ho nevyrábí profesionální řezbáři, ale samotní obyvatelé Plzně. Svoji postavičku do něj může dodat kdokoli a tvůrci figurek nemusejí šetřit fantazií. Tvoří svoje vlastní podobizny nebo postavičky, které je nějak připomínají. V betlému už mají svou figurku také někteří politici, i když jich není moc. Jsou tu třeba zedníci se lžící nebo doktoři v bílých pláštích, zdravotní sestřičky, švadlenka i další profese. Většina autorů bydlí v Plzni, je tu ale například i postavička Plzeňanky, která se odstěhovala do Los Angeles. Figurku poslala poštou. Výrobci figurek si každoročně přicházejí prohlédnout právě tu svoji a pečlivě sledují, jestli je v betlému opravdu umístěna. Letos přibudou další postavičky. Každý, kdo tu svou přinese, je zároveň zapsaný do kroniky.
Když se půjdete na plzeňský betlém do budovy radnice podívat, můžete navštívit i vedlejší vánoční výstavu a Ježíškovu poštu. Na náměstí jsou také vánoční trhy, kde pod ozdobeným stromem nakoupíte drobné dárky nebo se občerstvíte teplými nápoji.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 18.12.2010 10:230 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

NOVÝ RENAULT CAPTUR