Ve dnech 26. – 30. května 2008 se Západočeská univerzita v Plzni zúčastní největšího světového veletrhu mezinárodních vzdělávacích výměn NAFSA 2008 ve Washingtonu. V rámci výpravy zástupců českých univerzit se představí potenciálním partnerům z USA a dalších zemí a nabídne jim své vzdělávací programy.
Představitelé čtrnácti českých vysokoškolských institucí a Národní agentury pro evropské vzdělávací programy budou prezentovat možnosti studia pro zahraniční studenty na stánku zemí Visegrádské skupiny organizovaném Komisí J. Williama Fulbrighta. Další české vysoké školy budou zastoupeny prostřednictvím vystavených propagačních materiálů.
„Veletrh NAFSA se stal nejdůležitějším globálním setkáním reprezentantů odborů pro zahraniční vztahy vysokých škol, a to nejen z USA. Spojené státy navíc plánují zavedení programu, jehož prostřednictvím by na zahraniční stáže mělo vyjíždět až milion amerických studentů ročně. Chtěli jsme, aby české školy byly u toho,“ vysvětluje motivaci Fulbrightovy komise pro uspořádání stánku koordinátor Jakub Tesař.
Své reprezentanty na český stánek vysílají následující univerzity:
· Česká zemědělská univerzita v Praze
· České vysoké učení technické v Praze
· Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
· Masarykova univerzita
· Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně
· Palackého univerzita v Olomouci
· Slezská univerzita v Opavě
· Univerzita Karlova v Praze
· University of New York in Prague
· Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
· Vysoká škola finanční a správní
· Vysoká škole ekonomická
· Vysoké učení technické v Brně
· Západočeská univerzita v Plzni
Jakub Tesař k seznamu dodává: „Jsme rádi, že tolik českých vysokých škol pochopilo význam účasti na prestižní akci, jakou je NAFSA, zvláště, když se koná na tak exponovaném místě, jako je americké hlavní město. Svědčí to o rostoucí chuti a připravenosti českých univerzit podílet se na stále intenzivnějších mezinárodních studijních a vědeckých výměnách.“
Realizaci visegrádského stánku umožnil grant Visegrádského fondu. Česká část stánku navíc získala příspěvek od Amerického vědeckého informačního střediska v Praze. Projekt má rovněž podporu velvyslanectví České republiky, Maďarska, Polska a Slovenské republiky.
Veletrh a s ním spojená konference NAFSA je nejrozsáhlejším celosvětovým setkáním profesionálů věnujících se mezinárodním výměnám ve vzdělávání - pracovníků zahraničních odborů a administrátorů výměnných programů škol různých stupňů, vládních i soukromých agentur, ale i firem nabízejících produkty a služby pro tuto oblast. Nejedná se o akci pro širokou veřejnost, ani o akci určenou studentům, vědcům nebo vyučujícím, pokud nejsou zapojeni do organizace mezinárodní spolupráce. V roce 2008 se očekává rekordní návštěva až deseti tisíc účastníků z celého světa. Pořadatelem setkání je americké sdružení NAFSA, jehož cílem je podpora mezinárodních vzdělávacích výměn a rozvoj této sféry v USA( www.nafsa.org ).
Komise J. William Fulbrighta, která koordinuje stánek zemí Visegrádské skupiny a organizuje české zastoupení, je mezivládní organizací s cílem podporovat vzájemné porozumění mezi Českou republikou a USA prostřednictvím výměn ve vzdělávání, vědě a kultuře, a to prostřednictvím česko-amerického Fulbrightova programu vládních stipendií a informačních a poradenských služeb ( www.fulbright.cz).
Visegrádský fond je mezinárodní organizací založenou vládami zemí Visegrádské skupiny (V4) – České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska za účelem podpory rozvoje užší spolupráce mezi těmito zeměmi prostřednictvím společné kulturní, vědecké a vzdělávací projekty, výměny mladých lidí, přeshraniční spolupráci a propagaci cestovního ruchu. (www.visegradfund.org ).