Blíží se listopad - měsíc sebevrahů. Policie varuje

Každý rok evidují policisté případy, kdy se lidé rozhodnou z nejrůznějších důvodů ukončit sami svůj život. Tak tomu bylo bohužel i v loňském roce. Statistiky sebevražd z roku 2009 ukazují na rizikové zimní měsíce, kterými jsou především listopad, prosinec a leden. Proto by plzeňští policisté chtěli ...

Cílená propagace v Plzni

Každý rok evidují policisté případy, kdy se lidé rozhodnou z nejrůznějších důvodů ukončit sami svůj život. Tak tomu bylo bohužel i v loňském roce. Statistiky sebevražd z roku 2009 ukazují na rizikové zimní měsíce, kterými jsou především listopad, prosinec a leden. Proto by plzeňští policisté chtěli poskytnout několik rad a informací, nejen jak bojovat se sebevražednými myšlenkami, ale i jak rozpoznat sebevražedné úmysly osob ve svém okolí.
V loňském roce si v západních Čechách vzalo život celkem 152 osob, nejčastěji ve věkové skupině 50-60 let a 40-49 let. Lidé, kteří se rozhodli v loňském roce spáchat sebevraždu, tak činili z nejrůznějších důvodů. Nejčastějším zjištěným motivem byly psychické problémy, konflikty, existenční problémy a fyzická onemocnění.
Policisté jsou jedni z prvních, kteří dorazí k sebevrahovi a snaží se jej udržet naživu. Policie má své vyškolené pracovníky, jejichž úkolem je pomoci v takovéto těžké životní situaci. Velmi často policisté riskují svůj vlastní život pro záchranu jiného života, který se rozhodl sebevrah ukončit.
Příčin, proč se člověk rozhodne ukončit svůj život může být mnoho. Většinou se jedná o více příčin najednou a velmi často jde o poslední kapku v moři problémů. Pozornost by měla být věnována především lidem, kteří procházejí nějakou životní krizí jako je ztráta zaměstnání, ztráta partnera nebo blízké osoby, konflikty v rodině apod. Motivem však může být i duševní nebo fyzická nemoc. V tomto ročním období se k problémům může ještě přidat depresivní nálada ze špatného počasí a pocit osamocení v období svátků.
Věnujte proto zvláště v tomto ročním období pozornost lidem ve vašem okolí. Všímejte si jejich nálad a mějte na paměti, že obecně rozšířený mýtus „Kdo o sebevraždě mluví, nikdy ji nespáchá“ není pravdivý. Pokud se někdy setkáte s člověkem, který se Vám svěří s tím, že má v úmyslu spáchat sebevraždu, nebagatelizujte jeho problémy, ale snažte se mu být oporou a vyslechnout jej. Můžete tak zachránit lidský život.
Alarmujícími znaky úmyslu spáchat sebevraždu jsou například myšlenky týkající se konkrétního plánování sebevraždy, kdy, kde a jakým způsobem odejít ze světa. Připravování si dopisu na rozloučenou, náhlé urovnávání vztahů s okolím, obstarávání si léků apod. V tomto období si jedinec již na myšlenku sebevraždy natolik zvykl, že ji zabudoval do žebříčku svých hodnot a často o ní hovoří. Hovoří například o tom, že by bez něj na světě bylo lépe, že je stejně všem na obtíž, že ho nikdo nemá rád atd. V tomto případě věnujte takovému člověku velkou pozornost a nejlépe sami kontaktujte odborníky a poraďte se co v takovém případě dělat.
Bohužel známe i sebevraždy, kterým se nijak předejít nedá. Jsou to náhlá a spontánní rozhodnutí. Jde o sebevraždy ve zkratu, kdy se člověk náhle rozhodne a co nejrychleji chce svůj cíl naplnit.
Lidé, kteří se dostanou do tak náročné životní situace, kdy začnou uvažovat o ukončení svého života, potřebují zjistit, že jejich problém má řešení, že každý problém má řešení a že na něj nejsou sami. Podpořte je a dejte jim najevo, že jste tady s nimi, vyslechněte je. A pokud vy sami cítíte, že vás tíží problém se kterým si nevíte rady a cítíte se osamoceni, obraťte se například na linky důvěry, centra krizové intervence, psychologická pracoviště nebo na linky tísňového volání. Na těchto pracovištích jsou lidé vyškoleni, aby vám byli schopni poradit a pomoci.
Osamocení je jedním z rizikových faktorů, proto věnujte pozornost lidem rozvedeným a ovdovělým. Rizikovým faktorem může být i vlastnictví zbraně nebo dostupnost nebezpečných léků. Po oběšení je zastřelení legálně drženou zbraní nejčastějším způsobem spáchání sebevraždy. Také závislost na alkoholu nebo na jiných návykových látkách je jedním z rizikových faktorů. Dále to může být nevyléčitelná nemoc doprovázená silnými bolestmi.
Člověk zabývající se myšlenkami na sebevraždu ztrácí zájem o přátele, uzavírá se sám do sebe, ztrácí zájem o své koníčky, studium nebo práci, zbavuje se věcí, které jsou mu nejdražší a přestává pečovat o svůj zevnějšek.
A jak můžete pomoci vy? Jak bylo již výše uvedeno, naslouchejte. Pokud nabudete podezření, že by se někdo ve vašem okolí mohl pokusit o sebevraždu nebo si s těmito myšlenkami pohrává, nenechávejte si takové podezření pro sebe. Hledejte pomoc u členů rodiny nebo přátel a snažte se zprostředkovat odbornou pomoc. Tato problematika se může dotknout každého z nás, proto by každý měl vědět, kam se se svými problémy obrátit. Mnoho lidí prožívá stejné nebo podobné krize a ať jde o jakoukoliv krizi, každá se dá vždy řešit.

· RIAPS – linka důvěry 222 580 697 - NONSTOP
· Linka důvěry a psychologické pomoci Epoché, o.s. - NONSTOP
Tel.: 377 462 312
Mob.: 605 965 822
· LINKA BEZPEČÍ - pro děti 116 111 www.linkabezpeci.cz - NONSTOP
· Tísňová linka 112



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 24.10.2010 17:16



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka