Klokan v plzeňské ZOO má jméno Biwoy

První „plzeňské“ mládě klokana rudého se narodilo letos počátkem léta a osamostatňuje se poslední cca 3 týdny. Do té doby se zdržovalo ve vaku u matky.

Jarní servisní akce AUTO CB

První „plzeňské“ mládě klokana rudého se narodilo letos počátkem léta a osamostatňuje se poslední cca 3 týdny. Do té doby se zdržovalo ve vaku u matky.
Kmotři, Ondra s maminkou Helenou Maciarzovou z Plzně, vybrali jméno Biwoy, i když není ještě zcela jasné, zda jde o kluka.
V Zoo Plzeň jsou dva dospělé páry, přivezené postupně ze Zoo Jihlava, Olomouc a Praha. Chován je zde od roku 2000 ve velkém australském výběhu. Jako teplomilný druh má klokan rudý i svůj písečný plácek, kde se v létě vyhřívají na sluníčku.
V Zoo Plzeň se letos rozmnožil i menší klokan rudokrký a malý a vzácný klokánek králíkovitý.
Klokan rudý (Macropus rufus) je největším druhem klokana, samec může ve stoje měřit až 2,1 m. V přírodě Austrálie nahrazuje velké kopytníky, zatímco klokani středního nebo malého vzrůstu, ke kterým patří i klokan rudokrký (Macropus rufogriseus), nahrazují zajíce.
Klokan rudý je největší z klokanů a žijících vačnatců vůbec. Samci jsou větší než samice a váží až 85 kilogramů. Skáčou na zadních nohách a ocas jim slouží k udržení rovnováhy. Na krátkou vzdálenost vyvinou rychlost až šedesát kilometrů v hodině a jejich skoky jsou téměř osm metrů dlouhé. Žijí kočovně, převážně ve skupinách v suchých travnatých krajinách australského vnitrozemí a v době sucha přepadají i ranče. Během denního vedra však zalehnou do stínu a za potravou vycházejí až pozdě odpoledne. Většina samců nemá samici. Ty si přisvojuje nejsilnější samec po vzájemných soubojích.
Mládě je ve vaku uchyceno k bradavce tak, aby nemohlo při hopkování vypadnout. Březost trvá pouhých 33 dní, mládě váží cca 1g.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
12.09.2003 16:44




0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka