Kulturu ano! Obchod ne! Aneb Zachovejme kulturu!

V Plzni v těchto dnech zahájilo činnost sdružení KULTURA(K) VÍTĚZÍ. Jeho cíl je jasný: ohradit se proti záměru výstavby obchodního centra Aréna na místě Domu kultury Inwest bez jakékoliv ekvivalentní náhrady za kulturu. Začátkem března 2011 úspěšně proběhla registrace sdružení na ministerstvu a nyní...

Jarní servisní akce AUTO CB

V Plzni v těchto dnech zahájilo činnost sdružení KULTURA(K) VÍTĚZÍ. Jeho cíl je jasný: ohradit se proti záměru výstavby obchodního centra Aréna na místě Domu kultury Inwest bez jakékoliv ekvivalentní náhrady za kulturu. Začátkem března 2011 úspěšně proběhla registrace sdružení na ministerstvu a nyní sdružení oficiálně zahajuje svoji činnost.
V březnu minulého roku byla zrealizována petice – jak v psané tak internetové podobě, kterou dodnes podpořilo již přes 5 500 občanů nejen Plzně, ale i dalších měst celé ČR a ukazuje tím, že se nejedná pouze o problém lokální, ale globální. „Web celé iniciativy Arénu ne!, bude ve své plné šíři sloužit i nadále s tím, že získá nové logo a hlavičku speciálně v rámci založeného občanského sdružení“ říká Bc. Filip Kastl, autor webu a jeden z primárních iniciátorů loňské aktivity. „Prostřednictvím webu má každý možnost se vyjádřit, podpořit petici a získat veškeré informace o daném problému“ upřesňuje Kastl.
Hlavním důvodem vzniku občanského sdružení je možnost vyjadřovat se ve správních řízeních. „Chceme všemi dostupnými právními prostředky zabránit, případně oddálit stavbu obchodního centra Aréna s tím, abychom získali případný čas na hledání alternativ“ poznamenává Martin Marek, autor původní petice z loňského roku. „Jediná možnost jak ve správních řízeních ovlivnit konečnou podobu projektu, je vyjadřovat se formou občanského sdružení“, dodává Marek.

Dále občanské sdružení usiluje o hledání alternativních možností využití území, chce organizovat debaty jak s odbornou tak s širokou veřejností a ukázat, že lze lokalitu u Domu Kultury řešit i jinak. „Budeme kontaktovat uznávané a zkušené architekty a osobnosti, kteří by k danému problému mohli říct své. Chceme hledat alternativní řešení a ukázat lidem, že místo lze řešit komplexněji“ líčí architekt Jakub Mareš, další z iniciátorů loňské aktivity. „Několik návrhů možných řešení již zpracovali studenti z Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. Další možný, který řeší rekonstrukci a přístavbu pochází z dílny architekta Miroslava Hrubce, autora současného Domu Kultury“ doplňuje.

„Je s podivem, že Plzeň, která se honosí titulem Evropské město kultury pro rok 2015, se snaží s uměním ve městě spíše zamést, než mu připravovat živnou půdu“, dodává Martin Potůček, spoluzakládající člen petičního výboru. „I na to chceme poukázat" uzavírá Potůček.

Občanské sdružení KULTURA(K) VÍTĚZÍ, o.s. vzniká s cílem oddálení dalšího postupu záměru výstavby obchodního centra, hledání alternativních řešení a informování veřejnosti prostřednictvím všech dostupných prostředků. Každý má možnost se vyjádřit a ukázat, že nesouhlasí s výstavbou dalšího obchodního centra o to více na místě kultury bez její ekvivalentní náhrady.

Občanské sdružení KULTURA(K) VÍTĚZÍ také napsalo otevřený dopis plzeňským zastupitelům, kteří se budou svém čtvrtečním zasedání rozhodovat o vyhlášení či zrušení architektonické soutěže na místě Domu kultury INWEST. Jeho znění přinášíme:

Vážení zastupitelé,

obracíme se na Vás jménem občanského sdružení KULTURA (K) VÍTĚZÍ o.s. a zároveň také jako iniciátoři Petice proti záměru výstavby obchodního centra Aréna Plzeň na místě Domu kultury INWEST, kterou k dnešnímu dni podepsalo již více než 5500 občanů. Aktuální počet signatářů petice můžete sledovat na adrese www.kultura-k-vitezi.cz.
Na svém jednání budete rozhodovat o vyhlášení nebo zamítnutí architektonické soutěže, jejíž přípravu zastupitelstvo schválilo již v červnu minulého roku. Před téměř rokem se tedy zdálo, že zastupitelstvo města Plzně se začalo vážně zabývat tím, co trápí mnoho Plzeňanů a to je nekoncepční, neregulovaná a živelná výstavba v historickém centru Plzně a jeho bezprostředním okolí. Během více než půl roku, i přes usnesení vašeho zastupitelstva, nedokázal Útvar koncepce a rozvoje Města Plzně připravit vyhlášení soutěže a díky jeho nečinnosti tak mohl investor, firma Amádeus, postupovat nerušeně dál v přípravě výstavby obchodního domu na místě Domu kultury INWEST. Město Plzeň tímto způsobem rezignovalo na jakoukoli snahu ovlivnit, co lze v urbanisticky nejcennějším prostoru mezi vlakovým nádražím a historickým náměstím stavět, bez ohledu na funkci této stavby a její negativní či pozitivní přínos pro centrum Plzně, její obyvatele a návštěvníky.
Proto Vás žádáme, abyste na svém jednání, kromě vyhlášení či nevyhlášení architektonické soutěže, přijali usnesení vedoucí k vytvoření regulačního plánu pro dané území a také zabránili nevratným změnám v prostoru Domu kultury před tím, než proběhne odborná diskuse nad regulačním plánem, ze které vyplyne, jakým způsobem lze dané území využít ku prospěchu Plzně a jejích občanů. Jak je vidět z alternativního návrhu Ing. arch Miloslava Hrubce, prostor Domu kultury INWEST je možné řešit v souladu s komerčními zájmy investora i zájmy obyvatel města Plzně.
Není pravda, že město Plzeň nemůže ovlivnit podobu a funkci stavby, kterou plánuje postavit soukromý investor, firma Amádeus, namístě Domu kultury INWEST. Město má mnoho nástrojů jakými jsou například přijetí regulačního plánu, jednání s investorem, odkup Domu kultury INWEST zpět do majetku města a mnoho dalších. Žádáme Vás tedy, spolu s více než 5500 občany, začněte se využitím prostoru Domu kultury INWEST vážně zabývat a přijměte taková usnesení, která budou ku prospěchu města Plzně, jejích občanů, a návštěvníků.

Za občanské sdružení KULTURA(K) VÍTĚZÍ o.s. členové výboru:


Martin Marek
Bc. Filip Kastl
Ing. arch. Jakub Mareš
Barbora Ottová
Martin Potůček
Adam Šoukal


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 06.04.2011 12:06



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka