Myslivci z Oseka obdivovali dravce

Na sklonku října zažili obyvatelé Oseka, malebné obce nedaleko Rokycan, nevšední podívanou. Sokolnické středisko Rokycany pod vedením Mgr. Jana Kumbery zde uspořádalo sokolnický den, který byl spojen s vystoupením kouzelníka a kvalitním občerstvením místních myslivců v čele s Václavem Řežábkem. Do k...

Cílená propagace v Plzni

Na sklonku října zažili obyvatelé Oseka, malebné obce nedaleko Rokycan, nevšední podívanou. Sokolnické středisko Rokycany pod vedením Mgr. Jana Kumbery zde uspořádalo sokolnický den, který byl spojen s vystoupením kouzelníka a kvalitním občerstvením místních myslivců v čele s Václavem Řežábkem. Do klubovny TJ Sokol Osek se v neděli kolem desáté hodiny sjela desítka sokolníků se svými dravci. Soustředila se zde i početná skupina dětí i dospělých doprovázející sokolníky při výcvikovém dni i doprovodný program. Ten začal úderem půl jedenácté vystoupením kouzelníka Zdeňka Burghausera, který je na Rokycansku častým hostem škol nejrůznějších typů. Předvedl zde nejen kouzelnické umění, ale i několik zástupců sov i papoušků. Obohatil tak nejen malé účastníky, ale i dospělé, které později neodmítli pozvání na kvalitní občerstvení, které pro účastníky připravili myslivci z Honebního společenstva Bušovice.
Samotný výcvikový den začal slavnostním nástupem doprovázený trubačským vystoupením a úvodním slovem nejen pana Řežábka – honebního starosty, ale Mgr. Jana Kumbery – vedoucího sokolnického střediska, který představil nejen samotné sokolnictví, ale i zúčastněné dravce. Zájemci tak mohli obdivovat jestřába lesního, sokoly stěhovavé, rarohy velké i jejich křížence při sokolnickém výcviku.
Sokolnictví – umění lovu s dravými ptáky je známé již několik tisíciletí. Na našem území se s ním prokazatelně setkáváme v devátém století. Největší rozmach však zažívá ve středověku. Z první poloviny 13. století pochází latinský spis císaře Fridricha II. „ O umění lovu s ptáky „. Lov s dravými ptáky byl záležitostí především šlechty a chovem sokolů i jejich výcvikem se zabývaly významné feudální dvory i církevní řády, které zakládaly sokolnické školy. Vycvičený sokol představoval vzácný dar mimořádné hodnoty a byl často využíván k diplomatickým účelům. Za účelem uchování tradic sokolnictví v Čechách byl v roce 1967 zřízen Klub sokolníků při Českomoravské myslivecké jednotě. V současné době má zhruba 400 členů sdružených ve dvaceti střediscích v různých koutech republiky. Podmínkou členství v klubu je dosažení věku 18 let, členství v ČMMJ a úspěšně složené sokolnické zkoušky. Zájemci o členství se na náročné zkoušky připravují pod vedením zkušených sokolníků. Používání loveckých dravců v sokolnictví povoluje orgán státní správy myslivosti, jejich držení a chov pak orgány ochrany přírody. Pro sokolnictví se v současné době nejčastěji využívají – sokol stěhovavý, raroh velký, orel skalní, káně Harrisova a jestřáb lesní. Sokolníci lovecky využívají přes dvěstě dravců a další slouží k umělým odchovům. Ročně sokolníci odchovávají přes 400 mláďat nejrůznějších druhů dravců, z nichž je část vypuštěna do volné přírody. Prestižní akcí Klubu sokolníků je každoroční mezinárodní setkání v Opočně pod Orlickými horami, provázené společnými lovy a ukázkami pro veřejnost. V letošním roce se již uskutečnilo a rokycanské sokolnické středisko zde zastupoval Mgr. Kumbera, ing. Štrba a p. Heidler, kteří tomuto zvláštními způsobu lovu propadli. Od roku 2000 je Klub sokolníků i členem prestižní organizace IAF – Mezinárodní asociace pro sokolnictví a ochranu dravců.
Po náročném dnu se sokolníci, jejich dravci a jejich příznivci sešli na slavnostním zakončení, který byl spojen s výřadem ulovené zvěře a zhodnocením celé akce. Poté následovala neformální diskuse v útulné klubovně místních sokolů spojená s pravým mysliveckým občerstvením, za což patří myslivcům velký dík. Je sympatické, že myslivci z Honebního společenstva Bušovice myslí nejen na své členy, ale i ostatní. Kromě pořádání řady loveckých akcí, připravují i akce kulturní. Tou první bude již zanedlouho hubertská zábava, která se uskuteční 14. listopadu a myslivecký ples s datem 9. ledna 2009. Zanedbatelná není ani péče o zvěř i okolní krajiny. Ve spolupráci s dalšími organizacemi se pustili do vysazování zeleně ve svém okolí, k čemuž nabádají nejen své členy, ale i ostatní. Ve výčtu dobrých počinu myslivců bychom jistě mohli pokračovat.
Ale co dodat na závěr. Pouze v superlativech byl od všech zúčastněných hodnocen letošní další výcvikový den, pořádaný rokycanskými sokolníky. Významnou měrou pro zdárný průběh přispělo především svým přátelským přijetím Honební společenstvo Bušovice, které se velmi kvalitně staralo i o žaludky zúčastněných. Nám nezbývá, než-li tedy ještě popřát všem, aby se v přátelské a kamarádské atmosféře jaká panovala v Oseku setkávali i na dalších sokolnických akcích. Tou bude 16. listopadu další sokolnický výcvikový den, pořádaný tentokráte v Těškově. Bližší informace lze získat na telefonním čísle 603239922.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 04.11.2008 07:30



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka