Na Šumavě zbrojí před kůrovcovou sezonou

Předsezónní práce na obranných opatřeních proti lýkožroutu smrkovému v lesích NP Šumava vrcholí. Lesníci našeho největšího národního parku zahájili letos činnosti spojené s likvidací kůrovcové kalamity již na začátku roku. Veškeré nutné přípravy pak budou dokončeny včas před jarním rojením kůrovců. ...

Jarní servisní akce AUTO CB

Předsezónní práce na obranných opatřeních proti lýkožroutu smrkovému v lesích NP Šumava vrcholí. Lesníci našeho největšího národního parku zahájili letos činnosti spojené s likvidací kůrovcové kalamity již na začátku roku. Veškeré nutné přípravy pak budou dokončeny včas před jarním rojením kůrovců.

Zpracování napadených stromů
Více, než tomu bylo v předchozích letech, je v NP Šumava kladen důraz na včasné zpracování lýkožrouty napadených stromů. Bez ohledu na sněhovou pokrývku probíhalo vyhledávání a zpracování těchto stromů intenzivně prakticky po celé zimní období. Práce spojené s likvidaci kůrovců přezimujících ve stromech vrcholí právě teď – v předstihu před jejich jarním rojením. Aktuálně bylo dosud asanováno cca 10 000 m3 napadených stromů.

Obranná zařízení
Kromě včasného zpracování napadených stromů využívá Správa NP a CHKO Šumava pro redukci populace kůrovců další metody. Těmi jsou zejména tzv. obranná zařízení, která slouží k zachycení lýkožroutů a pro jejich monitoring. Tato technická, lesníky často používaná zařízení, mají nejčastěji podobu lapáku či lapače.
V NP Šumava jsou používány nárazové štěrbinové lapače. Ty vnímají návštěvníci NP (pokud si jich při svých toulkách přírodou všimnou) jako „ty černé čtyřhranné ploché plastové bedýnky na stojanech“. Lapáky pak mají formu stojících či ležících čerstvých smrkových kmenů, které mohou být ošetřeny insekticidním přípravkem a osazeny feromonovým odparníkem. Celkem bylo dosud instalováno téměř 4 tis. těchto zařízení. Práce jsou v plném proudu a budou dokončeny včas před jarním rojením lýkožroutů. Protože zatím nebylo vydáno nové rozhodnutí ministerstva životního prostředí, o které Správa NP požádala, postupuje se v souladu s rozhodnutím z roku 2007, tedy stejně jako v předchozích letech.

Chceme zabránit dalšímu šíření kůrovce
"Ačkoli není role obranných zařízení technického charakteru podceňována, je stále větší důraz kladen na nutné včasné zpracování napadených stromů. Účelem a zároveň úkolem, na který jsou lesníci v NP připraveni, je kůrovcové stromy asanovat dříve, než se z nich namnožení kůrovci rozšíří do okolí," uzavírá mluvčí NP Šumava Jana Zvettlerová.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 10.04.2011 14:07



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka