Plzeňští policisté varují: Pozor na podvodníky

Plzeňští policisté šetří v těchto dnech případ zpronevěry. Osmadvacetiletý mladík se domluvil s o pět let mladší ženou, že jí nainstaluje do notebooku internet. Dívka mu na smluveném místě předala tašku, ve které byl mimo notebooku ještě digitální fotoaparát. Místo, aby internet nainstaloval, vedla ...

Cílená propagace v Plzni

Plzeňští policisté šetří v těchto dnech případ zpronevěry. Osmadvacetiletý mladík se domluvil s o pět let mladší ženou, že jí nainstaluje do notebooku internet. Dívka mu na smluveném místě předala tašku, ve které byl mimo notebooku ještě digitální fotoaparát. Místo, aby internet nainstaloval, vedla jeho další cesta do zastavárny, kde svěřené věci zastavil a peníze za ně použil pro svoji potřebu.
Takový případ není však ojedinělý. Podvodníci dovedou využít takřka každé příležitosti, která se jim naskytne. Asi hlavní problém je v tom, že je většina občanů zaslepena vidinou nízkých finančních nákladů. Neuvědomují si, že tím dávají jakýmkoliv nepoctivcům obrovskou příležitost obohatit se na cizí úrok. Proto by měl každý dobře zvážit, komu své věci svěří. Rizika s tím spojená jsou skutečně velká. Policisté proto doporučují všem, aby se raději obrátili na autorizované servisy, kde si sice trochu připlatí, ale nemusejí se obávat toho, že se se svými věcmi již nesetkají. Ve chvíli, kdy je zboží chráněno záruční lhůtou, je dobré se obrátit na obchod, kde bylo zakoupeno. V každém servisu či obchodu vystaví potvrzení o převzetí věci a další výhodou je i záruční lhůta dané opravy, během které se může občan vrátit zpět a práci reklamovat. Což neplatí v případě, že se člověk obrátí s prosbou o pomoc mimo specializované prodejny či servisy.
Policisté se setkávají i s případy, kdy podvodníci oslovili na ulici některé seniory. Pod různými záminkami je poté okradli o celoživotní úspory. Jejich fígle spočívají v tom, že se postaví do role obětí, které nutně potřebují peníze. Slíbí, že jakmile svůj údajný problém vyřeší, vyzvednou v bance peníze a okamžitě je vrátí. Nejen děti, ale i starší lidé jsou hodně důvěřiví a každý je může takříkajíc obalamutit. Proto by měl být každý ze seniorů opatrný a nevěřit cizím lidem. Samozřejmostí pak zůstává i to, že si neznámé návštěvníky nebude zvát domů. Stejně tak by neměli otevírat nikomu, koho neznají. Policisté evidují také případy, kdy na seniory zazvonili nějací lidé s tím, že jsou pracovníky elektrárny, plynárny či sociálního úřadu a přišli jim vrátit přeplatky. Pro některé spoluobčany je možná novinkou, že každá z takových institucí vrací přeplacené částky ze záloh prostřednictvím pošty či bankovních ústavů. V každém případě je ale potencionální zaměstnanec povinen na požádání předložit průkaz. Pokud tak neučiní, měly by pro ně dveře zůstat zavřené. Opatrnější příště bude nejspíš i 82letá žena z Plzně. U dveří jejího bytu zazvonila nějaká žena s tím, že je zaměstnankyně elektráren a jde k ní zkontrolovat správnost údajů. Stařenka si od ní průkaz nevyžádala a pozvala ji dovnitř. Po odchodu ženy zjistila, že jí chybí tři peněženky s více jak šesti tisíci korunami.
Záleží na každém, zda podstoupí taková rizika, ale prevence je z hlediska boje proti kriminalitě důležitá. Čím více překážek každý z nás vytvoří, o to je menší šance, že se stane obětí podvodníků. Rada je to jednoduchá, ale účinná.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
07.08.2009 17:13



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka