Postižení ve Stodě mají pekárnu i chráněné bydlení

Výsledek vyjímečného projektu -Sociálně terapeutické centrum Domu pro osoby se zdravotním postižením (DOZP) Stod byl představen veřejnosti. Slavnostního otevření ve Stodě se zúčastnila řada významných osobností, mezi nimi i senátorka Dagmar Terelmešová, která stála u zrodu projektu a hejtman Plzeňsk...

Jarní servisní akce AUTO CB

Výsledek vyjímečného projektu -Sociálně terapeutické centrum Domu pro osoby se zdravotním postižením (DOZP) Stod byl představen veřejnosti. Slavnostního otevření ve Stodě se zúčastnila řada významných osobností, mezi nimi i senátorka Dagmar Terelmešová, která stála u zrodu projektu a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. Projekt za 44 884 000 Kč je spolufinancovaný Evropskou unií, Plzeňský kraj jako zřizovatel přispěl částkou bez mála 7 milionů korun.
Díky projektu vznikl objekt chráněného bydlení v centru města Stod. Objekt je určen pro klienty DOZP a dalších poskytovatelů sociální péče v Plzeňském kraji (např. partnerů projektu). Je zde celkem osm bytů 1+0 a čtyři byty 1+1. Projekt usiluje o co nejintenzivnější zapojení obyvatel chráněného bydlení do místní komunity, v objektu bude přítomen kvalifikovaný personál, který bude poskytovat pouze lehkou dopomoc. V domě s chráněnými byty je také sociálně terapeutické dílna (minipekárna), která slouží jako zdroj pracovních příležitostí pro klienty chráněného bydlení.
„Je to krásné a důstojné bydlení pro lidi, kteří ho potřebují a zaslouží si ho. Přeji všem, aby tu byli šťastní, “ řekl hejtman při slavnostním otevření. „Přínosem jistě také je, že tu vzniklo celkem 20 nových pracovních míst,“ dodává hejtman.
Pekárna s prodejnou pečiva zaměstnává patnáct lidí, z toho devět se zdravotním postižením. Šest každý den peče chléb, rohlíky a sladké pečivo všeho druhu, tři pomáhají v kavárně. Podnik se jmenuje U Mlsného anděla a stojí přímo v centru tříapůltisícového Stodu.
„Je úžasné, že tu budou vznikat výrobky ke každodenní spotřebě. Doposud veřejnost vnímala chráněnou dílnu spíše jako něco, kde vznikají převážně keramické výrobky a dárky, kdežto tady se budou nakupovat rohlíky, pečivo a čerstvý chléb pro každodenní spotřebu a to je to úžasné, “ myslí si radní Plzeňského kraje pro sociální věci Miroslav Brabec.
DOZP Stod pečuje o 190 klientů, převážně mužů s mentálním postižením.
„Náš domov plánuje do poloviny roku 2015 ústavní bydlení postupně téměř převézt do chráněných bytů a domků až pro 80 procent klientů. Tohle je první krok. Jeho realizace trvala 1,5 roku, vznikly dvě nové budovy," uvedl ředitel DOZP Stod Radomír Bednář.
Projekt chráněného bydlení a sociálně terapeutické dílny ve městě Stod je podporován v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad (2 prioritní osy – Stabilizace a rozvoj měst a obcí; 2.5. oblasti podpory – Rozvoj infrastruktury pro sociální integraci) má několik specifik, která ho činí v porovnání s ostatními aktivitami obdobného typu poskytování sociální péče výjimečným:
· Vybudování moderní a ojedinělé formy poskytování sociální péče (chráněné bydlení)
· Vysoká společenská potřebnost projektu (péče o zdravotně postižené osoby)
· Zajištění vlastních pracovních úvazků osobám se zdravotním postižením
· Rozšíření občanské vybavenosti města Stod (sociálně terapeutická dílna – minipekárna)
· Zvýšení esteticko-urbanistického řešení širšího centra města Stod

„Naši klienti se díky projektu stavějí na svoje vlastní nohy, sami pro sebe vyrostou, protože najednou mají něco, co je skutečně jejich domácnost, o kterou se mohou starat. Dokáží tak nejenom nám, ale i světu, že na to mají, “ doplňuje vedoucí sociálních služeb DOZP Stod Radek Rosenberger.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 14.04.2011 17:09



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka