Radbuza Plzeň hostila krajské přebory v plavání

Povinnou kvalifikací pro zimní mistrovství České republiky v jednotlivých věkových kategoriích žactva byly Podzimní sdružené krajské přebory v plavání pro Karlovarský a Plzeňský kraj. Konaly se na bazénu SK Radbuzy Plzeň v Kozinově ulici. Pohár desetiletého a jedenáctiletého žactva je vrcholem této ...

Povinnou kvalifikací pro zimní mistrovství České republiky v jednotlivých věkových kategoriích žactva byly Podzimní sdružené krajské přebory v plavání pro Karlovarský a Plzeňský kraj. Konaly se na bazénu SK Radbuzy Plzeň v Kozinově ulici. Pohár desetiletého a jedenáctiletého žactva je vrcholem této věkové kategorie, která se těchto závodů také zúčastnila.
Jedenáct žaček a čtrnáct žáků vyslal do bojů Sportovní klub Radbuza Plzeň. Mezi jasnou favoritku patřila čtrnáctiletá Eliška Balíková, která proměnila všech osm startů ve vítězství. Svým soupeřkám nedala šanci od nejkratšího kraulového sprintu, přes stometrový až po střední dvousetmetrovou trať. Dále pak ve znakových disciplínách a polohovém závodě na 100 a 200 metrů. Osmé prvenství dovršila v motýlkové stovce.
Stejný počet přebornických titulů si vybojovala o dva roky mladší Renáta Fialová. Ta prokázala své tréninkové kvality ve všech disciplínách volným způsobem (100, 200, 400 a 800 m VZ) a motýlkem (100 a 200 m) mimo padesátek. S velkým náskokem vyhrála i dvoustovku polohově a dokázala tak dobře zvládnout všechny čtyři plavecké způsoby. Třináctiletá Tereza Kocmoudová jich získala pět. Dva tituly z obou náročných motýlkových tratí a jasnou všestrannost prokázala ziskem tří, z polohových závodů na 100, 200 a 400 metrů.
Za zmínku ještě stojí úspěchy dvanáctileté Michaeli Ulipové, která si vybojovala ve dvoustovce prsa první místo, dvě druhá ze stovky motýlek a dvoustovky volný způsob. Svoji sbírku ještě rozšířila o šest třetích příček.
Sedmkrát se na stupních vítězů ukázali nejmladší - desetiletí Radek Štochl a Lukáš Bucháček společně s dvanáctiletým Jiřím Zučkem. Štochl a Bucháček měli velkého soupeře v Dominikovi Polcarovi z plzeňské Slávie a však jednou ho Radek Štochl porazil. Bylo to při disciplíně 100 metrů znak. Dále si na krk pověsil čtyři stříbrné a dvě bronzové medaile. Bucháček získal k jednomu přebornickému titulu po třech druhých a třetích místech.
Jiří Zuček si vyplaval o jeden titul více, stejně druhých míst a o jedno třetí méně nežli Lukáš. Stejně starý jako Zuček je Richard Novický, který dokázal zvítězit při dvoustovce znakem. V kraulovém sprintu a ve stovce polohově také vyhrál, Zuček byl vždy druhý. Tři druhé příčky Richard přidal z dvousetmetrové trati polohový závod, stovky volný způsob a z dvakrát tak delší distance, ve které bral Jiří Zuček třetí místo.
Šestkrát bronzový byl Michal Rieger, ročník narození 1994, z 50, 100, 200 a 400 volného způsobu, stovky motýlek a dvoustovky polohově. Stejný počet medailí získal i dvanáctiletý Daniel Brandl, ale tři z šesti byly stříbrné a tři bronzové. O zlato ho vždy připravil jeho domažlický rival Martin Šimáček, při 100 a 200 metrech prsa a při dvoustovce polohově.
Celkem „radbuzáci“ vybojovali 31 přebornických titulů, dvacet druhých a dvacet devět třetích míst v konkurenci sedmi plaveckých klubů ze Západních Čech.