Techmania pozve na statisíce hvězd i do nitra nanovláken

V plzeňské Techmanii bylo instalována speciální technické studio, které zaměstnancům science centra umožní produkovat vlastní populárně-vzdělávací 3D filmy. Hardware a software za zhruba 1,5 mil. Kč slouží jako zmenšený simulátor unikátního virtuária, které Techmania představí na podzim příštího rok...

Jarní servisní akce AUTO CB

V plzeňské Techmanii bylo instalována speciální technické studio, které zaměstnancům science centra umožní produkovat vlastní populárně-vzdělávací 3D filmy. Hardware a software za zhruba 1,5 mil. Kč slouží jako zmenšený simulátor unikátního virtuária, které Techmania představí na podzim příštího roku.
„V Techmanii bylo tento týden zprovozněno technické zařízení, díky němuž mohou odborní zaměstnanci budoucího 3D planetária věrně simulovat projekční prostředí virtuária, které stavíme“, potvrdil tiskový mluvčí Techmania Tomáš Moravec: „Podtlaková kupole, na míru vybroušená optická čočka, kterých je asi jen čtyřicet na světě a počítače včetně speciálního softwaru umožní našim lidem vyrábět dvoj- i trojrozměrné populárně vzdělávací filmy a lektorské pořady“, dodává Moravec.

Jeden a půl metru široká kupole, která funguje na principu podtlaku, je zmenšeninou čtrnáctimetrového virtuária, tedy hlavní části budoucího planetária, které umožní trojrozměrné projekce na kulovou plochu. Právě díky této technologii, již využívají pouze dvě instituce v Evropě (polské Centrum Nauki Kopernik a barcelonské science center CosmoCaixa) se budoucí 3D planetárium v Techmanii stane českou špičkou v oboru.

„S pomocí nového vybavení můžeme nejen psát scénáře k budoucím filmům, ale také je fakticky vytvářet, programovat“, vysvětluje Tomáš Meiser, kurátor vznikající expozice Vesmír: „Disponujeme nyní softwarem, v němž je simulován celý známý vesmír, je zde např. uložena pozice hvězd v Galaxii. Na každou desítek tisíc těch, které jsou nám relativně blízké, si budou moci naši návštěvníci takříkajíc „zaletět“: technologie totiž umí simulovat trojrozměrnou virtuální návštěvu každé z nich“, dodává Meiser.

Sofistikované IT vybavení od americké společnosti Sky-Skan, díky němuž „Techmaniaci“ vyrábí svou vlastní 3D grafiku či zvukové stopy pro budoucí vzdělávací snímky, však nebude využíváno jen k popularizaci vesmíru: „Techmania od podzimu nabídne projekce z mnoha různých oborů, vedle astronomie se zaměříme třeba i na mikrosvět a vezmeme návštěvníky i do říše zvířat“, shrnuje Moravec. Budoucí návštěvníci science centra se tak mohou těšit, že se kromě výletů mezi hvězdy a planety vydají třeba do vnitřku nanovláken, molekul nebo se velmi detailně seznámí s modely DNA.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 26.12.2012 17:17



0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka