Tým Genetiky Plzeň posílila profesorka Ulčová-Gallová

Plzeň – Až 30 procent párů, které plánují potomka, má problémy, aby žena otěhotněla. U téměř pětiny, tedy u pěti procent ze všech, se jedná o složité komplikace. Ale i ty lze v mnoha případech řešit. Obor, který se zabývá příčinami a léčbou snížené plodností, se nazývá imunologie reprodukce a ve své...

Cílená propagace v Plzni

Plzeň – Až 30 procent párů, které plánují potomka, má problémy, aby žena otěhotněla. U téměř pětiny, tedy u pěti procent ze všech, se jedná o složité komplikace. Ale i ty lze v mnoha případech řešit. Obor, který se zabývá příčinami a léčbou snížené plodností, se nazývá imunologie reprodukce a ve svém portfoliu ho má i Genetika Plzeň. Patří v něm mezi nejvýznamnější pracoviště v zemi. Do společnosti v listopadu přišla ve světě uznávaná vědecká pracovnice a lékařka – odbornice na léčbu snížené plodnosti profesorka Zdenka Ulčová-Gallová.
„Snížená plodnost u nás v posledních letech relativně narůstá, protože lidé nejčastěji z důvodů ekonomické stability odkládají založení rodiny na pozdější dobu a průměrný věk mužů i žen pro početí potomka stoupá. To přináší větší množství komplikací,“ říká Zdenka Ulčová-Gallová. Imu-nologii reprodukce se věnuje od studií na Lékařské Fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, kde se spe-cializovala se na obor gynekologie a porodnictví a klinickou imunologii. V roce 1985 v Plzni zalo-žila specializovanou poradnu. Ta se před několika týdny včetně výzkumné části stala součástí Ge-netiky.

Poradna se zpočátku zabývala pouze sledováním protilátek proti spermiím. Postupně se ale čin-nost rozšiřovala například na vyšetřování protilátek proti obalu lidského vajíčka a na další metody. V současnosti vytváří nové vyšetřovací postupy, které by objasnily imunologické vazby ke sliznici děložní či k části embrya. Součástí je ale i léčba.

Pomoc poradny vyhledávají především páry, které mají dlouhodobě problém otěhotnět nebo mají zdravotní předpoklady k tomu, že s otěhotněním budou mít problémy. Příkladem jsou páry, u kterých nedojde ke graviditě ani po umělém oplodnění, kdy sice lékaři získají od pacientky vý-borná vajíčka a od partnera kvalitní spermie, ale přesto nedojde k vytvoření embrya, nebo k vytvoření embrya dojde, ale děloha pacientky jej nepřijme.

„Dále se jedná třeba o pacientky, které otěhotní samovolně nebo i po některém způsobu asisto-vané reprodukce, ale potratí dvakrát a vícekrát nebo jejich časný plod se přestane v dutině dělož-ní vyvíjet,“ popisuje některé skupiny vyšetřovaných a léčených párů profesorka.

V novém pracovišti již vyšetřila bezmála 150 párů s poruchou plodnosti. Úspěšnost léčby na zá-kladě vyšetření bývá kolem 30 procent. Nejedná se jen o ženy ze západních Čech. Do Plzně se sjíždí klientky z celé ČR.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 18.12.2012 12:08



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka