V neděli slaví dvacetiny plzeňští zvířecí záchranáři

Druhého prosince 2012 to je přesně 20 let od oficiálního založení a vzniku Dobrovolného ekologického spolku – ochrany ptactva. "Rád bych Vás u příležitosti této události pozval na krátký výlet do historie a připomněl několik, alespoň pro nás, klíčových momentů," říká šéf Karel Makoň. "...

Cílená propagace v Plzni

Druhého prosince 2012 to je přesně 20 let od oficiálního založení a vzniku Dobrovolného ekologického spolku – ochrany ptactva. "Rád bych Vás u příležitosti této události pozval na krátký výlet do historie a připomněl několik, alespoň pro nás, klíčových momentů," říká šéf Karel Makoň. "Ještě než se však začneme dívat na věci podle letopočtů, rád bych zmínil několik základních informací."

Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva provozující Záchrannou stanici živočichů Plzeň, realizující desítky projektů druhové ochrany a ekologické výchovy je postaven hlavně na týmové práci. Neméně důležitá je však i ochota jednotlivců či skupin udělat něco více pro ochranu přírody, volně žijící živočichy, potažmo pro chod naší organizace a své okolí. Proto také město, kraj a sponzoři doposud tuto aktivitu a snahu morálně i finančně podporují, přičemž společně pak realizujeme i určitý servis a službu jak živočichům, tak hlavně veřejnosti. To vše je však vzájemně propojeno a jedno bez druhého nemůže fungovat. Proto také naše další existence, služba a poskytovaný servis je závislý jak na ochotě všech těch dobrovolníků, tak na podpoře města, kraje či dárců a sponzorů.

O tom, že máme v Plzni, kraji i v této společnosti své místo není třeba diskutovat. Teď už jde jen o to, abychom tuto svou zatím velice slušně hodnocenou pozici udrželi a hlavně nějak přežili všechna ta nepříznivá období plošných škrtů, lidské bezohlednosti a hamižnosti.

DES OP se od svého vzniku snaží naplňovat a realizovat tři základní cíle a myšlenky. Prvním cílem je provozování Záchranné stanice živočichů a několika léčebných zařízení sloužících k péči o poraněné či jinak handicapované volně žijící živočichy.

Druhým cílem jsou neméně důležité projekty druhové ochrany a třetím a zároveň i nejdůležitějším cílem je ekologická výchova a osvěta.

Za dvacet let naší činnosti bylo uskutečněno 7.554 zaevidovaných zásahů, výjezdů a opatření. K tomuto počtu je však nutno přičíst ještě samostatné projekty druhové ochrany a aktivity s nimi související, plus stovky hodin věnovaných ekologické výchově a výukovým programům. Časově se pohybujeme v tisících hodin, stovkách dnů a dvou desítkách roků.

Co se samotné záchranné stanice týká, tak za stejné období bylo přijato 20.970 zvířecích pacientů, přičemž z tohoto počtu bylo 6.874 ptáků, 10.902 savců, 2.564 plazů a obojživelníků či 630 zvířat domácích a exotických.

Úspěšnost léčby, odchovů a návratu zvířat zpět do volné přírody se v průměru pohybuje mezi 50 až 70%, přičemž u jednotlivých živočišných druhů se výrazně liší.

Kolem činnosti DES OP se také pohybuje i nemalé množství dobrovolníků, příznivců a přátel. Řádově to vychází na sto lidí, kteří nás podporují, dotují svým volným časem či odbornými službami. Profesně mezi ně patří jak veterináři, tak lidé co pečují o některé naše pacienty, počítače, internetové stránky, technické vybavení a mnoho dalších věcí.
(viz další připravovaná tisková zpráva)

K nejklíčovějším partnerům organizace pak patří:
Město Plzeň, Plzeňský kraj, Nadace ČEZ, Nadační fond Zelený poklad a Národní síť záchranných stanic.

2012
Dokončení a dovybavení ošetřovny s karanténní částí stanice. Z původního zahradního domku se stala vytápěná ošetřovna na veterinární zákroky a zároveň temperovaná karanténní ubikace o dvou izolačních boxech, s terárii, teplou vodou a omyvatelnými stěnami interiéru.

2011
Budky a krmítka pro plzeňské MŠ a ZŠ - realizace samostatného projektu financovaného Plzeňskou Teplárenskou zaměřeného zejména na druhovou ochranu a ekologickou výchovu žáků plzeňských školních zařízení. Celkem 500 ptačích budek a 10 krmítek, včetně kamerového přenosu ze zimního přikrmování ptactva.

2010
Kompletní dokončení a definitivní přestěhování voliéry pro vodní ptáky na nový pozemek. Vnitřní vybavení voliéry a její uvedení do plného provozu.

2009
Zapojení do celorepublikového projektu „Ptačí chřipka“ zaštítěného Přírodovědeckou fakultou UK. Od roku 2009 do roku 2011 odebráno a předáno k vyšetření celkem 594 vzorků z celkového počtu 744 vzorků nabraných v celé ČR.

2008
Zahájení celkové rekonstrukce nově pořízeného pozemku a stěhování voliéry pro vodní ptactvo z Bukovce. I. etapa rekonstrukce zahradního domku, terénní úpravy, kompletní předělání oplocení.

2007
Nákup nového sousedního pozemku, bývalé zahrady na Zábělské ulici vedle hlavního areálu ZSŽ. Pozemek o celkové rozloze 560m2 se zahradním domkem a skladovým přístavkem byl pořízen do vlastnictví DES OP za cenu 500.000,- Kč.
Nákup podpořen částkou 360.000,- Kč od Plzeňského Prazdroje a jeho projektu Občanská volba 2007.

2006
Vydání druhého filmového dokumentu o činnosti DES OP nazvaného „ Jak se jim s námi žije?“ Další 40 minutový výukový dokument plynule navazující na úspěšný první díl „Jeden rok na ZSŽ“.

2005
Finanční dar 500.000,- Kč od NADACE ČEZ na nákup nového zásahového vozidla.

2004
Zahájení stavby léčebného komplexu pro spárkatou a lesní zvěř v polesí Zábělá. Dokončení výstavby ohrady o rozměrech 18x15m s fixačním uzavřeným boxem o rozměrech 7x5m uprostřed lesního komplexu městských lesů v Zábělé.
Realizováno z finanční podpory Plzeňského kraje a města Plzně nákladem 40.000,- Kč.

2003
Roční bilance zásahů a počty přijatých zvířat se již třetím rokem pohybují nad pětistou hranicí výjezdů a jedním a půl tisícem ošetřených zvířat.

1.685 živočichů (90 druhů) 589 samostatných případů (r. 2003)
454 ptáci (62 druhů) 401 samostatný případ
1.187 savců (12 druhů) 157 samostatných případů
8 obojživelníků, plazů (5 druhů) 4 samostatné případy

12 zvířat exotických (8 druhů) 12 samostatných případů
24 zvířat domácích (3 druhy) 15 samostatných případů


2002
První placený zaměstnanec na plný úvazek. Od 1. dubna 2002 se stávám zaměstnancem DES OP a vedoucím ZSŽ. Dále přímé zapojení organizace a jejího technického vybavení při řešení krizových situací a odstraňování povodňových škod. Nejkritičtějších 63 hodin ničivých povodní s primátorem města Plzně, plné nasazení zásahového vozidla a technického vybavení.

2001
Získáváme výraznou finanční podporu z městského Nadačního fondu Zelený poklad, přičemž z této podpory stavíme novou velkou voliéru pro vodní ptáky v Bukovci, do městských parků osazujeme 10 obřích ptačích krmítek a městských lesů 300 ptačích budek.

2000
DES OP se stává součástí rozpočtu města Plzně a provoz Záchranné stanice živočichů je podpořen účelovou dotací 300.000,- Kč. V tu dobu činil roční rozpočet (příjem) DES OP necelých 550.000,- Kč.

1999
Záchranná stanice ptactva se stává členem Národní sítě stanic a tak trochu pod tlakem událostí a ekonomických problémů se mění na Záchrannou stanici živočichů.

1998
Realizace druhé etapy mezinárodně oceněného projektu „Akce orel 97“ realizované se Slovenskou státní ochranou přírody přímo na notoricky vykrádaných hnízdech orla skalního. Odběr krevních vzorků u mláďat a jejich následná registrace na základě DNA.
Vydání brožury „Životní prostředí – praktický rádce.“

1997
V tomto roce začínáme čím dál více realizovat jednotlivé projekty druhové ochrany a terénní preventivní opatření zabraňující poraňování volně žijících zvířat. Od tohoto data se pak začíná výrazně profilovat kroužkování sledovaných druhů ptactva, rekonstrukce čapích hnízd, vyvěšování ptačích budek, zimní přikrmování ptactva atd.

1995 - 1996
Dokončení stavby Záchranné stanice ptactva v Plzni-Doubravce, příprava na kolaudaci a zprovoznění chovatelského zázemí. Tato stanice byla stavěna téměř celá rukama členů a úspěšně zkolaudována v roce 1996. Investiční náklady a podpora (převážně od města Plzně) tenkrát činila finančně i materiálově necelých 250.000,- Kč. Tato cena je počítána včetně projektu a závěrečné kolaudace celého léčebného areálu.

1994
Realizace prvních plánovaných rekonstrukcí hnízd čápů bílých na bývalém území Okresního úřadu Plzeň – jih. Od tohoto roku se datují jednotlivé projekty druhové ochrany a soustředění činnosti i na preventivní a jednotlivá ochranářská opatření.

1993
Na začátku byl původně záměr postavit pouze pár menších voliér s nevelkým technickým zázemím přímo u řeky Berounky za kostelem sv. Jiří v Plzni-Doubravce. Tento záměr však nevyšel, a tak jsme začali hledat nový, vhodnější pozemek. Ten byl nalezen na dnešní adrese a výstavba na něm byla zahájena ještě téhož roku.


1992
2. prosince 1992 vznikl a byl oficiálně založen Dobrovolný ekologický spolek – ochrana ptactva (DES OP). Jeho vzniku však předcházela poměrně bohatá ornitologicko- ochranářská činnost dvou kamarádů datující se již od roku 1989.

Mezi úplně první pacienty, kteří nastartovali projekt založení DES OP a následně i vznik dnešní Záchranné stanice živočichů Plzeň, patřili například tři malé jiřičky z nechtěně strženého hnízda v Plzni-Doubravce, labuť s rybářským háčkem v jazyku na rybníku Šídlovák , autem sražený puštík a dvě malá čápata z Klabavy.

Všechno to začalo ještě mnohem dříve (kolem roku 1989) zájmem dvou kamarádů o ornitologii a ochranu přírody.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 02.12.2012 08:20



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka