Viktorka porazila Brno a má náskok 12 bodů na Spartu

Fotbalisté Plzně pokračují ve své velké vítězné jízdě. V utkání 12. kola v neděli porazili poslední Brno 4:1 a tři body si připsali už v jedenáctém zápase za sebou. Plzni dvěma góly pomohl útočník Rezek, který se letos prosadil už podeváté a vede pořadí ligových střelců, jednou se trefili Kolář s Pe...

Fotbalisté Plzně pokračují ve své velké vítězné jízdě. V utkání 12. kola v neděli porazili poslední Brno 4:1 a tři body si připsali už v jedenáctém zápase za sebou. Plzni dvěma góly pomohl útočník Rezek, který se letos prosadil už podeváté a vede pořadí ligových střelců, jednou se trefili Kolář s Petrželou. Brno, které doplatilo na řadu zmařených šancí, odpovědělo jen trefou Michálka a zůstává na ligovém chvostu. Plzeň naopak nasazuje k velkému trháku, před druhou Spartou má náskok 12 bodů.
Plzeň před zápasem dobře věděla o zaváhání nejbližšího konkurenta Sparty a před zápasem s Brnem si hodně věřila na prodloužení své vítězné šňůry. I proto, že poslední vzájemné zápasy s Jihomoravany jim pravidelně přinášely bodový zisk. Plzeň totiž Brnu naposledy podlehla před pěti lety a od té doby s ním ztratila jen při dvou remízách.
Plzeňskou ofenzivu měl rozhýbat i elitní střelec Kolář, který nastoupil po třech týdnech se speciálním krytem chránící zlomený nos. Úvodní šance však ve Štruncových sadech překvapivě patřila Brnu, které svým ofenzivním pojetím nedalo znát, že uzavírá tabulku. Útočník Hodek se ale v desáté minutě po rychlém kontru utopil ve vlastních kličkách a místo branky trefil jen plzeňského Radu.
Domácí udeřili hned ze své první povedené akce, tradiční rychlou kombinaci po Horváthově pasu zakončil Rezek centrem na novopečeného reprezentanta Petrželu, který z voleje zařídil plzeňské vedení. Z domácích jako by spadly počáteční ostych a nervozita, dál se tlačili do zakončení a za dalších jedenáct minut je hřálo už dvoubrankové vedení. Z penalty se trefil Rezek, který potrestal kiks hostujícího beka Trousila, po jehož minele jen za cenu faulu zastavil Petrželu zadák Hudec. Rezek se v tu chvíli s osmi brankami osamostatnil na čele tabulky střelců.
Plzeň pak působila na hřišti hodně lehkovážně a zaplatila za to. V dalších příležitostech selhali Bakoš s Petrželou a Brno Západočechy hned ztrestalo. Ligový debutant Simerský ještě s křížnou střelou neuspěl, ale po dalším jeho pokusu už Michálek neměl problémy "uklidit" míč do opuštěné brány a snížit.
Brno pět minut před poločasem při úspěšné zteči vycítilo šanci na to, aby Plzeň znejistilo ještě víc. Zvlášť ve chvílích, kdy ani po poločasové pauze domácí vůbec neoplývali jistotou. Hostům se navíc vydařily některé brejkové situace. Po jedné z nich už málem běžel sám na branku Kalabiška, kterého až v poslední chvíli skluzem zastavil stoper Bystroň.
Plzeň se pak už také za každou cenu nehnala do útočení, protože při něm odkrývala až příliš mnoho prostoru ve své obraně. Přesto třeba Rajtoral po Rezkově akci měl na noze pojistku plzeňského vedení.
Domácí se pečetě na svůj další triumf dočkali dvacet minut před koncem. Odvážný průnik Koláře stoper Hudec s brankářem Lejsalem nezastavili, a když se míč dostal před brankovou čáru, kanonýr Rezek neměl problémy jej doklepnout do sítě a oslavit svůj devátý letošní gól.
Z Viktoriánů v tu chvíli spadly veškeré obavy a konec se odehrával už v exbihičním rytmu, jak jsou plzeňští fanoušci zvyklí. V 79. minutě se k další gólové střele prokličkoval Kolář, který s osmi trefami stíhá Rezka. Brno po čtyřech úderech jen nechtěně potvrdilo pověst nejhůře bránícího týmu ligy, letos inkasovalo už 29 branek.
Martin Gregor svd
Plzeňský kouč Pavel Vrba měl výhrady jen k určité pasáži v prvním poločase, kdy si Viktoria nechala dát od Brna gól a tím si zápas prý zbytečně zdramatizovala. "Poločas jsme dohrávali trochu v křeči, ale po poločase jsme se už zlepšili a hráli mnohem lépe v obraně. Brno muselo otevřít hru a my využili toho, že máme brejkové hráče. Dva protiútoky nám nakonec také vyšly," řekl Vrba po utkání.
Jím vedený tým má na čele ligy po 12 kolech už dvanáctibodový náskok, Vrba ale v žertu říká, že by to možná Plzni mohlo stačit k záchraně v lize. "Žádné cíle jsem si před sezonou nevypisoval, ale takový počet by na záchranu pravděpodobně stačit mohl," řekl Vrba s úsměvem. "Ale buďme upřímní, kdybychom v příští sezoně nehráli poháry, byli bychom určitě zklamaní," dodal už vážným hlasem.
Přestože je Plzeň pasována jako hlavní kandidát na zisk titulu, Vrba se snaží euforii mírnit a své hráče oprostit od různých tlaků. "Ještě si počkejme dva zápasy, jestli o titulu můžeme mluvit, nebo ne. Protože teď nás čekají velmi těžké zápasy v Boleslavi a s Teplicemi. Ty o mnohém napoví. Pokud to zvládneme jako dosud, bránit se tomu samozřejmě nebudeme," uvedl Vrba.
V ostrém kontrastu byl výraz brněnského kouče Karla Večeři, jehož tým zůstane i po dvanáctém kole poslední. "Zápas ukázal, proč je Plzeň první a my poslední. Rozdíl je hlavně v kvalitách obou týmů v šestnáctkách. Plzeň dokáže řešit situace před brankou soupeře fotbalově, my důraz a efektivitu nemáme. To samé platí v obraně, kde se zase dopouštíme strašných chyb," posteskl si Večeřa.
Straší jej pohled na tabulku a počet inkasovaných branek, Jihomoravané ve 12 kolech inkasovali už 29 branek, což je suverénně nejvíc v celé soutěži. "Připadám si, jako bychom hráli hokej," zlobil se Večeřa.
Po utkání v Plzni si ale všiml i některých povedených úseků svého týmu. "Měli jsme dobré pasáže, ale v některých zase byl na hráčích vidět strach. Pak dáme soupeři čas, aby nás potrestal. A za to krutě platíme," prohlásil Večeřa. Problém Brna je podle něj především ve špatné skladbě kádru.
"Za všechno mluví i to, že v kádru máme jediného odchovance Šurala, který má navíc zlomenou nohu. Brno i v tomto zaspalo a teď se to odráží na výsledcích. Je nutné tým začít přebudovovát. Dnes jsme třeba už nasadili Simerského a Matysku, jejich čas ještě přijde," věřil Večeřa.