Vinické léto skončilo

Tento týden skončil druhý ročník festivalu Vinické léto. Během letních měsíců se v rámci festivalu odehrálo v ulicích nejmladšího plzeňského sídliště celkem 16 kulturních akcí.

Jarní servisní akce AUTO CB

Tento týden skončil druhý ročník festivalu Vinické léto. Během letních měsíců se v rámci festivalu odehrálo v ulicích nejmladšího plzeňského sídliště celkem 16 kulturních akcí.
„S návštěvností letošního ročníku jsme velmi spokojeni. Festival přilákal dohromady téměř patnáct set návštěvníků,“ pochvaluje si Jan Frisch, ředitel pořádající organizace Společenství “Začít spolu“. Na sídlišti se v rámci festivalu odehrály filmové projekce, vystoupení divadelních, tanečních a hudebních souborů.
Letošní ročník festivalu uzavřely dvě hudební produkce. V pondělí Vinické náměstí zaplnila stovka návštěvníků, kteří si přišli poslechnout plzeňskou romskou skupinu Midel. Romskou hudbu pak v úterý na sídlišti vystřídal řízný punk-rock. Společným koncertem se na Vinicích představili skupiny Laik, Pod stolem a P.V.A., kteří zde odehráli jedno ze svých posledních vystoupení v Plzni. Koncert přilákal přes padesát diváků.
„Zářijové koncerty jsou ukázkovým příkladem různorodosti programu letošního ročníku Vinického léta. Jednotlivé akce festivalu byly zaměřeny vždy na trochu jinou skupinu návštěvníků a tak si v programu mohly najít “to své“ snad všichni obyvatelé sídliště,“ říká k programu festivalu Jan Frisch.
Některé kulturní akce letošního ročníku byly zaměřeny na dětského diváka. Příkladem může být červnové dětské odpoledne, projekce animovaných příběhů Pata a Mata - A je to!, nebo vystoupení divadelního souboru Střípek. Ten zde představil inscenaci Kouzelnej Mlejn, se kterou postoupil na prestižní přehlídku Loutkářská Chrudim, kde získal další uznání a postup na Jiráskův Hronov.
Sídlištěm zněla několikrát také romská hudba. „Nejvíce navštívenou akcí letošního ročníku bylo jednoznačně vystoupení pražské romské skupiny Bengas, velkým lákadlem byl i koncert rokycanských Le Čhavendar,“ přibližuje program ředitel Frisch.
V programu bylo vystoupení několika interpretů představujících vzdálené kultury. Bubny z celého světa rozezněl na sídlišti Martin Neil z Velké Británie. Africkými bubny a tanci ožilo Vinické náměstí při vystoupení pražského souboru Tiditade. Indickou hudbu pak představila plzeňská skupina Vishnu Tattva.
V programu festivalu nechyběla ani jazzová hudba či například divadelní vystoupení přichystané studenty Atelieru dramatické výchovy plzeňské pedagogické fakulty. I program kina “T63“ byl velmi různorodý. Americká komedie Prci, prci prcičky se zde poslední prázdninový týden vystřídala s klasikou českého muzikálu Kdyby tisíc klarinetů či filmy Kouř a Pražská pětka režiséra Tomáše Vorla.
„Na festivalu letos vystupovala řada velmi kvalitních interpretů. Omezené finanční prostředky nás však donutili oproti loňskému ročníku snížit celkový počet akcí. Nedostatek financí byl také důvodem toho, že nebyl odstartován připravovaný širší projekt celkového kulturně společenského oživení sídliště Vinice,“ říká k rozsahu festivalu Jan Frisch. „I přes omezené finanční prostředky se nám však podařilo předložit obyvatelům sídliště nabídku kvalitního kulturního vyžití. Věříme, že program letošního ročníku obyvatele sídliště zaujal a že se společně s námi těší na příští Vinické léto,“ uzavírá Jan Frisch.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
12.09.2003 15:29




0 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka